Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
08 серпня 2019 р. № 520/5180/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Спірідонова М.О., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків,61145, код ЄДРПОУ39792822) про визнання дій незаконними,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд визнати порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області встановленого ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строку надання відповіді на запит ОСОБА_1 №6 від 16.11.2018 року щодо надання публічної інформації - протиправним.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 16.11.2018 року позивач звернувся до начальника Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області з запитом № 6 від 16.11.2018 року щодо надання публічної інформації. Відповідачем складено письмову відповідь від 21.11.2018 року за № ПІ-367/0-313/0/63-18, проте направлено на адресу позивача лише 28.11.2018 року, тобто з порушенням терміну на надання відповіді передбаченого Законом України "Про доступ до публічної інформації",вважаючи дії відповідача незаконними та такими що порушують його права, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 08.07.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.
Представником відповідача 25.07.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначив, що управлінням надано відповідь позивачу 21.11.2018 року за №ПІ-367/0-313/0/63-18, в строк передбачений Законом України "Про доступ до публічної інформації", у зв'язку з тим, що 17.11.2018 та 18.11.2018 були вихідними днями, крім того, відповідно до журналу обліку відправленої кореспонденції лист Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 21.11.2018 року №ПІ-367/0-313/0/63-18 разом з додатками на нього було надано до поштового відділення 21.11.2018 року.
Позивачем 29.07.2019 року надано відповідь на відзив, в якому він зазначив, що копія журналу обліку відправленої кореспонденції не є належним та допустимим доказом оскільки він не має жодних відміток поштового оператора про прийняття ним листа № ПІ-367/0-313/0/63-18 від 21.11.2018 року.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 16.11.2018 р. звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з запитом щодо надання публічної інформації.
Листом від 21.11.2018 р. за № ПІ-367/0-313/0/63-18 "Про надання інформації" надано відповідь позивачу та направлено її на адресу позивача.
Позивач, посилаючись на копію конверту, зазначає, що вказаний лист був надісланий йому лише 28.11.2018 року, тому відповідачем порушено ч.1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або межах повноважень та інший спосіб - на свій вибір.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
За змістом ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації(ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Статтею 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено розпорядників інформації для цілей цього Закону та ст. 14 визначені обов'язки розпорядників інформації.
Згідно ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
Як вбачається із доданих до позовної заяви матеріалів позивач до Головного управління звернувся 16.11.2018 р. із запитом на публічну інформацію.
Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області надано відповідь 21.11.2018 року.
З урахуванням того, що 17 та 18 листопада 2018 р. є вихідними днями, а Законом України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що відповідь на запит на інформацію надається не пізніше п'яти саме робочих днів, відповідачем відповідь надана у строк визначений законодавством.
Відповідно до журналу обліку відправленої кореспонденції лист Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 21.11.2018 року № ПІ-367/0-313/0/63-18 разом з додатками до нього надано до поштового відділення 21.11.2018 року.
З огляду на вказане вище, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків,61145, код ЄДРПОУ39792822) - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.