Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
01 серпня 2019 р. № 520/5547/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді - Шляхової О.М., розглянувши в приміщенні суду у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків,61057) про скасування рішення, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд: скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 23.02.2019 року № 0002555106, яким нараховано штраф у загальному розмірі 6091,63 грн. (855,83 грн. за період з 23.04.2013 року по 01.01.2015 року, 5235,8 грн. за період з 01.01.2015 року по 19.12.2018 року) та пеню у розмірі 17270,95 грн.; стягнути на користь позивача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 , як платник єдиного внеску, перебував на обліку в органі доходів і зборів, розташованому у м. Ізюм, Харківської області, який включений до переліку де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, а отже на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану позивач звільняється від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Ухвалою суду від 05.06.2019 року було відкрито провадження за позовною заявою ОСОБА_1 .
Відповідач - Головне управління ДФС у Харківській області із поданим позовом не погодився, просив суд відмовити ОСОБА_1 у його задоволенні.
На виконання вимог ухвали суду представник Головного управління ДФС у Харківській області надав відзив на позов, в якому зазначив, що нарахування штрафних санкцій та пені обумовлено несвоєчасною сплатою позивачем єдиного внеску.
Ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання 16.07.2019 року, судом вирішено питання про закриття підготовчого провадження та переходу до розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву на позов, з'ясувавши позицію представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
За приписами ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 цього Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у п. 4 і 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Указом Президента України від 14.04.2014р. № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Верховною Радою України прийнято Закон України від 02.09.2014 №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яким, крім іншого, внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014р. №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Згідно з п. 2 Закону України «Про внесення змін до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці» від 02.03.2015 № 219-VIII п. 9-3 в редакції Закону України від 02.09.2014 №1669-VII вважається пунктом 9-4.
Отже, з аналізу зазначених норм права вбачається, що починаючи з 14.04.2014 року та до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція, звільняються від відповідальності за невиконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Великої палати Верховного суду, викладеної у постанові від 06.11.2018 року по справі №812/292/18 (Пз/9901/22/18).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (дію розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р), яке втратило чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Місто Ізюм Харківської області, на території якого знаходиться структурний підрозділ відповідача, в якій на обліку як платник єдиного внеску перебував позивач, входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. № 1053-р (втратило чинність) та від 02.12.2015р. № 1275-р (чинне).
Таким чином, починаючи з 14.04.2014р. ОСОБА_1 перебував на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція, тому починаючи з цього часу не несе фінансової відповідальності за порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасного або не в повному обсязі нараховування, обчислення і сплати єдиного внеску за період з 14.04.2014р. до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Разом з тим, як свідчать обставини справи, до ОСОБА_1 застосовано відповідальність (штраф, пеня) за невиконання (неналежне виконання) своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у т.ч., за період з 23.04.2013р. по 13.04.2014р., тобто, за період до початку проведення антитерористичної операції, а отже за вчиненні порушення у вказаний період контролюючим органом правомірно нараховано позивачу пеню у сумі 1164,6 грн. та штраф у сумі 357,45 грн.
Зазначена правова позиція підтверджується висновком, викладеним у постанові Верховного суду від 09.04.2019 року по справі №805/5078/15-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002555106 від 19.11.2015р. підлягає частковому скасуванню, а саме в частині штрафу (10%) за період з 23.04.2013р. по 01.01.2015р. у сумі 357,45 грн. та пені в сумі 1164,6 грн. В іншій частині рішення контролюючого органу є правомірним.
За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Оскільки поданий позов задоволено частково, то судовий збір на користь позивача підлягає стягненню пропорційно задоволених вимог, у розмірі 718,37 грн.
Керуючись статтями ст.ст. 6-9, 12, 14, 77, 132, 134, 139, 205, 229, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 23.02.2019 року № 0002555106, в частині нарахування штрафу 5734,18 грн. (498,38 грн. за період з 23.04.2013 року по 01.01.2015 року, 5235,8 грн. за період з 01.01.2015 року по 19.12.2018 року) та пені у розмірі 16106,35 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області (61057, Харків, вул. Пушкінська, 46 код ЄДРПОУ 39599198) на користь ОСОБА_1 (код р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що був сплачений при поданні позову в частині 718,37 грн. (сімсот вісімнадцять гривень 37 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення підписано 09 серпня 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.