Провадження № 3/760/6128/19
Справа №760/20042/19
26 липня 2019 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю представника Київської міської митниці ДФС України Грабчака П.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці, про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення ЕМS № EV784224636CN гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адреса: АДРЕСА_1 АДРЕСА_1), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України, -
12.07.2019 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення ЕМS № EV784224636CN гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), за ст. 472 МК України.
Відповідно до протоколу №0414/10000/19 про порушення митних правил від 04.06.2019 року, вбачається, що 03.06.2019 в зоні митного контролю відділу митного оформлення № 5 митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС, на території ДПСЗ «ЕМS» за адресою: м. Київ, Вокзальна пл. 3, до митного огляду подано міжнародне поштове відправлення ЕМS, яке переміщувалось з Китаю до України, за міжнародною поштовою митною декларацією CN22 № EV784224636CN.
Згідно даних, зазначених в митній декларації та на оболонці посилки:
- відправником посилки є: ОСОБА_1 / ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1/ АДРЕСА_1;
- одержувачем посилки є: ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) / ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
В митній декларації CN22, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, відправник міжнародного поштового відправлення задекларував: «name & description of contents»/«назва та опис вмісту» англійською мовою зазначено: «game box», що в перекладі на українську означає «ігровий ящик/приставка», в графі «pcs»/ «кількість» - 1, в графі «weight»/ «вага» - 0,002 кг, в графі «origin»/ «походження» - Китай, в графі «value» - вартість 60,00 доларів США або станом на дату подання CN22 27.05.2019 за курсом НБУ 1588,49 грн.
Під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення встановлено, що замість товару з описом «ігровий ящик/приставка», вагою 0,002 кг, вартістю 60 доларів США, фактично переміщувався «Ebit E10 MINER торговельної марки EBANG» / «майнер моделі Ebit E10, торговельної марки EBANG», вагою 9,8 кг, у кількості 1 шт.
Отже, гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 заявила неточні та недостовірні відомості про товари в митній декларації, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі їх переміщення через митний кордон України.
Відповідно до сайтів онлайн продаж AliExpress, товар «Ebit E10 MINER торговельної марки EBANG» є обладнанням для майнингу Bitcoin-валюти (для купівлі-продажу крипто-валюти), та його вартість становить від 599,00 доларів США або станом на дату подання CN22 27.05.2019 за курсом НБУ 15858,39 грн.
Таким чином, Київською міською митницею ДФС зроблено висновок про те, що відправник поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 відправила з Китаю до України в міжнародному поштовому відправленні не задекларований товар, не заявивши за встановленою формою (митна декларація CN22) точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню.
Отже, в діях відправника поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 472 Митного кодексу України.
Відправник поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що відправник поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 порушила митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил №0414/10000/19 за ст. 472 МК України. Зазначив, що відправник поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей щодо вартості та кількості про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Заслухавши пояснення представника Київської міської митниці ДФС, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.
За диспозицією ст. 472 Митного кодексу України, недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України.
Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Частиною 7 ст. 233 Митного кодексу України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Згідно ч. 2 ст. 234 Митного кодексу України, товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартість перевищує еквівалент 150 євро, оподатковуються митом відповідно до цього Кодексу та податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 236 Митного кодексу України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою.
Таким чином відповідно до вимог ст.ст. 234, 236 Митного кодексу України товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Правила декларування визначені ст.ст. 257-269 Митного кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до МК України (підпункти 5.а, 5.б, 5.е частини 8 ст. 257), декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, торговельний опис, кількість, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД.
Відповідно до пунктів 1 та 3 ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Згідно з ч. 3 ст. 75 Митного кодексу України (далі - МКУ) для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною 4 ст. 266 МКУ передбачено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МКУ суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України).
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Об'єктом порушення є встановлений законом порядок переміщення (пересилання) через митний кордон України товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі такого переміщення.
Об'єктивна сторона - полягає у вчиненні дій, спрямованих на недекларування, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Суб'єктом вказаного правопорушення (відповідно до ст. 459 МКУ) можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку.
Суб'єктивна сторона правопорушення - характеризується виною у формі умислу або необережності. В митній декларації CN22, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, відправник міжнародного поштового відправлення задекларував: «name & description of contents»/«назва та опис вмісту» англійською мовою зазначено: «game box», що в перекладі на українську означає «ігровий ящик/приставка», в графі «pcs»/ «кількість» - 1, в графі «weight»/ «вага» - 0,002 кг, в графі «origin»/ «походження» - Китай, в графі «value» - вартість 60,00 доларів США або станом на дату подання CN22 27.05.2019 за курсом НБУ 1588,49 грн.
Під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення встановлено, що замість товару з описом «ігровий ящик/приставка», вагою 0,002 кг, вартістю 60 доларів США, фактично переміщувався «Ebit E10 MINER торговельної марки EBANG» / «майнер моделі Ebit E10, торговельної марки EBANG», вагою 9,8 кг, у кількості 1 шт.
Таким чином відправник поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 з метою переміщення через митний кордон України, мала умисел не заявити вкладення МЕВ за встановленою формою.
Згідно з Указом Президента України від 10.10.2017 №316/2017 затверджені Всесвітня поштова конвенція, Загальний регламент Всесвітнього поштового союзу, Заключний протокол Всесвітньої поштової конвенції та Угода про поштові платіжні послуги, підписані від імені України 11 жовтня 2012 року в м. Доха.
Статтею 16 Всесвітньої поштової конвенції визначено, що «EMS це служба термінового поштового пересилання документів i вантажів».
Відповідно до Заключного протоколу Регламенту письмової кореспонденції: міжнародні поштові відправлення, що підлягають митному контролю, повинні мати митну декларацію CN 22 або відривний ярлик цієї ж форми; якщо відправник побажає, тоді до відправлень, крім того, додається митна декларація CN 23 (стаття РК156).
Згідно з Митним кодексом України, міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв'язку відправлення міжнародної прискореної пошти «EMS», які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв'язку.
Частиною 7 ст. 233 Митного кодексу України визначено, що міжнародні поштові відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до ст. 236 Митного кодексу України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях, здійснюється оператором поштового зв'язку чи декларантом або уповноваженою ним особою. При цьому товари, які не є об'єктом оподаткування митними платежами, а також кореспонденція, поштові листи та листівки, література для сліпих, друковані матеріали, міжнародні експрес-відправлення документарного характеру декларуються в усній формі на підставі товаросупровідних документів. Інші товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Підпунктом 2 пункту 6 Розділу Загальні питання Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №450 (зі змінами) встановлено, що «товари, що пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання органу доходів і зборів уніфікованих міжнародних документів, форми яких установлені актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митної декларації CN 23 або митної декларації CN 22».
Частиною 4 ст. 266 Митного кодексу України встановлено, що «у разі самостійного декларування товарів декларантом, передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант».
Згідно з ч. 4 ст. 368 Митного кодексу України, у разі наявності доказів недостовірності заявленої фактурної вартості товарів органи доходів і зборів визначають їх вартість самостійно, на підставі ціни на ідентичні або подібні (аналогічні) товари відповідно до вимог цього Кодексу.
На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку, що вина відправника поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №0414/10000/19 від 04.06.2019 року, міжнародною поштовою декларацією, актом про проведення митного огляду, службовою запискою та іншими документами в їх сукупності.
З огляду на наведене, в діях відправника поштового відправлення гр. ОСОБА_1/ ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке передбачено ст. 472 МК України.
Таким чином, своїми діями, що виразилися у недекларуванні товару, що переміщується через митний кордон України, тобто незаявленні за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, відправник поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 вчинила порушення митних правил, передбачене ст. 472 МК України, а тому до останньої слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 15858,39 грн.
Крім того, санкція статті 472 МК України передбачає конфіскацію товарів.
Керуючись статтями 257, 264, 266, 459, 467, 472, 491, 522, 541 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України,
Відправника поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 визнати винною у порушенні митних правил, передбачених ст. 472 Митного Кодексу України.
Застосувати до відправника поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 15858,39 грн., який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач: УДКСУ у Солом'янському районі; Код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; Банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, р/р №31119106526010. Призначення платежу: *;121; 38716451; 21081100;01;с.106; код 050 від (ПІБ), згідно ст. 472 МК України та постанови суду від 26.07.2019, з конфіскацією в дохід держави безпосереднього предмету порушення митних правил, вилученого згідно з даними протоколу про порушення митних правил №0414/10000/19 від 04.06.2019 року, а саме Ebit E10 MINER/майнер моделі Ebit E10, торговельної марки EBANG, у кількості 1 шт., вартістю - 15 858,39 грн.
Стягнути з відправника поштового відправлення гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок, які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом'янському районі/Солом'янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38050812, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206026010, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.І. Кушнір