Постанова від 01.03.2010 по справі 2а-7387-09-0470

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 2-а-7387/09/0470

категорія статобліку-2.11.8

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 березня 2010 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В.М.

при секретарі Лоба Е.Г.

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2009 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, в якому просить скасувати прийняте Державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську рішення №0000721701 від 27.02.2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 36 500,00 грн., із застосуванням наслідків, передбачених пп. 5.3.1 ст. 5.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №2181-ІІІ від 21.12.2000 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 03.02.2009 р. по 13.02.2009 р. посадовою особою відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у м. Дніпродзержинську проведена планова виїзна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 р. по 30.12.2008 р., про що був складений акт перевірки № 697/122/17-328-2396710590 від 18.02.2009 р. 3гідно висновку зазначеного акту перевірки, податковою інспекцією встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства, а саме:

- ст. 1, п. 1 ст. 3, п. 6 ст. 9 3акону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 01.06.2000 р. № 1776-111, зі змінами та доповненнями;

- п. 1 ст. 1, ст. 2, ст. 5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.98 р № 727/98.

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Дніпродзержинську складений протокол про адміністративне правопорушення № 25 від 05.03.2009 року щодо порушення ст. 13 ДКМУ «Про прибутковий податок з громадян» (зі змінами та доповненнями) № 13-92 від 26.12.1992 року та п. 1 постанови КМУ «Про порядок ведення книги обліку доходів та витрат» № 1296 від 26.09.2001 року. Окрім цього, Державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську було прийнято рішення № 0000721701 від 27.02.2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 36 500 грн., із застосуванням наслідків, передбачених пп. 5.3.1 ст. 5.3 3акону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. Підставою для прийняття вказаного рішення стало те, що позивач в 1 кварталі 2007 року, працюючи на спрощеній системі оподаткування, не вів книгу обліку доходів та витрат. Обсяг виручки від здійснення підприємницької діяльності за даний період, згідно поданого звіту, становить 7300,00 грн. Дана сума була отримана готівкою. Позивач вважає, що до нього застосована подвійна відповідальність за одне і те ж порушення, тому висновки, викладені в акті перевірки від 18.02.2009 р., на підставі якого приймалось рішення від 27.02.2009 р. № 0000721701, яким застосована відповідальність у вигляді штрафної санкції у розмірі 36500 грн., передбачена пунктом 1 статті 17 3акону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за не проведення через реєстратор розрахункових операцій операції на суму 7300,00 грн., не відповідають дійсності і суперечать чинному законодавству.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що вважає висновки, викладені в акті перевірки № 697/122/17-328-2396710590 від 18.02.2009 р. такими, що відповідають чинному законодавству України та рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій від 27.02.2009 р. №0000721701 - винесено правомірно.

Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи, заслухавши позивача та його представника, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі направлення від 03.02.2009 р. № 96, виданого державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську, головним державним податковим ревізором - інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб на підставі п. l ст. 11, ч. l. ст.11-1 Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на І квартал 2009 р., проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання суб'єктом господарювання, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р.

За результатами перевірки складено акт № 697/122/17-328-239671 0590 від 18.02.2009 р. Згідно висновків акту перевірки встановлені наступні порушення:

- п.п.7.3.1 п.7.3 ст. 7, п.п.9.4.4 п.9.4 ст.9 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями). Донараховано всього за 2008 р.- 31717,0 грн.;

- ст.13 ДКМУ від 26.12.1992 р. № 13/92 «Про прибутковий податок з громадян», донараховано за 2008 рік - 1280,28 грн.;

- ст. 1, п. l ст.3, п.6 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 01.06.2000 р. № 1776-Ш ( із змінами та доповненнями);

- п. l ст. 1, ст.2, ст.5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» № 727/98 від 03.07.1998 р.

Позивач оскаржує порушення ст. 1, п. l ст.3, п.6 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 01.06.2000 р. №1776-IIІ (із змінами та доповненнями).

Перевіркою дотримання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 01.06.2000 р. № 1776-ІІІ ( із змінами та доповненнями) встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 в 1 кв. 2007 р., працюючи на спрощеній системі оподаткування, не вів книгу обліку доходів та витрат. Обсяг виручки від здійснення підприємницької діяльності за даний період, згідно наданого звіту платника єдиного податку, був отриманий в розмірі 7300,0 грн. Дана сума була отримана готівкою, так як розрахунки через розрахунковий розрахунок почали здійснюватися з 06.04.2007 р. згідно довідки від 15.01.2009 р. №032-03/72, наданої ДФ КБ «Приватбанк».

За результатами перевірки у відношенні позивача був складений протокол про адміністративне правопорушення від 05.03.2009 р. №25 за порушення ст.13 Декрету КМ України від 26.12.1992 р. №13-92 «Про прибутковий податок з громадян», п.1, п.6 постанови КМ України від 26 вересня 2001 р. №1269 «Про затвердження Порядку ведення книги обліку доходів і витрат».

На підставі даного протоколу першим заступником начальника ДПІ у м. Дніпродзержинську винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення (від 05.03.2009 р. серія РМ №120115) згідно якої позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. l ст.164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

На підставі висновків акту перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) від 27.02.2009 р. №0000721701 за порушення вимог ст. 1, п. l ст.3, п.6 ст.9 Закону України № 1776-11І від 01.06.2000 р.

Відповідно до Указу Президента України від 03.07.98 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», в редакції Указу Президента України від 28.06.99 р. № 746/99, (далі - Указ) СПД - фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом календарного року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не перевищує 500 тис. гривень, мають право обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку за встановленою формою.

Статтею 4 Указу визначено, що форма Книги обліку доходів і витрат, які підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, а також порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюється ДПАУ. Для платника єдиного податку - фізичної особи порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджено наказом ДПАУ від 29.10.99 р. № 599 «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі» (далі - Порядок) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.11.99 р. № 752/4045.

Відповідно до цього Порядку для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник Єдиного податку веде Книгу обліку доходів та витрат згідно з додатком 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи 1,3, 6 та 7 «період обліку (день, тиждень, місяць. рік)», «витрати на виробництво продукції», «сума виручки (доходу)», «чистий доход», у графі «сума виручки (доходу)» відображається фактично отримана сума виручки (як за наявності первинних документів, так і за їх відсутності).

Згідно зі ст. 1 Указу, виручкою від реалізації продукції (товарів. робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана СПД на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

У графі «витрати на виробництво продукції» відображаються документально підтверджені витрати, безпосередньо пов'язані з одержанням доходу, на підставі первинних документів про здійснення витрат.

Дані Книги обліку доходів і витрат за квартал (рік) є підставою для складання і подання до податкових органів звітів про результати діяльності фізичних осіб - СПД, які є платниками єдиного податку. При цьому згідно з п. 2 Порядку графи 1, 2, 3 та 7 Книги заповнюються на момент надання послуг і підраховуються в кінці кварталу для одержання даних, необхідних для заповнення та подання квартального звіту.

Також, згідно із Законом України від 04.12.90 р. № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» громадяни, винні у відсутності обліку або неналежному веденні обліку доходів і витрат, для яких встановлено обов'язкову форму обліку, притягаються до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від 1 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 грн. до 85 грн.).

У зв'язку з відсутністю прошнурованої, пронумерованої та зареєстрованої в органах ДПС книги обліку доходів та витрат, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 повинен був застосовувати при розрахунках за готівку РРО, але в порушення вимог ст. 1, п.1 ст.3, п.6 ст.9 Закону № 1776-ІІІ від 01.06.2000 р. розрахунки, здійснені в готівковій формі на суму 7300,0 грн., проведені без застосування РРО.

Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

До адміністративної відповідальності за порушення вимог ст. 1, п. l ст.3, п.6 ст.9 Закону №1776-III від 01.06.2000 р. позивач не притягався.

У зв'язку з цим суд не приймає доводів позивача щодо його подвійної відповідальності за одне й те саме порушення.

Суд також не погоджується з доводами позивача про те, що він має право не застосовувати електронні контрольно-касові апарати для проведення розрахунків із споживачами, так як є платником єдиного податку.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на п. 6 Указу Президента від 03.07.1998 року № 727/98, відповідно до якого суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи платники єдиного податку мають право не застосовувати електронні контрольні-касові апарати для проведення розрахунків із споживачами.

Однак, відповідно до п. 6 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти підприємницької діяльності не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.

Згідно із ст. 1 вищевказаного Закону, встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається. У зв'язку з цим Укази Президента України діють саме в тій частині, що не суперечить Закону.

Системний аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суб'єктам підприємницької діяльності фізичним особам-платникам єдиного податку надано право не застосовувати електронні контрольно-касові апарати для проведення розрахунків із споживачами, але за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат.

За даними податкової інспекції позивач Книгу обліку доходів і витрат у ДПІ у м. Дніпродзержинську не реєстрував, що не заперечує і сам позивач.

У зв'язку з цим суд вважає, що висновки, викладені в акті перевірки № 697/122/17-328-2396710590 від 18.02.2009 р. відповідають чинному законодавству, а тому не вбачає законних підстав для скасування прийнятого Державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську рішення №0000721701 від 27.02.2009 р.

На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 05 березня 2010 року.

Суддя В.М.Олійник

З оригіналом згідно.

Суддя Олійник В.М.