Постанова від 12.08.2019 по справі 478/1225/19

Справа №478/1225/19 Пров. №3/478/360/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2019 року. Cуддя Казанківського районного суду Миколаївської області Томашевський О.О., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Казанківського ВП Новобузького ВП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Казанківського районного суду Миколаївської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 347304, його було складено 08.06.2019 року із зазначенням тих обставин, що 08.06.2019 року о 14 год. 30 хв. в смт. Казанка по вул. Дахнова, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 2106», н/з НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.3 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.

Вивчивши адміністративні матеріали, приходжу до наступного висновку.

Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Статтями 245, 251, 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа), яка розглядає справу про адміністративне правопорушення для всебічного, повного, об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом, зобов'язана встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи за допомогою зібраних доказів, які повинні бути відповідним чином оцінені.

У відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

В порушення ч.1 ст.256 КУпАП в протоколі не розкрита суть адміністративного правопорушення, оскільки в графі «суть адміністративного правопорушення, опис встановлених обставин» зазначено, що автомобілем в стані алкогольного сп'яніння керував ОСОБА_1 , в той час коли особою яка притягається до адміністративної відповідальності є ОСОБА_1 .

Положеннями ч.1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а так само за відмову від проходження медичного огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння у встановленому законом порядку.

Диспозиція ст.130 КУпАП є бланкетною (відсилочною). Тому при вирішенні питання про притягнення до адміністративної відповідальності за цією статтею потрібно вказувати нормативні акти, які регламентують порядок дорожнього руху та експлуатацію механічного транспорту, тобто конкретні положення ПДР які порушив водій.

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 порушив п.2.3 ПДР, якими визначені обов'язки водіїв щодо забезпечення безпеки дорожнього руху. Будь-якої інформації щодо заборони керування транспортним засобом в стані алкогольного чи іншого сп'яніння п.2.3 ПДР не містить.

Таким чином, посилання посадової особи на вказаний пункт ПДР, не відповідає диспозиції ст.130 КУпАП.

Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції регламентовано Інструкцією про порядок виявлення у водії транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року за № 1452/735, якою передбачено послідовність проведення огляду на стан сп'яніння та оформлення його результатів, а саме: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів та лікарем закладу охорони здоров'я.

При цьому норма ч.3 ст.266 КУпАП визначає, що огляд проводиться в закладах охорони здоров'я у разі: 1) незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів; 2) незгоди з результатами такого огляду.

Як встановлено суддею, протокол про адміністративне правопорушення та матеріали, додані до нього, не містять будь-якої інформації щодо обставин проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.

Обставини вчинення правопорушення, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 викладені неповно, оскільки неможливо встановити чи пропонувася, чи відмовлявся водій від огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.

Відповідно до ст.252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 62 Конституції України визначено, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до положень п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників є неприпустимим, у зв'язку з чим практика повернення протоколів про адміністративні правопорушення, які складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення є правильною.

З урахуванням викладеного, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для належного оформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно встановити всі обставини.

На підставі викладеного, керуючись ст.62 Конституції України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст.6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», ст.ст.1, 6, 7, 23, 38, 221, 245, 247, 252, 256, 277, 278, 283 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП повернути до Казанківського ВП Новобузького ВП ГУНП в Миколаївській області для усунення виявлених недоліків та виконання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення з урахуванням строків, встановлених статтею 38 цього Кодексу.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Казанківського районного суду

Миколаївської області О.О. Томашевський