Рішення від 16.07.2019 по справі 826/6436/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 липня 2019 року № 826/6436/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М. при секретарі судового засідання Артеменко В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області

до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Аварійно-технічний центр"

про стягнення заборгованості у розмірі 461,73 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - Дерновська І.В.;

від відповідача - Алексєєва О.Є.

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 липня 2019 року проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області до Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» про стягнення заборгованості у розмірі 461,73 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що всупереч приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем не сплачено відшкодування різниці фактичних витрат на виплату пенсій, призначених згідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.04.2017 р. по 25.04.2017 р. в розмірі 461,73 грн., у зв'язку з чим виникла заборгованість до бюджету Пенсійного фонду України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 травня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі та надано відповідачу строк для подання заперечень або заяви про визнання позову до 29.05.2017 року.

В подальшому, до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшли заперечення на позов від Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» та клопотання про розгляд справи за загальними правилами.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.05.2017 р. справу призначено до судового розгляду на 22.06.2017, розгляд якого відкладено на 05.07.2017 р.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому вказано про необґрунтованість позовних вимог Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, стверджуючи, що Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» не є науковою установою, оскільки не атестований як наукова установа та не включений до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, тому у нього відсутній обов'язок відшкодовувати різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам у відповідності до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Відтак, зазначає відповідач, оскільки Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» не є науковою установою, та/або підрозділом наукової установи, у останнього відсутні правові підстави сплачувати ОСОБА_1 суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів з квітня 2017 року.

Крім того, відповідачем вказано, що робота ОСОБА_1 на посаді провідного інженера у ДАТЦ, а згодом у ВП АТЦ не дає йому право на наукову пенсію відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», оскільки підприємство як наукова установа не зареєстровано, атестацію підприємства як наукової установи не проведено.

В судовому засіданні 05.07.2017 р., представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі №826/6436/17 до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/5886/17 за позовом Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, ОСОБА_1 , третя особа - Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та скасування рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 липня 2017 року зупинено провадження у адміністративній справі №826/6436/17 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/5886/17 за позовом Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, ОСОБА_1 , третя особа - Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та скасування рішень.

В подальшому, представником позивача через канцелярію суду подано заяву про поновлення провадження обґрунтоване тим, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/5886/17 від 26 лютого 2019 року у задоволенні позову Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» відмовлено у повному обсязі. Дане Рішення набрало законної сили 29.03.2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 травня 2019 року поновлено провадження у справі №826/6436/17 та призначено судовий розгляд справи у судовому засіданні на 11.06.2019 р.

Разом з тим, судове засідання, призначене на 11.06.2019 р., відкладено на 27.06.2019р., у зв'язку з перебуванням судді Клименчук Н.М. на лікарняному.

У судове засіданні 27.06.2019 р. позивач не забезпечив явку свого представника, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового вирішення справи.

Зважаючи на першу неявку позивача у судове засідання, судом постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи адміністративної справи до 16.07.2019 р.

У судовому засіданні 16.07.2019 р. представником позивача позовні вимоги підтримано.

Представником відповідача заперечено проти адміністративного позову.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-4 від 09.07.2003 року відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивачем вказано, що громадянину ОСОБА_1 призначено пенсію згідно довідки, виданої ВПДП НАЕК "Енергоатом" №1-01-547 від 21.06.2006, відповідно до якої підтверджено, що останній працював в службі спеціальних інженерних робіт наукового структурного підрозділу, основними напрямками діяльності були науково-технічна та організаційна діяльність спрямована на одержання нових та впровадження набутих знань в галузі спеціальних вибухових робіт.

Додатково позивач зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1999 р. №1475 затверджено Положення про атестацію наукових працівників. Згідно довідки АТЦ ВПДП НАЕК "Енергоатом" від 21.06.2006 р. ОСОБА_1 працював на роботах відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" з 17.11.1993 р. по 21.06.2006 р.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем направлено повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів з квітня 2017 року. Проте, відповідачем порушено обов'язок сплати нарахованої заборгованості у встановлений термін.

Оскільки в добровільному порядку суму заборгованості відповідачем не сплачено, позивач просить стягнути зазначену заборгованість у судому порядку на підставі норм Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372.

Розглянувши адміністративну справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками 62 років за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 35 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Відповідно до положень абзацу другого пункту 13 розділу XV "Перехідні положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року (далі - Порядок № 372). Даний Порядок визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Пунктом 5 вказаного порядку визначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Провівши систематичний аналіз зазначених норм права, суд дійшов висновку, що орган Пенсійного фонду України, який здійснює нарахування та виплату наукових пенсій працівникам підприємства, а також контролює розмір витрат на фінансування різниці у розмірі цих пенсій, має право направляти за місцем реєстрації філії повідомлення щодо фактичних виплат вказаних пенсій, їх розміру і наявної заборгованості відповідно до вимог Порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 826/4168/15.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надіслано відповідачеві повідомлення про наявну заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за квітень 2017 року в розмірі 461, 73 грн.

Однак станом на день розгляду справи, вказану заборгованість відповідачем не сплачено.

У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (п.8 Порядку).

Беручи до уваги те, що суму заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 461,73 грн. відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Твердження відповідача стосовно того, що Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Аварійно-технічний центр" не зобов'язано сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної як науковим працівникам і сумою пенсії, обчисленої на загальних підставах, тому що відповідач не є науковою установою, суд вважає також необґрунтованими, з огляду на наступне.

Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" не ставить в залежність обов'язок підприємства, відшкодовувати різницю пенсії щодо пенсіонерів, які були працівниками наукової установи, якою видано довідку про роботу на науковій посаді, що дає право на пенсію на підставі вказаного Закону, від наявності статусу наукової установи у підприємства станом на час виплати вказаним працівникам пенсії.

Вищевказані висновки висловлені Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду викладеною у постанові від 10 квітня 2018 року №826/13685/14.

Крім того, суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/5886/17 від 26 лютого 2019 року у задоволенні позову Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Аварійно-технічний центр» відмовлено у повному обсязі.

Як вбачається з КП "Діловодство спеціалізованого суду" рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2019 року в адміністративній справі №826/5886/17 за позовом Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Аварійно-технічний центр" до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, ОСОБА_1 , третя особа Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та скасування рішення набрало законної сили 29.03.2019 року.

Даним рішенням, окрім іншого, встановлено, що посада провідного інженера та заступника керівника наукового підрозділу юридичних осіб державної та інших форм власності належить до основних посад наукових працівників та ВП «Аварійно-технічний центр» є науковим підрозділом ДП «НАЕК «Енергоатом», в якому працював ОСОБА_1 на посаді провідного інженера з вибухових робіт по відділу спеціальних вибухових робіт, тобто на посаді наукового працівника, час роботи на якій зараховується до стажу наукової роботи.

Підсумовуючи вищевказане, суд приходить до висновку про доведеність позивачем підстав виникнення заборгованості, наявність боргу за період з 01.04.2017 року по 25.04.2017 року у розмірі 461,73 грн., а також дотримання встановленої законодавством процедури, що передує стягненню заборгованості по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій в судовому порядку, що дає суду підстави для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно положень ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Розподіл судових витрат згідно вимог ст. 139 263 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Аварійно-технічний центр" про стягнення заборгованості задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Аварійно-технічний центр" суму заборгованості по відшкодуванню пенсій на користь Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в загальному розмірі 461 (чотириста шістдесят одна) грн. 73 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Повний текст рішення складено та підписано 07.08.2019 року

Суддя Н.М. Клименчук