Рішення від 12.08.2019 по справі 240/7628/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/7628/19

категорія 106020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черноліхова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати йому, помічнику начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області полковнику поліції ОСОБА_1 до стажу роботи в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в органах податкової міліції, що станом на 16.04.2007 становив 09 років 07 місяців 22 дні, видавши відповідний наказ.

Аргументуючи свої позовні вимоги зазначає, що його стаж служби в органах податкової поліції на момент звільнення, а саме на 16.04.2007 року становив 09 років 07 місяців 20 днів, проте вказаний стаж служби в органах податкової міліції України не враховано при обрахуванні стажу в органах Національної поліції України. Вважаючи, що має право на зарахування стажу служби в органах податкової поліції до стажу в органах Національної поліції України, на підставі ряду положень діючого законодавства України, звернувся до відповідача із такою вимогою, викладеною в рапорті. Однак, 11 квітня 2019 року отримав відмову у вчиненні таких дій. Підставами для відмови слугувало те, що служба в органах податкової міліції не входить до переліку, визначеному в ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», як така, що зараховується до стажу служби в поліції. Таку бездіяльність відповідача, щодо не зарахування стажу служби в органах податкової поліції до стажу в органах Національної поліції України вважає протиправною, оскільки служба в податковій міліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, відтак повинна зараховуватися до стажу служби у поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Ухвалою суду від 21.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі. Встановлено відповідачу строк, для подання відзиву на позов.

Судовий розгляд справи призначено на 11 червня 2019 року.

05.06.2019 до суду подано відзив на адміністративний позов (а.с.73-76). В обґрунтування якого вказано, що ч.2 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено виключний перелік служб та органів, час роботи в яких зараховується до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. При цьому, у виключний перелік стаж служби в органах податкової міліції України не включено, а тому і відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

11.06.2019 у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача, просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві (а.с. 93-100).

Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 11.06.2019 постановлено подальший розгляд справи по суті здійснювати у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд вказує наступне.

Встановлено, що на даний час ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) проходить службу в органах Національної поліції України, на посаді помічника начальника Головного управління Національної поліції України (далі - ГУНП в Житомирській області), де йому присвоєно спеціальне звання «полковник» поліції.

Відповідно до наказу ГУНП в Житомирській області № 31 ос від 01.03.2019 позивачу встановлено стаж служби в Національній поліції станом на 01.03.2019 - 11 років 10 місяців 15 днів, до вказаного стажу враховано лише стаж служби в органах Національної поліції України та стаж служби в органах внутрішніх справ України (а.с.84).

У період з 25.08.1997 до 16.04.2007 ОСОБА_1 проходив службу на різних посадах в органах податкової міліції України, що підтверджується послужним списком (зворотній бік а.с. 30, а.с.31).

Тобто, стаж служби в органах податкової поліції на момент звільнення, а саме на 16.04.2007 року становив 09 років 07 місяців 20 днів, проте, зазначений строк служби в органах податкової міліції України не враховано при обрахуванні стажу позивача в органах Національної поліції України.

Позивач, вважаючи свої права на соціальний захист порушеними, звернувся до ГУНП в Житомирській області із мотивованим рапортом від 10.04.2019 (а.с.25-26).

За результатами розгляду якого, позивачем отримано лист «Про надання відповіді» № 335/105/01-2019 від 11.04.2019, згідно якого, відмовлено у зарахуванні до його стажу служби в поліції, служби в органах податкової міліції, з посиланням виключно на положення ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, що порушує його право на надання додаткової оплачуваної відпустки поліцейського та встановлення надбавки за вислугу років, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Правовідносини у даній справі регулюються Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" №5083-VI від 05.07.2012 та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з статтею 78 цього ж Закону стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Натомість, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" №5083-VI від 05.07.2012 внесено зміни до Податкового кодексу України (далі- ПК України), відповідно до пункту 353.1 статті 353 якого визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Зазначені норми кореспондуються з вимогами частини першої статті 24 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", який був чинний до 20.11.2012, згідно якої особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Згідно з пунктом 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

В силу ст.19 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (чинного на момент прийняття та проходження позивачем служби в податковій міліції) податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Поряд з цим, ч.1 ст.24 вказаного закону визначено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Аналіз викладених вище норм, дає підстави вважати, що служба в податковій міліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, оскільки здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Зважаючи на встановлені судом факти, така служба повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Щодо порядку обчислення вислуги років у поліції, суд зазначає наступне.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Приписами п.п.3-6 частини сьомої Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правовіакти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, відповідно до п.1 якого до вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 №1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" поширено на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей".

Відтак, як вже зазначалося, та не заперечується відповідачем, позивач у період з 25.08.1997 по 16.04.2007 проходив службу на різних посадах в органах податкової міліції України, тобто на момент переходу на службу у Національну поліцію України, згідно послужного списку, який міститься в матеріалах справи, стаж останнього становив 9 років 7 місяців 20 днів

При цьому, слід наголосити, що вищевикладеними нормами передбачений обов'язок відповідача щодо зарахування вислуги років в податковій міліції останнього, в стаж проходження служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

З огляду на викладене та з метою відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи у поліції, наявний стаж в органах податкової міліції, який станом на 16.04.2007 становив 09 років 07 місяців 22 днів, про що видати відповідний наказ.

Частиною 1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірності своєї відмови у проведенні зарахування позивачу до стажу роботи у поліції вислугу років у податковій міліції, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно дост.139 КАС України та підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (вул.Старий Бульвар, 5/37, м.Житомир, код ЄДРПОУ 40108625) про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати помічнику начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області полковнику поліції ОСОБА_1 до стажу роботи в Національній поліції, стаж служби в органах податкової міліції, що станом на 16.04.2007 становив 09 років 07 місяців 22 дні, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, видавши при цьому відповідний наказ.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Житомирській області (код ЄДРПОУ 40108625).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов