Рішення від 08.08.2019 по справі 480/2282/19

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2019 р. Справа № 480/2282/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

03.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Конотопського міськрайонного суду Сумської області з позовною заявою до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області, у якій просив суд визнати дії відповідача щодо повернення виконавчого листа від 18.10.2018 по справі № 577/1182/18 протиправними та зобов'язати відповідача прийняти виконавчий лист від 18.10.2018 по справі № 577/1182/18 до негайного виконання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що додатковою постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2018 по справі № 577/1182/18 на користь позивача стягнуто з Конотопського ВП ГУНП України в Сумській області витрати на правову допомогу в розмірі 8500 грн. У зв'язку з цим Конотопський міськрайонний суд Сумської області видав виконавчий лист. На підставі заяви позивача вказаний виконавчий лист був пред'явлений до виконання Головному управлінню державної казначейської служби України у Сумській області. Однак, відповідач виконавчий лист повернув без виконання в зв'язку з помилкою у реквізитах боржника, а саме: за вказаним у виконавчому листі ідентифікаційним кодом значиться інша юридична особа - Головне управління Національної поліції в Сумській області, а не Конотопський ВП ГУНП України в Сумській області. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки Конотопський ВП ГУНП України в Сумській області не є окремою юридичною особою і входить до складу ГУНП в Сумській області.

Ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 08.01.2019 (а.с. 11), залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019 (а.с. 45-49), зазначену справу передано до Сумського окружного адміністративного суду за підсудністю.

24.06.2019 матеріали справи надійшли до Сумського окружного адміністративного суду, а ухвалою від 26.06.2019 позов було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.

Ухвалою від 08.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

25.07.2019 представник відповідача надіслав до суду письмовий відзив на позов (а.с. 73-74), у якому зазначив, що відповідно до виконавчого листа № 577/1182/18 на користь позивача стягненню підлягають кошти за рахунок бюджетних асигнувань боржника - Конотопського ВП ГУНП України в Сумській області (код 40108777). Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань під кодом 40108777 значиться інша юридична особа - ГУНП в Сумській області. Наведене свідчить, що у виконавчому листі допущена помилка. Тому вважає дії Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області щодо повернення без виконання виконавчого листа правомірними.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Від позивача та його представника надійшла спільна заява про розгляд справи без їх участі в судовому засіданні (а.с. 78).

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши досліджені докази відповідно до ст. 90 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що додатковою постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2018 по справі № 577/1182/18 на користь позивача стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Конотопського ВП ГУНП України в Сумській області (ідентифікаційний код 40108777) витрати на правову допомогу в розмірі 8500 грн.

23.11.2018 Конотопський міськрайонний суд Сумської області видав виконавчий лист від 18.10.2018 по справі № 577/1182/18 (а.с. 75).

03.12.2018 позивач звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області із заявою про виконання рішення про стягнення коштів (а.с. 6), у якій просив виконати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2018 по справі № 577/1182/18 та перерахувати належну йому грошову суму.

Листом від 07.12.2018 № 13-8/5723-9895 (а.с. 7) Головне управління державної казначейської служби України у Сумській області виконавчий лист повернуло позивачу без виконання, посилаючись на пп. 1 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, та повідомило позивача про те, що відповідно до виконавчого листа від 13.11.2018 по справі № 577/1182/18 стягненню підлягають кошти за рахунок бюджетних асигнувань боржника - Конотопського ВП ГУНП України в Сумській області (код 40108777). Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань під кодом 40108777 значиться інша юридична особа - Головне управління Національної поліції в Сумській області. Наведене свідчить, що у виконавчому листі допущена помилка в реквізитах боржника - юридичної особи.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вимог ст. 25 Бюджетного кодексу України та підпункту 14 пункту 4 Положення про головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 № 1280, Головне управління Казначейства відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з вимогами частин 1 та 2 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зазначаються, зокрема ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення передбачений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).

Згідно з п. 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 6 Порядку № 845 визначено, що в разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв'язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер АДРЕСА_1 , квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення); оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету). До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).

У разі коли боржник або стягувач змінив найменування без процедури реорганізації (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (для фізичної особи), за наявності підтвердних документів (змін до установчих документів, довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, довідки органу державної реєстрації актів цивільного стану, копії паспорта громадянина України чи іншого документа, що посвідчує особу) орган Казначейства здійснює безспірне списання коштів з рахунків такого боржника або перерахування їх на рахунок стягувача з урахуванням зміни його найменування (для юридичної особи) або прізвища, імені, по батькові (для фізичної особи).

Згідно з пп. 1 п. 9 Порядку № 845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли виконавчий документ, зокрема не відповідає вимогам, передбаченим Законом України "Про виконавче провадження".

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань під ідентифікаційним кодом юридичної особи № 40108777 значиться Головне управління Національної поліції в Сумській області, тому Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області правомірно повернуло позивачу без виконання виконавчий лист, як такий, що не відповідає вимогам ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", а саме невірно зазначений ідентифікаційний код боржника.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал