09 серпня 2019 року справа № 580/2179/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Паламаря П.Г.,-
за участю секретаря Трегулова Б.Л.,
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
представника позивача - ОСОБА_2 (за ордером),
представника відповідача - Желізняк Ю.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління МВС України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
05.07.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ліквідаційної комісії управління МВС України в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57) в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 12.01.2016 інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 ;
-визнати за ОСОБА_1 , право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 12.01.2016 інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;
-зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області розглянути документи про призначення ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності, призначити та виплатити одноразову грошову допомогу.
06.08.2019 перейдено до розгляду справи у письмове провадження.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, оскільки положеннями Закону України «Про міліцію» не визначено обмеження щодо строків звернення особи із вимогою щодо виплати грошової допомоги.
Позивач та його представник в судовому засіданні адміністративний позов підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити.
Представник ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечував з підстав викладених у відзиві, зокрема, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки така вимога надійшла до відповідача після закінчення трирічного строку з дня настання події, що дає йому право на отримання такої допомоги.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 25.09.2015 на підставі наказу №262 о/с УМВС України в Черкаській області звільнений з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за п. 64 «Б» (через хворобу) Закону України «Про міліцію» з посади старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Уманського районного відділу.
Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААА №198114 позивачу з 12.01.2016 при первинному огляді, встановлено ІІ групу інвалідності безтерміново, через захворювання, що пов'язане з проходженням служби в ОВС.
На звернення позивача щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області листом від 31.09.2019 №М-162 повідомила позивача про відсутність підстав для виплати йому одноразової грошової допомоги, оскільки з дати огляду МСЕК (13.01.2016) до подачі позивачем заяви (14.05.2019) пройшло більше 3 років, що перевищує передбачений п. 13 Порядку №850 трирічний термін.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам в контексті позовних вимог, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
02 липня 2015 року прийнято Закон України «Про Національну поліцію», згідно з пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень якого право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України від 20.12.1990 №565-XII «Про міліцію» (далі - Закон №565-XII) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше, ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання пункту 2 розділу II «Прикінцевих положень» Закону України від 13.02.2015 № 208-VIII «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», що набрала чинності 31.10.2015.
Пунктом 1 Порядку №850 встановлено, що даний порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Згідно з пунктом 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 3 Порядку № 850 визначені окремі підстави, які надають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, однією із яких є установлення працівникові міліції інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ. При цьому розмір такої допомоги залежить від встановленої групи інвалідності.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачу з 12.01.2016 при первинному огляді, встановлено ІІ групу інвалідності безтерміново, через захворювання, що пов'язане з проходженням служби в ОВС.
Таким чином, після 12.01.2016 у позивача виникли підстави, які згідно вимог Порядку №850 надають йому право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, яка передбачена для ІІ групи - 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Відмовляючи у призначені та виплаті такої допомоги відповідач керується лише положеннями п. 13 Порядку №850, яким передбачено, що працівник міліції, а в разі його загибелі (смерті) - члени його сім'ї, батьки та утриманці можуть пред'явити МВС вимоги щодо виплати грошової допомоги протягом трьох років з дня настання події, що дає право на отримання такої допомоги.
Однак, суд звертає увагу на те, що жодних часових обмежень щодо неможливості призначення та виплати позивачу за наявності встановлених для цього підстав грошової допомоги за наслідком встановлення ІІ групи інвалідності - Закону України «Про міліціє» не встановлює, а винятком із цього правила є встановлення обставин, передбачених п. 14 Порядку №850, однак таких по відношенню до позивача виявлено не було.
У зв'язку із вищевикладеними обставинами, суд дійшов висновку визнати протиправними дії відповідача у не складанні висновку та не направленні документів до Міністерства внутрішніх справ України щодо позивача для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку №850.
Водночас, надаючи оцінку позовним вимогам щодо визнання за позивачем права на отримання одноразової грошової допомоги та зобов'язання відповідача розглянути документи про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності, призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, тобто способу захисту свого порушеного права, який останній обрав, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Порядок та процедура призначення та виплати грошової допомоги у разі встановлення інвалідності чітко регламентовані пунктами 7-11 Порядку №850 та передбачає певну поетапність вчинення дій як заявником так і органом, який здійснює нарахування та виплату таких коштів.
Зокрема, згідно пункту 7 Порядку працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції (п. 8 Порядку №850).
Відповідно до п. 9 Порядку №850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС ( п. 10 Порядку №850).
Зазначеними положеннями чітко визначена процедура призначення одноразової грошової допомоги, яка включає у себе:
- подачу особою яка має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідної заяви з пакетом необхідних документів;
- вчинення керівником органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, відповідних дій пов'язаних підготовкою поданих заявником документів, формування висновку щодо виплати допомоги та їх надсилання до МВС України;
- розгляд поданих заявником документів МВС України та прийняття відповідного рішення;
- направлення рішення МВС України для реалізації керівнику органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції.
У даному випадку позивач отримав відмову у проведені таких виплат ще на стадії подачі заяви про призначення такої допомоги, без вчинення відповідачем наступних дій, пов'язаних із формуванням висновку та його спрямуванням до МВС України для прийняття рішення щодо призначення допомоги і її подальшої виплати.
Тобто, заявляючи вимогу про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому одноразової грошової допомоги, позивачем не враховано, що рішення про призначення відповідної допомоги приймається МВС України, тоді як на відповідача лише покладено обов'язок вчинення дій щодо підготовки документів, формування висновку щодо виплати допомоги, надсилання їх до МВС України та виконання рішення останнього.
На переконання суду, виходячи із фактичних обставин справи, для належного захисту порушеного права позивача, необхідно зобов'язати відповідача, з урахуванням висновків суду, повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи внаслідок захворювання, скласти висновок та надіслати до Міністерства внутрішніх справ України документи щодо ОСОБА_1 для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку №850.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Зважаючи що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір», а відповідачі не надали суду доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області у не складанні висновку та не направленні документів до Міністерства внутрішніх справ України щодо ОСОБА_1 для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21 жовтня 2015 року.
Зобов'язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи внаслідок захворювання, скласти висновок та надіслати до Міністерства внутрішніх справ України документи щодо ОСОБА_1 для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21 жовтня 2015 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар