Рішення від 09.08.2019 по справі 580/2494/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2019 року справа № 580/2494/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

суддів - Кульчицького С.О., Тимошенко В.П.,

за участю:

секретаря - Сачинської В.С.,

представника позивача -

адвоката Бобра Д.О. (за ордером),

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидата в народні депутати України на позачергових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 по одномандатному виборчому округу №198 Рудика Сергія Ярославовича - Руденка О. ОСОБА_1 (за ордером),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого політичною партією “Слуга народу” ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 , про визнання протиправними та cкасування протоколів підсумків голосування, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунута політичною партією “Слуга народу” ОСОБА_5 з позовною заявою до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 , в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198, складений 02.08.2019 з поміткою «Уточнений»,

- визнати протиправними дії щодо складення і підписання протоколу 02.08.2019 з поміткою «Уточнений» про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198;

- визнати протиправним та скасувати рішення, яке оформлене протоколом окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198 від 02.08.2019 з поміткою «Уточнений» про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є кандидатом у народні депутати України, висунутою політичною партією “Слуга народу” в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів 21 липня 2019 року. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №580/2433/19 визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення розгляду заяв від 27.07.2019 №№501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 про порушення виборчого законодавства, поданих довіреною особою позивача ОСОБА_6 та зобов'язано відповідача розглянути заяви від 27.07.2019 №№501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 про порушення виборчого законодавства, подані довіреною особою позивача ОСОБА_6 . Позивач вважає протокол від 02.08.2019 з поміткою «Уточнений» протиправним, оскільки його заяви від 27.07.2019 не розглянуті, що призвело до порушення вимог статті 94 Закону України “Про вибори народних депутатів України” та до порушення встановлення підсумків голосування в межах одномандатного округу.

Крім того, у протоколі про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» від 02.08.2019 відсутні відомості, визначені статтею 95 Закону України «Про вибори народних депутатів України», про результати голосування у виборчих дільницях 710239, 710243, 710520, 710523. 710529. 710532, 710534, 710537, 710538, 710249, 710261, 710511, 710726, 710731, 710737. 710902, 710907, 710539,710932, 710913, 710915, 710916, 710922, 710927.

Також існують розбіжності між протоколом про підсумки голосування від 29.07.2019 та протоколом про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» від 02.08.2019, які є істотними.

Також відповідно до інформації, шо міститься на сайті ЦВК графа «інформація на момент закінчення голосування» у ОВК №198 кількість виборців внесених до списку виборців на момент закінчення голосування становить - 136958, кількість виборців, які отримали виборці бюлетені на момент закінчення голосування - 67170. Вказані дані є відмінними від тих, що містяться в проколі про підсумки голосування від 29.07.2019 та в протоколі про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» від 02.08.2019.

Водночас згідно листа від 30.07.2019 за вих.№ 21-33-7376 «Перелік поміток та неточностей, виявлених ЦВК під час опрацювання протоколу ОВК №198» зазначено: у протоколах ДВК з виборів народних депутатів України виборчих дільниць №710520, 710730, 710737, 710934 кількість виборців внесених до витягу зі списків виборців (п.3), щодо голосування у загальнодержавному та одномандатному округах є різною; у протоколі ДВК з виборів народних депутатів України виборчої дільниці №710523 кількість виборців внесених до витягу зі списку виборців (п.4), щодо голосування у загальнодержавному та одномандатному округах є різною. Під час звіряння відомостей, внесених до протоколів ДВК про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі виявлено такі розбіжності на ДВК №710530 щодо пунктів 14, 16 протоколу ДВК у рядках ОСОБА_7 та ОСОБА_8 0.1 ОСОБА_9 - розбіжність становить 6,6 у 14 та 16 пунктах відповідно.

На думку позивача вказані обставини свідчать про протиправність дій відповідача та неможливість усунення порушень шляхом складення нового протоколу без проведення повторного перерахунку голосів по округу.

Ухвалами суду від 08.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 17 год. 00 хв. 08.08.2019.

Ухвалою суду від 08.08.2019 витребувано від Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198 належним чином завірені копії: - протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 від 02.08.2019 з поміткою “уточнений” з додатками; - заяв від 27.07.2019, зареєстрованих у журналі реєстрації заяв і скарг за номерами №№501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 із актами про виявлені порушення; - рішень Окружної виборчої комісії №198 про розгляд заяв від 27.07.2019, зареєстрованих у журналі реєстрації заяв і скарг за номерами №№501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543; - протоколу безперервного засідання Окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу з виборів народних депутатів №198.

Усною ухвалою суду від 08.08.2019, занесеною до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 .

Ухвалою суду від 08.08.2019 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 10 год. 00 хв. 09.08.2019.

Усною ухвалою від 09.08.2019, занесеною до протоколу підготовчого засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 12 год. 00 хв. 09.08.2019.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, позов просив задовольнити.

Відповідач відзиву на позов не надав. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 письмових пояснень не надав, у судове засідання не з'явився.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 проти позову заперечив з підстав, зазначених у письмових поясненнях. З пояснень третьої особи вбачається, що в обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2019 у справі №580/2433/19, якою скасовано рішення Черкаського окружного адміністративного суду по цій справі і визнано протиправними дії відповідача щодо нерозгляду заяв від 27.07.2019. Однак, позивач не зазначає яким чином нерозгляд цих заяв міг вплинути на встановлення результатів виборів по округу та на самі результати волевиявлення, оскільки вищезазначене судове рішення лише констатує протиправність нерозгляду комісією заяв та актів, тобто саму процедуру проведення засідання комісії, а не наявність порушень, зафіксованих у відповідних заявах та актах.

Третя особа ОСОБА_10 зазначає, що порушення у вигляді нерозгляду заяв не могли вплинути на встановлення результатів виборів по округу №198 з огляду на те, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2019 у справі №580/2430/19 констатовано, що заяви про порушення виборчого законодавства та про проведення повторного підрахунку голосів виборців до відповідача подані 27.07.2019, тобто після завершення прийняття виборчих документів від дільничних виборчих комісій цього округу. Тобто, фактично судом констатовано порушення строку подачі цих заяв і вони в будь-якому разі мали б бути відхилені, оскільки подані з порушенням строку їх подачі.

Крім цього, у ч. 5 ст. 113 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено перелік рішень, які можуть бути прийняті саме за скаргою у вигляді визнання дій, рішень незаконними, їх скасування тощо. Натомість, зазначений закон не містить порядку розгляду заяв і переліку рішень за заявами, які має прийняти комісія, тобто за заявами не може бути прийнято жодного рішення, передбаченого вказаною нормою закону, а тому вплив розгляду саме заяв, а не скарг, на підбиття підсумків по округу і складання підсумкового протоколу відсутній. У судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши учасників справи, оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи.

21.05.2019 Президентом України прийнято Указ № 303/2019 “Про дострокове припинення повноважень Верховної ради України та призначення позачергових виборів”.

25 червня 2019 року ЦВК прийнято постанову № 1288, якою, зокрема, ОСОБА_11 зареєстровано кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, висунутим ПП “Слуга народу”.

Згідно посвідчення №КД-5591 від 25.06.2019 позивач ОСОБА_5 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198, висунутим політичною партією “Слуга народу”. Довіреною особою зазначеного кандидата є ОСОБА_6

21 липня 2019 року відбулися позачергові вибори у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198.

27 липня 2019 року довіреною особою позивача ОСОБА_6 було подано до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 (далі - ОВК) заяви про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях (згідно актів) одномандатного виборчого округу № 198. Зазначені заяви обґрунтовані тим, що при транспортуванні та прийнятті виборчої документації довіреною особою позивача було зафіксовано порушення законодавства, що містять системний характер та ставлять під сумнів правдивість результатів волевиявлення виборців на відповідних ДВК. На підтвердження доводів, викладених у заявах довіреною особою позивача до ОВК було подано акти про порушення виборчого законодавства, складені відповідно до ч. 13 ст. 76, п. 5 ч. 14 ст. 75, п. 6 ч. 9 ст. 78 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України". У цей же день, 27.07.2019 зазначені заяви були зареєстровані окружною виборчою комісією в журналі реєстрації заяв і скарг за номерами 501-510, 513, 515, 517-523, 527-531, 533-543, які станом на 29 липня 2019 року не були розглянуті.

29 липня 2019 року окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 складено та підписано протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, який транспортовано до Центральної виборчої комісії.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі №580/2351/19, яке набрало законної сили, було задоволено апеляційну скаргу позивача на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 липня 2019 року.

Центральна виборча комісія розглянула на своєму засіданні 29 липня 2019 року протоколи окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року та 30 липня 2019 прийняла рішення про зобов'язання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі №580/2351/19 розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у межах цього округу в порядку, визначеному законом, у строк до 16 год. 00 хв. 1 серпня 2019 скласти протокол з поміткою «Уточнений» та транспортувати його до Центральної виборчої комісії.

Крім цього, Центральною виборчою комісією був складений перелік помилок та неточностей, виявлених Центральною виборчою комісією під час опрацювання протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, а саме:

У протоколах дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України виборчих дільниць №710520, 710730,710737,710934 кількість виборців, внесених до витягу зі списків виборців (п. 3), щодо голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та в одномандатному виборчому окрузі є різною.

У протоколі дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України виборчої дільниці №710523 кількість виборців, внесених до витягу зі списків (п. 4), щодо голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та одномандатному виборчому окрузі є різною: під час звіряння відомостей, внесених до протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, та відомостей по кожнівй виборчій дільниці протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі виявлено такі розбіжності: у протоколі дільничної виборчої комісії №710530 ОСОБА_7 - 0, ОСОБА_12 - 6, а у протоколі окружної виборчої комісії ОСОБА_7 . - 6, ОСОБА_12 - 0.

02 серпня 2019 року окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 виконано вимоги Центральної виборчої комісії та складено і підписано протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року з позначкою “Уточнений” і транспортовано його до Центральної виборчої комісії.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №580/2433/19 рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03.08.2019 - скасовано;

визнано протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 щодо нездійснення розгляду заяв від 27.07.2019 р. №№ 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 про порушення виборчого законодавства, поданих довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого ПП “СЛУГА НАРОДУ”, ОСОБА_2 , ОСОБА_6 ;

зобов'язано Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 розглянути заяви від 27.07.2019 р. №№ 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 про порушення виборчого законодавства, подані довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого ПП “СЛУГА НАРОДУ”, ОСОБА_2 , ОСОБА_6 .

Станом на день розгляду цієї справи відповідач на виконання вказаного рішення суду доказів про розгляд заяв позивача від 27.07.2019 не надав.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Пунктом 20 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

Спеціальним законом в Україні, який регламентує порядок проведення виборів народних депутатів України є Закон України “Про вибори народних депутатів України” (далі - Закон № 4061-VI), яким встановлений порядок підготовки та проведення виборів народних депутатів України, та визначені основні засади виборів народних депутатів України.

Згідно з частиною 1 статті 24 Закону №4061 систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.

Частиною 5 статті 25 Закону №4061 передбачено, що окружна виборча комісія є юридичною особою, має печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного одномандатного округу.

Згідно з пунктами 1, 16-17 частини 2 статті 31 Закону № 4061-VI окружна виборча комісія: забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; встановлює підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, Центральній виборчій комісії; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 94 Закону № 4061-VI з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі.

Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії (ч. 12 ст. 94 Закону № 4061-VI).

Порядок встановлення підсумків голосування на одномандатному виборчому окрузі врегульовано статтею 96 Закону №4061-VI.

Відповідно до частини 1 статті 96 Закону № 4061-VI окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, у тому числі з поміткою "Уточнений", на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі встановлює:

1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних окружною виборчою комісією;

2) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, погашених окружною виборчою комісією;

3) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;

4) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, виготовлених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;

5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, погашених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;

6) кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;

7) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;

8) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування;

9) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі за місцем перебування;

10) сумарну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі;

11) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного округу;

12) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування;

13) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі за місцем перебування;

14) загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі;

15) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними;

16) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі.

Протокол про підсумки голосування в одномандатному окрузі підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами окружної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії, та засвідчується печаткою окружної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами окружної виборчої комісії. Член виборчої комісії, присутній на засіданні, зобов'язаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі своєї незгоди із встановленими підсумками голосування, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу про підсумки голосування. У разі відсутності у протоколі підпису члена окружної виборчої комісії біля його прізвища зазначається причина відсутності підпису (частина 5 статті 96 Закону № 4061-VI).

Згідно з частиною 6 статті 96 Закону № 4061-VI якщо після підписання протоколу про підсумки голосування в одномандатному окрузі до відправки його до Центральної виборчої комісії окружна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на тому ж засіданні розглядає питання про внесення змін до підсумків голосування в одномандатному окрузі шляхом складення нового протоколу, на якому робиться помітка "Уточнений". Протокол з поміткою "Уточнений" виготовляється і підписується у порядку та в кількості примірників, встановлених частиною третьою цієї статті. Складання окружною виборчою комісією протоколу з поміткою "Уточнений" на іншому засіданні комісії без доручення Центральної виборчої комісії не допускається.

Відповідно до частини 8 статті 96 Закону № 4061-VI перший примірник протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі, а у разі внесення змін до цього протоколу - також протокол, в якому були допущені неточності (описки чи помилки у цифрах), та протокол з поміткою "Уточнений" разом з відповідними протоколами та актами дільничних виборчих комісій, що стосуються голосування в одномандатному окрузі, рішеннями, прийнятими на підставі цих актів, та, за наявності, протоколами окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі, окремими думками членів окружної виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, заявами і скаргами про порушення окружною виборчою комісією порядку встановлення підсумків голосування та рішеннями, прийнятими окружною виборчою комісією за результатами їх розгляду, окружна виборча комісія транспортує до Центральної виборчої комісії, другий примірник протоколу зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні окружної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видаються членам окружної виборчої комісії.

Отже, за змістом вказаних норм, окружна виборча комісія встановлює підсумки голосування на підставі протоколів дільничних виборчих комісій і після виявлення неточностей у підписаному протоколі на цьому ж засіданні складає протокол з поміткою “Уточнений”.

Порядок прийняття та розгляду протоколів окружних виборчих комісій Центральною виборчою комісією встановлений статтею 97 Закону № 4061-VI.

Відповідно до частини 1 статті 97 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному окрузі. Згідно з частиною 2 статті 97 Закону № 4061-VI у разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання Центральної виборчої комісії. У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які не потребують змін до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу, Центральна виборча комісія приймає відповідні протоколи із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності у протоколі засідання.

Відповідно до частини 3 статті 97 Закону № 4061-VI окружна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений Центральною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі, за необхідності здійснюючи повторний підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях цього одномандатного округу. Протокол з поміткою "Уточнений" складається у порядку, передбаченому частиною шостою статті 95 та частиною шостою статті 96 цього Закону. Зазначений протокол та інші необхідні виборчі документи транспортуються до Центральної виборчої комісії в порядку, встановленому частиною дев'ятою статті 95 цього Закону.

Частина четверта статті 97 Закону № 4061-VI визначає, що протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" приймається Центральною виборчою комісією у порядку, встановленому частиною першою цієї статті.

Судом встановлено, що протокол про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» був складений та підписаний відповідачем на виконання рішення Центральної виборчої комісії від 30.07.2019 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі №580/2351/19, якою відповідача було зобов'язано здійснити повторний підрахунок голосів.

Також при складенні протоколу про підсумки голосування відповідач виконав вимоги Центральної виборчої комісії та усунув недоліки протоколу про підсумки голосування від 29.07.2019, вказані у переліку помилок та неточностей. Вказані обставини представником позивача визнаються.

Згідно з частиною 5 статті 97 Закону № 4061-VI) у разі ненадходження до Центральної виборчої комісії протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі у строки, визначені цим Законом, Центральна виборча комісія здійснює повноваження відповідної окружної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі.

За змістом частин першої та п'ятої статті 94 Закону №4061-VI вказаний Закон зобов'язує Центральну виборчу комісію прийняти протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі, і після отримання ЦВК протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» підстави для зобов'язання окружної виборчої комісії вносити зміни до протоколів підсумків голосування з поміткою «Уточнений» у Центральної виборчої комісії відсутні.

Натомість прийняття протоколу про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» є обов'язком Центральної виборчої комісії, яка в залежності від змісту і стану поданих документів, які надходять від окружних виборчих комісій, зобов'язана прийняти рішення щодо врахування таких документів.

Отже, при виконанні відповідачем постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №580/2433/19, якою відповідача зобов'язано розглянути заяви від 27.07.2019 №№ 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 про порушення виборчого законодавства, подані довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого ПП “Слуга народу”, ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , такі рішення відповідач зобов'язаний направити до Центральної виборчої комісії для їх врахування при встановленні результатів голосування.

Судом також встановлено, що відповідач станом на дату складання протоколу про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» 02.08.2019 заяви позивача від 27.07.2019 не розглянув, отже повторний перерахунок голосів на дільницях за вказаними заявами не проводив і протоколів про повторний підрахунок голосів не складав.

Згідно з частиною 1 статті 96 Закону № 4061-VI протокол про підсумки голосування складається на підставі протоколів дільничних виборчих комісій та протоколів окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів.

З огляду на вказане суд дійшов висновку, що наявність нерозглянутих заяв позивача від 27.07.2019 року не є перешкодою для складання протоколу про підсумки голосування, а у разі прийняття рішень по вказаних заявах вони мають бути направлені до Центральної виборчої комісії для їх врахування.

Позивач посилається на ту обставину, що у протоколі про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» відсутні відомості, визначені статтею 95 Закону України «Про вибори народних депутатів України», про результати голосування у виборчих дільницях 710239, 710243, 710520, 710523. 710529. 710532, 710534, 710537, 710538, 710249, 710261, 710511, 710726, 710731, 710737. 710902, 710907, 710539,710932, 710913, 710915, 710916, 710922, 710927.

Так, дійсно згідно даних, зазначених у пунктах відомостей протоколу про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» від 2 серпня 2019 року окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198, по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного виборчого округу , встановлено, що рядки 12 і 13 протоколу про підсумки голосування на деяких виборчих дільницях містять позначки «ХХХХХ» та відсутні цифрові позначення.

Однак як витікає з положень частини 5 статті 97 Закону №4061 після прийняття протоколу про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» усунення вказаних розбіжностей відноситься до повноважень Центральної виборчої комісії, тому вказані доводи позивача саме до окружної виборчої комісії є безпідставними.

Щодо інформації, яка міститься на сайті ЦВК у графі «інформація на момент закінчення голосування» у ОВК №198 кількість виборців внесених до списку виборців на момент закінчення голосування становить - 136958, кількість виборців, які отримали виборці бюлетені на момент закінчення голосування - 67170, і вказані дані є відмінними від тих, що містяться в протоколі про підсумки голосування від 29.07.2019 та в протоколі про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» від 02.08.2019, суд зазначає наступне.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 29 липня 2019 року у справі №855/334/19 (адміністративне провадження №А/9901/236/19) зазначив, що відомості про результати голосування, отримані через автоматизовану інформаційну систему ЦВК, є лише оперативною інформацією про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу , яку ОВК засобами Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори» надає ЦВК (Порядок використання окружними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори народних депутатів», затверджений постановою ЦВК від 06.06.2019 №954). Вказані дані мають лише інформаційний характер і жодним чином не впливають на результати підрахунку голосів.

Отже доводи позивача в цій частині є необгрунтованими.

Щодо способу захисту, який позивач просить застосувати, а саме: скасувати протокол про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» від 02.08.2019 та рішення, яке оформлене вказаним протоколом, суд зазначає, що ст. 96 Закону №№4061 передбачає лише складання та підписання протоколу про підсумки голосування членами комісії, однак жодні рішення окружною виборчою комісією з приводу підсумків голосування не приймаються.

Також не передбачено Законом №4061 скасування протоколів окружної виборчої комісії, зокрема і протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі з поміткою «Уточнений».

Беручи до уваги вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Крім того, суд бере до уваги, що всі обставини, на які посилається позивач, були предметом дослідження у справі №580/2430/19 , яка розглядалась Черкаським окружним адміністративним судом за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого політичною партією “Сила і Честь”, ОСОБА_13 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - кандидат в народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року по одномандатному виборчому округу № 198 Рудик Сергій Ярославович, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутий політичною партією “Слуга народу”, ОСОБА_5 , про визнання дій протиправними, скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03.08.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2019 у задоволенні позову відмовлено та надано правову оцінку обставинам, на які посилається позивач, а у справі №580/2430/19 - третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Згідно частини 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Позивач при поданні позовної заяви не сплатила судовий збір.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI за подання до суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позовна заява кандидата в народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України від 21.07.2019, висунутого політичною партією “Слуга народу”, в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_2 містить вимогу немайнового характеру.

Згідно статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 року №2629-VIII прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб на 2019 рік становить 1921 грн.

Таким чином, за позовну вимогу немайнового характеру позивач мала сплатити судовий збір у сумі 768 грн. 40 коп. (1921 грн. х 0,4).

Враховуючи викладене, суд стягує з позивача несплачений судовий збір у сумі 768 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст.2, 6-14, 242-245, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Стягнути з кандидата в народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України від 21.07.2019, висунутого політичною партією “Слуга народу”, в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: УК у м. Черкасах/22030101; код ЄДРПОУ 38031150; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); МФО 899998; рахунок отримувача: 34313206084028; код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня його проголошення.

Головуючий суддя А.В. Руденко

Суддя С.О. Кульчицький

Суддя В.П. Тимошенко