Постанова від 23.02.2010 по справі 2а-1777/10/0470

d

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2010 р. Справа № 2а-1777/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коблової О. Д.

при секретарі Загородній Ю.В.

за участю:

представника відповідача Вергун Світлани Іванівни

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" до Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про визнання неправомірними дії та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ :

Комунальне підприємство Тернівське житлово-комунальне підприємствозвернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про:

- визнання неправомірними дії територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області;

- скасування Постанови про застосування економічних санкцій №15-53.21-94 від 28.08.2009 року.

Представник позивача в судове засідання не з'явився та надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю. У своєму клопотанні зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволені адміністративного позову та надав у судовому засіданні заперечення на позов.

Відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

За наведених обставин, відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, суд, заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи Державним інспектором територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області 28 серпня 2009 року при проведенні планової перевірки раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів у Комунальному підприємстві Тернівське житлово-комунальне підприємство виявлено нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок недотримання технологічної дисципліни за рахунок перевитрати в електричних мережах, за рахунок відхилення коефіцієнта потужності від величини нормативного (граничного) значення, зумовлені незадовільною роботою компенсуючи пристроїв - 37921 кВт*г.

В Постанові № 15-5/3.12 - 94 зазначено, що Комунальним підприємством порушено вимоги п. еЗУ Про енергозбереження, Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 52.03.1993 року Про заходи щодо ефективного використання газу та інших ресурсів в народному господарстві, Постанови Кабінету Міністрів України № 935 від 22.10.2008 року Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів.

По результатам перевірки до Комунального підприємства Тернівське житлово-комунальне підприємствозастосовано Постанову про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів № 15-5/3.12-94 від 28 серпня 2009 року на суму 53203 (п'ятдесят три тисячі двісті три) грн. 16 коп.

На думку позивача дана Постанова є такою, що винесена незаконно і підлягає скасуванню з наступних підстав. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 502 від 21 травня 2009 року Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 рокувказано: Кабінет Міністрів України постановляє органам і посадовим особам, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31.12.2010 тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів) таким чином дана перевірка від 28.08.2009 року незаконна, так як була проведена під час обмеження здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності, тому застосування економічних санкцій та стягнення суми в розмірі 53203 (п'ятдесят три тисячі двісті три) грн. 16 коп. не підлягають задоволенню.

З урахуванням викладеного, наявних у справі матеріалів, пояснень представника відповідача та наданих доказів, при розгляді даної справи суд виходить з наступного.

Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області згідно "Положення про територіальне управління Інспекції", затвердженого наказом Державної інспекції з енергозбереження від 08.10.2007р. № 211 не є юридичною особою, не має відокремленого майна і не може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов'язки та бути відповідачем в суді.

Територіальне управління по Дніпропетровській області, діє на підставі "Положення про територіальне управління Інспекції", затвердженого наказом Державної інспекції з енергозбереження від 08.10.2007 № 211 не є юридичною особою, не має відокремленого майна і не може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов'язки та бути відповідачем в суді.

Відповідно до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області зареєстровано за ознаками особи без права юридичної особи.

Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області не є юридичною особою і за таких обставин не може бути стороною у справі.

Територіальному управлінню Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області не надавалися повноваження представляти юридичну особу - державну інспекцію з енергозбереження, як відповідачу.

Згідно з п.7 ст.3 КАСУ суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 "Питання Державної інспекції з енергозбереження" з подальшими змінами і доповненнями, Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.2000р. № 1039 ДІзе має право застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання.

Начальник територіального управління інспекції - старший державний інспектор з енергозбереження приймає рішення щодо застосування до підприємств, установ, організацій підвищеної плати за неефективне (нераціональне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів та енергетичного збору, тобто діє від імені і в інтересах Державної інспекції з енергозбереження. Також відповідно до довіреності представляє інтереси Державної інспекції з енергозбереження в місцевих та Господарських судах України щодо рішень про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів з підприємств, організацій усіх форм власності, користується всіма наданими позивачу правами.

Структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, яким під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів КП Тернівське ЖКПвстановлено факти недотримання технологічної дисципліни: а) перевитрати електроенергії в електричних мережах підприємства за рахунок зниженого коефіцієнту потужності з причин: незадовільна робота компенсуючих пристроїв (нормативне значення tgц=0,25, а фактичне складає tgц = 0,403), тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до п. "є" ст. 27 Закону України "Про енергозбереження" від 1 липня 1994 року № 74/94 -ВР, є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Позивач зазначає, що перевірка, яка здійснювалась територіальним управлінням незаконна, так як була проведена під час обмеження здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності. Це твердження позивача є невірним.

Відповідно до постанови КМУ від 21.05.2009 р. №502 Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року(далі -постанова) до 31.12.2010 р. для контролюючих органів державної влади встановлено обмеження щодо перевірок діяльності суб'єктів господарювання.

Абзацом першим пункту першого постанови передбачається, що органами державного нагляду (контролю) до 31.12.2010 р. тимчасово припиняється проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності(далі -Закон про контроль) заходи державного нагляду (контролю)-планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій. Для встановлення періодичності здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Законом про контроль був запроваджений ризик-орієнтований підхід до здійснюваної суб'єктами господарювання підприємницької діяльності.

Так, з метою запровадження ризик-орієнтовного підходу до суб'єктів господарювання, орган державного нагляду (контролю), відповідно до статті 5 Закону про контроль, визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності.

З урахуванням значення прийнятного ризику для життєдіяльності всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Враховуючи найбільш значну суспільну небезпечність від здійснення господарської діяльності з високим ступенем ризику призупинення проведення планових перевірок суб'єктів, що здійснюють таку діяльність, постановою не передбачено.

Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

Відповідно до п 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 р. N 935 Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсівдо суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику відносяться: підприємства з річним обсягом споживання паливно-енергетичних ресурсів від 10 тис. тонн умовного палива і більше.

Згідно зі статистичними звітами 4-МТП та 11-МТП , які надані підприємством, КП Тернівське ЖКПспоживає у рік більше 10 тис. тонн умовного палива. Дані факти відображені і в акті перевірки (розділ 1, таблиця 2 Фактичне споживання ПЕР).

Всі матеріали комплексної перевірки КП Тернівське ЖКП, в тому числі і Постанова про застосування підвищеної плати були складені у відповідності з Додатками 1, 2, 3 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого Наказом Держкомітету України з енергозбереження 04.08.00р. №64 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.00р. за №653/4874, яким визначений механізм накладення та стягнення підвищеної плати.

Відповідно до п. 15 Порядку: Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки і оформляється постановою про сплату підвищеної плати.

У відповідності з п.16 Порядкупідприємство повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови. Несплачена сума стягується в судовому порядку.

Правовою нормою постанови Кабінету Міністрів України від 2 вересня 1993 р. №699 Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві, зокрема розділом 11 додатку до цієї Постанови за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Як зазначалося вище, комплексною перевіркою КП Тернівське ЖКП встановлено, що перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, а саме перевитрати електроенергії в електричних мережах за рахунок відхилення коефіцієнта потужності від величини нормативного значення соsц1 (tgц1) до соs2 (tgц2) були викликані недодержанням технологічної дисципліни і не пов'язані з недосконалістю технологічних процесів - зумовлені незадовільною роботою компенсуючих пристроїв, тому інспектором правомірно складено постанову про підвищену плату одразу після складання акта комплексної перевірки.

Розрахунки перевитрат електроенергії в електричних мережах здійснювались відповідно до пункту 1.1. Наказу Мінпаливоенерго України від 17.01.2002р. № 19, зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 01.02.2002р. за № 93/6381 Про затвердження Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії. Вищевказана Методика орієнтована на ринкові відносини електропередавальних організацій зі споживачами при державному економічному регулюванні цих відносин за напрямками енергозбереження, підвищення якості електроенергії та надійності електропостачання. Зменшення втрат активної електроенергії, зумовлених перетіканням реактивних потужностей, є реальною експлуатаційною технологією енергозбереження в електричних мережах.

Цим же пунктом визначено ефективне економічне регулювання реактивних перетікань потрібне також для забезпечення першочергових стандартних умов якості електричної енергії, а саме рівнів напруги на межі балансової належності електромереж електропередавальної організації та для зменшення аварійності основного електрообладнання в енергосистемі та у споживачів електроенергії.

Відповідно до пункту 9 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04 серпня 2000 року №64, обсяги марнотратного споживання і прямих втрат ПЕР визначаються у перерахунку на річне споживання або на період від виникнення до виявлення порушення, крім випадків, які підтверджуються документально відповідно до додатків 5 і 17 Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 року №623. Обсяг цих втрат визначається незалежно від стану виконання підприємством встановлених норм питомих витрат енергоресурсів.

Згідно з п. 15 та 16 вказаного порядку рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати.

Таким чином застосована до відповідача плата є економічною санкцією у формі плати за перевитрати паливо-енергетичних ресурсів у разі неефективного використання, яка розраховується у двократному розмірі встановленої на ПЕР ціни за річний обсяг перевитрат таких ПЕР, що відображено в акті перевірки підприємства, та відповідає допущеному підприємством порушенню.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що підстав для визнання неправомірними дії територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області та скасування Постанови про застосування економічних санкцій № 15-53.21-94 від 28.08.2009 року немає.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства Тернівське житлово-комунальне підприємстводо Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про визнання неправомірними дії та скасування постанови № 15-53.21-94 від 28.08.2009 року - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений

Суддя

О. Д. Коблова