Рішення від 07.08.2019 по справі 754/3947/19

Номер провадження 2/754/4991/19 Справа №754/3947/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

07 серпня 2019 року м. Київ

Деснянський районний суд міста Києва

під головуванням судді Бабко В.В.

за участю секретаря судового засідання Козловець К.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми грошової допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду про стягнення суми грошової допомоги.

Ухвалою Деснянського районного суму м. Києва від 10.04.2019 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, визначено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем у встановлений законом строк до суду не подано заяви із запереченням проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та не подано відзиву на позовну заяву.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що ОСОБА_1 зверталась до управління з заявою від 12.01.2015 про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти-терористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Керуючись Порядком, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 №505 (зі змінами та доповненнями) ОСОБА_1 відповідно до наданих нею документів рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 12.01.2015 була призначена виплата адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на склад сім'ї: ОСОБА_1 (категорія працездатності - працездатний, не здійснює догляду не працює) розмір допомоги 442,00грн, ОСОБА_2 (категорія працездатності - дитина до 18 років) розмір допомоги 884,00грн, ОСОБА_3 (категорія працездатності - дитина до 18 років) розмір допомоги 884,00грн, ОСОБА_4 (категорія працездатності - пенсіонер) розмір допомоги 884,00грн на період з 12.01.2015 по 11.03.2015 в розмірі 2400,00грн; з 12.03.2015 по 11.05.2015 в розмірі 2179,00грн; з 12.05.2015 по 11.07.2015 в розмірі 1958,00грн. З метою контролю за використанням бюджетних коштів була проведена перевірка особової справи призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 , в ході якої було виявлено, що за інформацією Ukrexsim депозитний вклад ОСОБА_1 з 01.10.2014 по 29.01.2015 становив 129552грн, за інформацією Ukrgasbank депозитний вклад з 01.10.2014 по 02.02.2015 становив 161470грн, що перевищує 10-кратний прожитковий мінімум для працездатних осіб, який відповідач не вказала під час заповнення заяви про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України районів проведення анти- терористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У зв'язку з виявленням факту наявності депозитного вкладу рішення про припинення допомоги переміщеним особам на проживання від 25.11.2016 адресна допомога знята з оплати 12.01.2015. Згідно повідомлення Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 4881 від 29.11.2016 переплата грошової допомоги за період з 12.01.2015 по 11.07.2015 складає 13074,00грн. У зв'язку з викладеним вище позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 виплачену грошову допомогу в розмірі 13074,00грн.

Представник позивача в судові засідання не з"явився. До суду надійшла заява представника позивача про розгляд справи за його відсутності, відповідно до якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити, проти заочного розгляду не заперечує.

Відповідачка в судове засідання не з'явилась, хоча відповідно до ст. 128 ЦПК України повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи, однак судова повістка від відповідача повернулася до суду з відміткою - «за закінченням терміну зберігання», тому відповідачку було повідомлено через офіційний сайт веб-портал «Судова влада України».

Відповідно до ч. 6 ст. 128 ЦПК України судова повістка, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур'єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.

Згідно п.2 ч. 7 ст. 128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається: фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 44 ЦПК України, учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне розглянути справу без участі відповідача, виходячи з вимог ст.128 ЦПК України та рішення Конституційного суду України від 13.12.2011 року № 17-рп/2011, згідно яких в разі відсутності осіб, які беруть участь у справі за адресою, вказаної в матеріалах справи (зокрема, позовна заява), вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та постановити заочне рішення, відповідно до ст. 280 ЦПК України.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно зі статтями 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Згідно зі статтями 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.

Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Європейський суд справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

За даними довідки № 6343005691 від 18.12.2014 ОСОБА_5 , є переміщеною особою з районів проведення антитерористичної операції, а саме з міста Луганськ.

12.01.2015 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до змісту зазначеної вище заяви, ОСОБА_1 зобов'язалась повідомити Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 12.01.2015 про призначено допомогу переміщеним особам на проживання , ОСОБА_1 була призначена виплата адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на склад сім'ї: ОСОБА_1 (категорія працездатності - працездатний, не здійснює догляду не працює) розмір допомоги 442,00грн, ОСОБА_2 (категорія працездатності-дитина до 18 років) розмір допомоги 884,00грн, ОСОБА_3 (категорія працездатності -дитина до 18 років) розмір допомоги 884,00грн, ОСОБА_4 (категорія працездатності - пенсіонер) розмір допомоги 884,00грн на період з 12.01.2015 по 11.03.2015 в розмірі 2400,00грн; з 12.03.2015 по 11.05.2015 в розмірі 2179,00грн; з 12.05.2015 по 11.07.2015 в розмірі 1958,00грн.

З метою контролю за використанням бюджетних коштів була проведена перевірка особової справи призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 , в ході якої було виявлено, що за інформацією Ukrexsim депозитний вклад ОСОБА_1 з 01.10.2014 по 29.01.2015 становив 129552грн, за інформацією Ukrgasbank депозитний вклад з 01.10.2014 по 02.02.2015 становив 161470грн, що перевищує 10-кратний прожитковий мінімум для працездатних осіб, який відповідач не вказала під час заповнення заяви про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України районів проведення анти терористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно пунктів 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту частин 1-4 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок № 505).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (пункт 5 Порядку № 505). У цьому ж пункті наведений перелік документів та процедура їх оформлення уповноваженим органом.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком №505 вирішується уповноваженим органом, який зобов'язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.

Виплата допомоги обмежена строком до шести місяців, але у випадку прийняття уповноваженим органом рішення на такий строк, останній не звільняється від обов'язку перевіряти та контролювати правомірність здійснення виплат призначеної грошової допомоги.

Згідно із пункту 5 Порядку № 505(у редакції чинній на момент призначення) для отримання грошової допомоги у заяві зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, в тому числі наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 505 (у редакції чинній на час звернення з первинною заявою про призначення допомоги у січні 2015 року) грошова допомога не призначається якщо будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. У подальшому зазначена норма права неодноразово змінювалась.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 212 від 31 березня 2015 року внесено зміни, відповідно до яких грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Також, на підставі пункту 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімум, встановленого для працездатних осіб.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб з січня 2014 по серпень 2015 становив 1218,00грн.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з виявленням депозитного вкладу у відповідачки, рішенням про припинення допомоги переміщеним особам на проживання від 25.11.2016 адресна допомога знята з оплати з 12.011.2015 (припинена виплата допомоги з 01.02.2015).

Згідно із повідомлення Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 4881 від 29.11.2016 переплата грошової допомоги за період з 12.01.2015 по 11.07.2015 склала 13074,00грн.

Крім того, судом встановлено, що 25.07.2018 до управління (позивача) надійшов лист від Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м.Києві державної адміністрації з повідомленням, що ОСОБА_1 звернулась з заявою від 25.06.2018 про видачу довідки про взяття на облік ВП., так як місце фактичного проживання змінилось за адресою: АДРЕСА_1 . Тому довідка, яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради була вилучена.

ОСОБА_1 , 01.08.2018 було направлено повідомлення про припинення надання адресної допомоги та запропоновано добровільно повернути надмірно виплачену суму грошової допомоги в розмірі 13074,00грн, але на теперішній час сума не повернута.

Питання щодо повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до пункту 11 Порядку № 505, згідно з яким, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

При цьому пунктом 12 цього Порядку № 505 визначаються підстави припинення з наступного місяця грошової допомоги у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Наведений у пункті 11 Порядку № 505 перелік підстав, за яких допускається стягнення надміру виплачених коштів, є вичерпним. Інших підстав, за яких можливе таке стягнення, Порядком № 505 не передбачено.

Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

У статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Тлумачення зазначеної вище статті свідчить, що законодавцем передбачені два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Аналогічний висновок зробив Верховний Суд України в постанові від 02.07.201 у справі №6-91цс14 і Верховний Суд в постанові від 27.03.2019 у справі №569/11431/17.

Судом встановлено, що відповідачка була повідомлена про її обов'язок повідомляти органи соціального захисту про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги, однак, матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 у визначений спосіб повідомила щодо депозитного банківського рахунку.

З огляду на вимоги закону, зазначена сума позову підлягає стягненню з відповідачки.

З урахуванням задоволення позову та відповідно до ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір в розмірі 768,40грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1212, 1215 ЦК України, ст. 10, 12, 13, 76-81, 83, 141, 258, 263-265, 268, 273, 280 - 284 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми грошової допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачену грошову допомогу в розмірі 13074,00грн на рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (банк отримувача ДКСУ м. Києві; МФО 820172; Код ОКПО 03195694; рахунок 35219092042876).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 768,40грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради,місце знаходження: м. Харків, пр-т Тракторобудівників, 144.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ; місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено 07 серпня 2019 року

Суддя В.В. Бабко