Рішення від 29.07.2019 по справі 580/1081/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 року справа № 580/1081/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання: Зачепи Х.В.,

представника позивача Бершадського М.Є. - за посадою;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «КРИСТАЛ» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «КРИСТАЛ» (далі - позивач) до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач) з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не реєстрації податкової накладної №24 від 20.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати зареєстрованою податкову накладну №24 від 20.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надання на реєстрацію 15.01.2019.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 15.01.2019 о 16 год. 27 хв. позивач відправив на реєстрацію до ЄРПН через програму «М.Е. Doc» податкову накладну №24 від 20.12.2018, проте відповідач всупереч п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України не надіслав позивачу квитанцію в електронному вигляді у текстовому режимі про прийняття чи не прийняття податкової накладної №24 від 20.12.2018, а тому позивач в силу абз. 13 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України включив до декларації із ПДВ за грудень 2018, проте покупець ПАТ «Київський завод шампанських вин «Столичний» не має права на податковий кредит у сумі 84160 грн.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд в порядку загального позовного провадження.

Відповідач будучи належним чином про відкриття провадження у справі, відзив на позов не подав, тому суд в силу ч.6 ст.162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторони, розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає про таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «КРИСТАЛ» зареєстроване як юридична особа 22.02.1995 виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 22793923, здійснює господарську діяльність за КВЕД 22.22 виробництво тари з пластмас.

Відповідно до свідоцтва №32137251 від 12.03.2002 позивач являється платником податку на додану вартість.

Заявою про приєднання від 12.01.2019 №1 позивач приєднався до договору про визнання електронних документів від 30.11.2017 №2301001.

Згідно протоколу документа/звіта та пов'язаних із ним повідомлень/квитанцій позивач 15.01.2019 направив податкову накладну №24 від 20.12.2018 Державній фіскальній службі.

У лютому 2019 року позивач звернувся до відповідача із листом в якому зазначив про подання податкової накладної №24 від 20.12.2018.

11 березня 2019 відповідач листом №11431/6/99-99-08-10-02-15 повідомив позивача, що станом на 10.03.2019 податкова накладна від 20.12.2018 №24 до ДФС не реєстрацію в ЄРПН не надходила.

Не погоджуючись з такою позицією контролюючого органу позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає про таке.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно із п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п.п. 201.10 п. 201 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або п.192.1 ст.192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п. 7 Порядку).

Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до п.200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); 5) порушення вимог, установлених п. 201.1 ст.201 та/або п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 9 Порядку).

Вищий адміністративний суд України в інформаційному листі від 24.10.2013 №1486/12/13-13 роз'яснив, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг.

Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п.201.1 ст.201 та/або п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України. У такому разі протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин такого неприйняття.

Отже, законодавством чітко визначено порядок оформлення, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних. При цьому, ведення Єдиного реєстру податкових накладних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а саме ДФС України, на яку покладено обов'язок прийняття, реєстрації та обробки податкових накладних, поданих в електронному вигляді платником податків. Підставою для відмови у прийнятті податкових накладних в електронному вигляді може бути лише порушення їх формування у відповідності до податкового законодавства України.

Як свідчать матеріали справи та встановлено в судовому засіданні, позивачем 15.01.2019 о 16 год. 27 хв. було відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №24 від 20.12.2018 на суму 504960 грн. з них 89997 грн. 94 коп. ПДВ за допомогою платного програмного забезпечення М.е.doc через електронну пошту.

Таким чином податкова накладна подана позивачем в електронній формі ДФС протягом операційного дня.

Проте квитанції при прийняття або неприйняття податкової накладної №24 від 20.12.2018 позивачу надіслано не було, доказів спростування останнього матеріали справи не містять.

Відповідно до абз. 10 п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, вищевказана податкова накладна вважається такою, що 15.01.2019 зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, а відповідач проявив протиправну бездіяльність не зареєструвавши останню.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи приписи процесуального закону та не відповідність позовної вимоги, суд задля повного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №24 від 20.12.2018 датою її подання на реєстрацію, а саме 15.01.2019.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255, 294, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «КРИСТАЛ» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не реєстрації податкової накладної №24 від 20.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №24 від 20.12.2018 датою її подання на реєстрацію - 15.01.2019.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «КРИСТАЛ» (18028, м. Черкаси, вул. Максима Залізняка, 167, код ЄДРПОУ 22793923) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 50 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 08.08.2019

Суддя С.О. Кульчицький