Справа № 755/12506/19
"09" серпня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва
в складі головуючого судді Гаврилової О.В.,
при секретарі Головатюк І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу №755/12506/19 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Дніпровський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, ОСОБА_2 , про встановлення факту народження дитини,-
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Керч, Автономна Республіка Крим у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, та батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Заявлені вимоги вмотивовані тим що, син заявника ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Керч, АР Крим, яке є тимчасовою окупованою територією. Мати з дитиною тимчасово перебуває на тимчасово окупованій території України. Для реєстрації в законному порядку факту народження дитини заявник звернувся до Відділу РАЦС в Дніпровському районі м.Києва, де йому повідомили, що зареєструвати факт народження дитини, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 у м.Керч, АР Крим, не виявляється можливим у зв'язку з тим, що ним не надано документ, що є підставою для державної реєстрації народження. Встановлення факту народження дитини заявника на тимчасово окупованій території України необхідно для державної реєстрації народження дитини держаним органом України.
Заявник в судове засідання не з'явився, у поданій заяві просив суд розглядати справу без його присутності.
Представник заінтересованої особи Дніпровської районної у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві та заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, причини неявки суду не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд, приходить до наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 14 грудня 2018 року (а.с. 5).
Згідно наявних в матеріалах справи копій паспортів, заявник та його дружина є громадянами України.
Як убачається з копії медичного свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 15 червня 2019 року, виданого ГБУЗРК «Керченський пологовий будинок», ІНФОРМАЦІЯ_4 о 19 годині 50 хвилин ОСОБА_2 народила дитину - хлопчика, місце народження м. Керч (а.с. 8).
Згідно з п.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визнається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
ОСОБА_1 подав документи про державну реєстрацію народження дитини до Дніпровського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місці Києві, проте у державній реєстрації народження було відмовлено листом від 07 серпня 2019 року за №1349/16.6-54 з посиланням на те, що документи, подані для державної реєстрації народження дитини чоловічої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_2 - медичне свідоцтво про народження серія № НОМЕР_2 від 15 червня 2019 року видане ГБЗУЗРК «Керченського пологового будинку», отже видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 9).
Таким чином, судом встановлено, що заявник, який є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України (а.с. 4), не має можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини та реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані із народженням дитини.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Згідно матеріалів справи, медичне свідоцтво про народження серії №35 від 15 червня 2019 року, видане ГБУЗРК «Керченський пологовий будинок», а отже не може бути використане заявником для реєстрації народження дитини на території України.
Таким чином, відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану України не має можливості, без судового рішення, зареєструвати народження малолітнього сина заявника, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року.
Відповідно до ст. 7 ч. 1 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Відповідно до вимог ч. 4, 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для встановлення факту народження у дружини заявника ОСОБА_1 , дитини - хлопчика, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м. Керч, АР Крим, Україна, встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки дозволяє провести державну реєстрацію народження дитини та отримати свідоцтво про народження дитини - громадянина України.
Враховуючи те, що заявник не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог заяви щодо встановлення факту народження дитини.
Разом з тим, у відповідності до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
З огляду на викладене, визначення імені дитини, її прізвища та по-батькові, буде здійснюватися матір'ю чи батьком дитини при реєстрації дитини в органах РАЦС, а не судовим рішенням.
Тому заява підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Законом України «Про громадянство України», Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст. 2, 4, 5, 76-81, 263-265, 293, 315-317, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Дніпровський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, ОСОБА_2 , про встановлення факту народження дитини - задовольнити частково.
Встановити факт народження у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Керч, АР Крим, Україна, громадянки України, яка перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем м. Керч, АР Крим, громадянином України, дитини - хлопчика, ІНФОРМАЦІЯ_4 , в м. Керч, АР Крим, Україна, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах РАЦС України, визначивши батьками дитини: матір - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженку м. Керч, АР Крим, Україна, громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 ; батьком - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Керч, АР Крим, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .
В іншій частині заяви - відмовити.
Як передбачено ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Дніпровський районний суд м. Києва.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.