31 липня 2019 року № 369/6183/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Благоустрій" Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство "Благоустрій" Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 13.10.2017 року № 0037881406.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що висновки, викладені контролюючим органом в Акті перевірки є безпідставними та помилковими, оскільки зроблені на підставі власного невірного тлумачення законодавства України, а також на підставі неповного з'ясування і дослідження всіх обставин, що мають значення для формування об'єктивних висновків та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Враховуючи зазначене, позивач вважає, що оспорюване рішення є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Заперечуючи проти позову у письмовому відзиві, відповідач просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, оскільки вважає, що під час прийняття оспорюваного рішення ГУ ДФС у Київській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Ухвалою суду від 14 травня 2019 року адміністративну справу прийнято судом до провадження. Визначено, що справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 19 червня 2019 року.
У зв'язку із хворобою судді, справу 19 червня 2019 року знято з розгляду. Наступне судове засідання призначено на 16 липня 2019 року.
Представники сторін перед судовим засіданням подали через канцелярію суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що для розгляду і вирішення даної справи відсутня потреба у заслуховуванні свідків чи експертів, а також немає інших перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, зазначених у статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та доказами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
На підставі ст. 80 Податкового кодексу України, наказу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області № 1762 від 29.09.2017 року та направлень на перевірку від 02.10.2017 року № 5317 та № 5318 інспекторами ГУ ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку Комунального підприємства "Благоустрій" Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 03.10.2017 за реєстраційним № 2518/1000/14/37227875 (далі - Акт перевірки), в якому встановлено порушення КП "Благоустрій" п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ № 637 від 15.12.2004, а саме: неоприбуткування в книгах обліку розрахункових операцій готівкових коштів на суму 45 433,89 грн. за період з 08.09.2017 року по 02.10.2017 року.
На підставі Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0037881406 від 13.10.2017 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 227 169,45 грн.
Позивач, не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням - рішенням, звернувся до суду із позовом.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначається Положенням про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 (далі - Положення № 637).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Отож, з наведеної норми слідує, що готівкові розрахунки здійснюються з оформленням їх касовими ордерами і обов'язковим веденням веденням касової книги.
З метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється (п. 4.1. Положення №637).
Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Аркуші касової книги мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені відбитком печатки підприємства (юридичної особи). Кількість аркушів у касовій книзі засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства (юридичної особи). (п. 4.2. Положення №637).
Відповідно до п.4.3. Положення №637 записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.
Згідно з ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки.
Так, судом встановлено, що під час перевірки перевіряючими зафіксовано, що здійснені позивачем у період з 08.09.2017 по 02.10.2017 року операції з готівковими коштами у сумі 45433,89 грн. вчасно проведені через РРО, проте відповідні записи у касовій книзі зроблені не були.
Відповідно до пояснень, наданих під час перевірки начальником абонентського відділу КП "Благоустрій" підприємство веде одну касову книгу у паперовому вигляді. Проте в подальшому пояснили, що підприємство також веде і електронну касову книгу, куди вчасно заносить всі відомості щодо обігу готівку. На підтвердження зазначеного, до суду було надано роздруківку з електронної касової книги за вказаний період, яка за формою і змістом відтворює форму та зміст касової книги в паперовій формі. Крім цього суду були надані прибуткові касові ордери та видаткові касові ордери, обороти рахунку 301 за період 08.09.2017 - 02.10.2017, журнал - ордер № 1 та фіскальні чеки.
Згідно п. 4.4. Положення № 637 саме підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів можуть вести касову книгу в електронній формі за допомогою комп'ютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, має забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги ("Вкладний аркуш касової книги" та "Звіт касира"), які за формою і змістом мають відтворювати форму та зміст касової книги в паперовій формі.
Записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів. Записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня), а також містити всі реквізити, що передбачені формою касової книги. Сторінки касової книги мають нумеруватися автоматично в порядку зростання з початку року.
У разі роздрукування "Вкладного аркуша касової книги" у кінці місяця має автоматично роздруковуватися загальна кількість аркушів касової книги за цей місяць, а в разі роздрукування в кінці року - їх загальна кількість за рік.
Після роздрукування "Вкладного аркуша касової книги" і "Звіту касира" касир зобов'язаний перевірити правильність складання цих документів, підписати їх і передати "Звіт касира" разом з відповідними касовими документами до бухгалтерії під підпис у "Вкладному аркуші касової книги".
"Вкладний аркуш касової книги" протягом року зберігається касиром окремо за кожний місяць. Після закінчення календарного року (або залежно від потреби) "Вкладний аркуш касової книги" формується в підшивки в хронологічному порядку. Загальна кількість аркушів за рік засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства - юридичної особи, а підшивки формуються в книгу, яка скріплюється відбитком печатки підприємства (юридичної особи).
Після закінчення календарного року касова книга на електронних носіях має передаватися для зберігання відповідно до законодавства України.
З аналізу зазначених положень законодавства слідує, що кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті. За загальним правилом підприємства ведуть касову книгу в паперовій формі, однак ведення такої книги допускається підприємством і в електронній формі (за умови дотримання положень щодо порядку її ведення, щомісячного роздрукування вкладних аркушів касової книги та формуванням в підшивки в хронологічному порядку у формі книги яка скріплюється відбитком печатки підприємства (юридичної особи).
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Суд зазначає, що ціллю будь-якої санкції є, в тому числі, спонукання порушника дотримуватись вимог норм права у майбутньому.
Застосування санкції до особи має негативні наслідки, а тому вимагає з боку суб'єкта владних повноважень пред'явлення цій особі конкретної норми права, що є порушеною.
Таким чином, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд вважає що податковим органом не доведено та не підтверджено порушення позивачем п. 2.6 Положення № 637, а саме, неоприбуткування в книгах обліку розрахункових операцій готівкових коштів.
В свою чергу, матеріали справи свідчать, що позивач своєчасно та повно відображав прибутки та видатки каси у первинних документах, дотримуючись касової дисципліни.
За таких обставин, факт повного оприбуткування готівки у касі за період з 08.09.2017 по 02.10.2017 виключає можливість притягнення позивача до відповідальності, а отже позовні вимоги КП "Благоустрій" про скасування податкового повідомлення-рішення від 13.10.2017 року № 0037881406 є обгрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Комунального підприємства "Благоустрій" Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 13 жовтня 2017 року № 0037881406.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Василенко Г.Ю.