Справа № 2-а-196,2009 р.
10.06.2009 року, Володарський районний суд Київської області, в складі:
головуючого судді Юзвик М.М.,
при секретарі Поліщук В.М.,
розглянувши в судовому засіданні, в смт Володарка, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій управління праці та соціального захисту населення відносно відмови виплати допомоги неправомірним та зобов'язання сплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років в повному обсязі,
14.05.2009 року ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи його тим, що вона має дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Володарської РДА про виплату їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трьохрічного віку, оскільки в даний час допомога яку їй виплачують не відповідає розміру передбаченому законодавством. Виплачено вказану допомогу за період з січня 2008 року по березень 2009 роки у значно нижчому розмірі. Відповідач відмовляється провести доплату вказаної грошової допомоги, тому позивач просить суд визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації щодо виплати недоотриманої допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити недоотриману суму державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 5992, 50 грн.
В судовому засіданні позивач зменшила свої позовні вимоги та, вказала суду, що вона ставить вимоги в межах строку позовної давності, тобто з квітня 2008 року по травень 2009 року включно та просила суд визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення відносно відмови перерахунку та виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму встановленого для дітей у віці до 6 років. Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області на її користь борг, що склав на цей час 5 671, 90 грн.
Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на письмові заперечення.
Заслухавши позивача, представника відповідача, оглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Так, по справі встановлено, що позивач має дочку, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про народження дитини (а.с. 9). ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до 3-х річного віку за дочкою ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 07.12.2007 року.
Наведені вище обставини визнаються кожною із сторін та є безспірними.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Таку допомогу, згідно ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» з 1 січня прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня -540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу для тих, хто відноситься до основних соціальних груп і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, отже прожитковий мінімум протягом 2009 року на одну дитину віком до 6 років становить - 557 гривень.
В своїх письмових запереченнях проти позову відповідач посилається на те, що Управління праці та соціального захисту населення відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України керується лише на підставі та в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією України та Законами України. Так, Управління праці та соціального захисту населення з 01.04.2007 року нараховує та виплачує позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку в розмірах, визначених: ст. 15 закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зі змінами та доповненнями, відповідно до якої з 01.01.2008 року дана допомога надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.; п.22 Постанови КМ України № 1751 від 22 грудня 2001 року „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами та доповненнями, дана допомога у 2008 році надавалася у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., які є чинними з січня 2008 року по грудень 2008 року та які відповідно до Типового положення про управління праці та соціального захисту населення РДА, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2007 року № 790 управління зобов'язане виконувати. Позивачу виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку у 2008 році в розмірах: квітень - грудень включно по 144, 10 грн. У 2009 році в розмірах: січень - травень включно по 144, 10 грн.
Пунктом 23 розділу II Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., відповідно і передбачено відповідні видатки, згідно ст. 95 Конституції України виключно Законом „Про державний бюджет" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Враховуючи, що розрахунок кошторисних призначень на виплату даного виду допомоги здійснюється з урахуванням нормативно - правових актів, доведених головним управлінням праці та соціального захисту населення Київської облдержадміністрації Міністерством праці та Міністерством фінансів, збільшення управлінням праці райдержадміністрації статей витрат та завищення їх планування в кошторисі на виплату даної допомоги привело б до порушення бюджетного законодавства в частині перевищення взяття бюджетних зобов'язань та завищення їх планування, тобто перевищення управління праці своїх повноважень. Таким чином, дії управління праці та соціального захисту населення по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною в 2008-2009 роках є правомірними та такими, що ґрунтуються виключно на чинному законодавстві.
Не погоджуючись з розміром отримуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008-2009 роках, позивачка звернулася до управління праці та соціального захисту населення провести перерахунок та виплатити недоотримані суми такої допомоги у відповідності до чинного законодавства, проте їй в задоволенні прохання відповідачем було відмовлено (а.с. 12).
Суд, заслухавши учасників процесу, взявши до уваги матеріали справи вважає, що при вирішенні даного спору необхідно застосувати норми Конституції України, які є нормами прямої дії. Зокрема, ст. 19 ч.2 Конституції України, вказує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У рішенні Конституційного Суду України № 1-28/2008 від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 п.5.4 зазначено, що Конституцією України у ст. 92 визначено сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя.
Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони.
Беручи до уваги вище викладене можна зробити наступні висновки, що при прийнятті Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", було значною мірою звужене, гарантоване Конституцією України та Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право позивачки на соціальний захист, зокрема на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчиненні вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України.
Ст. 162 ч. 2 КАС України передбачає, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його вчинити певні дії щодо усунення порушень або прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав суб'єктів у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, суд визнає відмову управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області у виплаті ОСОБА_1 належних сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2008 року по травень 2009 року включно - неправомірною.
Встановленні судом обставини вказують, що Управління праці та соціального захисту населення повинно було виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щомісячно в розмірі прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановлену ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», оскільки зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених ст. 64 Конституції України, що передбачає таке у випадках воєнного або надзвичайного стану на певний строк.
Відповідно до ст. 14 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Так, позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації від 13.04.2009 року № 477 виплачується щомісяця з 07.12.2007 року, тому вимоги позивачки про стягнення допомоги за період з квітня 2008 року по травень 2009 року включно - підлягають до задоволення.
Встановлення загальним законом іншого розміру відповідних виплат, ніж це передбачено спеціальним законом, є звуження обсягу гарантій у розумінні ч.3 ст. 22 Конституції України. У випадку зупинення правових норм спеціального закону іншим законом суди повинні вирішувати питання щодо не застосування недійсної правової норми.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню та вважає за необхідне стягнути недоотриману грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи із наступних розрахунків:
за квітень - червень 2008 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, що становить в розмірі 538 грн., в розмірі 1181, 70 грн. (538-144, 10)х3);
за липень - вересень 2008 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, що становить в розмірі 540 грн., в розмірі 1 187, 70 грн. (540-144, 10)х3);
за жовтень-грудень 2008 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, що становить 557 грн., в розмірі 1 238 грн. (557-144, 10)х 3);
за січень - травень 2009 року 2 064, 50 грн. (557-144, 10)х 5). Всього за квітень 2008 року по травень 2009 року включно позивачці не проведено оплату 5 671, 90 гривень.
Відповідно до рішення двадцять шостої сесії п'ятого скликання від 27 січня 2009 року Володарської селищної ради відповідач звільнений від сплати державного мита.
Керуючись ст.ст. 19, 113, 147, 152 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, ст. 58 Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік", ст.ст. 6, 9, 17, 89, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій управління праці та соціального захисту населення відносно відмови виплати допомоги неправомірним та зобов'язання сплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років в повному обсязі -задовольнити частково.
Визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області у виплаті ОСОБА_1 належних сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з травня 2008 року по квітень 2009 року включно - неправомірною.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області на користь ОСОБА_1 належні суми допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2008 року по травень 2009 року включно, в розмірі 5671, 90 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Володарський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.