Справа № 2-а-278/2009
10 червня 2009 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі головуючого судді Калініченко О.Б.
при секретарі Кучерявець О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання права на перерахунок пенсії та зобов'язання перерахувати раніше призначену пенсію, -
Позивач звернувся до суду з зазначеним вище позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він був звільнений у 1999 році з військової служби та на даний час знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 43 даного Закону пенсії особам офіцерського складу, до яких він відноситься, обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, установлених законодавством.
Відповідно до ст. 63 Закону всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій всіх нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році» з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році, починаючи з 01.04.2007 року преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір в межах видатків, передбачених для грошового забезпечення в 2007 році.
Наказом Міністра оборони України № 175 від 14.04.2007 року «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України» з 01.04.2007 року введені в дію граничні розміри премії у відсотках, виходячи з посадового окладу.
Відповідно до Додатку 1 до наказу Міністерства оборони України, з урахуванням стажу безперервної служби позивача, його посадового окладу - 426 грн., граничний розмір премії, яку отримує офіцер з таким самим посадовим окладом і стажем безперервної служби, становить 109%.
Таким чином, на думку позивача, на виконання наказу Міністра оборони України № 175 від 14.04.2007 року відповідач повинен був провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.04.2007 року з розрахунку не донарахованої і несплаченої премії у розмірі 75, 3%, чого зроблено не було, а, навпаки, листом Головного Управління Пенсійного фонду в м. Києві від 05.12.2007 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії.
В зв'язку з чим позивач просить визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку його пенсії, визнати його право на перерахунок та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01.04.2007 року з урахуванням премії у розмірі 109%, а не 33, 3%, як раніше було призначено.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з тих же підстав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу у його відсутність. В наданих письмових запереченнях позов не визнав та пояснив, що перерахунок пенсії проводиться органами Пенсійного фонду України відповідно до порядку, який встановлює Кабінет Міністрів України.
У п. 23 Постанови Пенсійного Фонду України № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 року визначено, що при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону міністерства та інші органи зобов'язанні у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, який протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноваженні структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. Однак таких списків до Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві не надходило, а тому вони не мали підстав для перерахунку пенсії позивача.
Крім того, зазначає, що Наказ Міністра оборони України № 175 від 14.04.2007 року є внутрішнім актом Міністерства оборони, а не нормативним актом, який підлягає обов'язковому виконанню всіма іншими органами влади, в тому числі і відповідачем.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджується поясненнями сторін.
Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і проводиться у порядку та в строки, визначені законом.
Так, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2, 008 року, перерахунок таких раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законом.
Порядок та механізм призначення (перерахунку) пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення для тих, хто знаходиться на військовій службі, регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких
інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року та погодженим з Міністром оборони України.
Даним Порядком у п.23 визначається, що при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону міністерства та інші органи зобов'язані у 5-денний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом 5 робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків уповноважені підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в 5-денний строк після надходження повертають їх до органів, що призначають пенсії.
Таким чином, тільки за умови дотримання вказаного порядку можливий перерахунок пенсії.
Представник відповідача зазначав, що органи Пенсійного Фонду про видання Наказу Міністра оборони України, на який посилається позивач, у визначеному порядку не повідомлені, а, отже, у відповідача не виникло обов'язку щодо перерахунку пенсії позивачу.
Крім того, з 01.01.1993 року відповідно до Указу Президента «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» № 493/92 від 03.10.1992 року із змінами та доповненнями, нормативно-правові акти, які видаються органами виконавчої влади і які зачіпають прав, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації, яка здійснюється Міністерством юстиції України.
Проте дані про реєстрацію Наказу Міністра оборони України № 175 від 14.04.2007 року в Міністерстві юстиції України відсутні, з чого випливає, що даний Наказ є внутрішнім актом Міністерства оборони України.
При цьому безпосередньо застосовувати Постанову Кабінету Міністрів від 28.03.2007 року № 594 відповідач не може, оскільки вона лише визначає право Міністерства оборони України здійснювати преміювання понад встановлені законодавством розмірі, а не встановлює обов'язок органів Пенсійного Фонду щодо перерахунку пенсій. Внесення змін до інших нормативно-правових актів в частині розміру фонду преміювання для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу зазначено постановою також не передбачено.
Розміри премій для військовослужбовців встановлені такими нормативно-правовими актами як Укази Президента України від 04.10.1996 року № 925, № 926, Постанова Кабінету Міністрів від 22.05.2000 року № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців», згідно яких преміювання військовослужбовців здійснюється в межах фонду преміювання, створеного у розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів від 28.03.2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році» Міністерству оборони було дозволено здійснювати у поточному році, починаючи з 01.04.2007 року, преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Граничні розміри премії, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлювалися керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Таким чином, Постанова № 594 не змінює діючі норми законодавства в частині розміру фонду преміювання і розмірів премій для обчислення пенсії військовослужбовців.
Крім того, 07.11.2007 року Кабінетом Міністрів України скасована постанова № 594, тобто на даний час постанова, на яку посилається позивач як на підставу для перерахування пенсії, втратила чинність (Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 1294 (1294-2007-п) від 07.11.2007 року).
14.04.2007 року Міністром оборони України видано наказ № 175 «Про встановлення граничних розмірів премій військовослужбовцям Збройних Сил України», яким з 01.04.2007 року введені в дію збільшенні граничні розміри премії, яка була виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної військової служби. При цьому п.4 цього Наказу затвердженні граничні розміри військовослужбовцям з 01.04.2007 року у межах видатків на грошове забезпечення на 2007 рік.
Однак і даний акт не може слугувати підставою для перерахунку пенсії у бік збільшення, оскільки він носить тимчасовий характер, не вносить зміни до діючих норм законодавства в частині розміру фонду преміювання, т.я. не є законодавчим актом, а тому підстави для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу відсутні.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, Указами Президента України від 04.10.1996 року № 925, № 926, Постановою Кабінету Міністрів від 22.05.2000 року № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році», ст. ст. 9, 69-71, 94, 97, 121, 158-163, 186 КАС України, суд,
В задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання права на перерахунок пенсії та зобов'язання перерахувати раніше призначену пенсію відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови.