06 серпня 2019 рокуСправа № 808/433/16 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участі секретаря судового засідання Гавриленко А.О., та представників:
позивача Горського А.О.
відповідача ОСОБА_1
третьої особи не прибув
розглянувши у судовому засіданні заяву ОСОБА_2 про постановлення окремої ухвали та встановлення судового контролю у справі
за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29)
третя особа Управління внутрішньої безпеки Департаменту внутрішньої безпеки МВС України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29)
про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
15.02.2019 від ОСОБА_2 надійшла заява в порядку статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (вх. №6344), в якій він просить суд постановити окрему ухвалу, якою:
повторно зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області протягом десяти днів з дня проголошення окремої ухвали належним чином виконати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 в адміністративній справі №808/433/16, а саме: повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_2 про прийняття на службу до Національної поліції в порядку і спосіб, встановлений п. 9 Розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» з винесенням наказу;
встановити судовий контроль за виконанням постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 в адміністративній справі №808/433/16, шляхом зобов'язання Головного управління Національної поліції в Запорізькій області подати до суду звіт про виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 в адміністративній справі №808/433/16 протягом десяти днів з дня проголошення окремої ухвали;
повідомити Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10) про факт невиконання Головним управління Національної поліції в Запорізькій області постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 в адміністративній справі №808/433/16.
В обгрунтування заяви зазначено про тривале невиконання відповідачем постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 в адміністративній справі №808/433/16, що порушує права ОСОБА_2 .
У зв'язку із перебуванням адміністративної справи №808/433/16 в Третьому апеляційному адміністративному суді, розгляд заяви здійснено після її повернення.
Ухвалою суду від 08.04.2019 заяву ОСОБА_2 повернено заявнику.
Не погодившись із ухвалою про повернення заяви, ОСОБА_2 оскаржив її до Третього апеляційного адміністративного суду, який постановою від 20.06.2019 задовольнив апеляційну скаргу, скасував ухвалу від 08.04.2019 по справі №808/433/16 та направив справу до суду першої інстанції для продовження розгляду заяви.
25.07.2019 матеріали адміністративної справи №808/433/16 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 26.07.2019 призначено судове засідання для розгляду заяви на 05.08.2019.
05.08.2019 від відповідача надійшов відзив на заяву, в якому він заперечив проти її задоволення та зазначив про належне самостійне виконання рішення суду.
Протокольною ухвалою суду від 05.08.2019, за клопотання представника позивача, відкладено розгляд заяви до 06.08.2019.
Розглянувши заяву ОСОБА_2 про постановлення окремої ухвали та встановлення судового контролю суд дійшов висновку про її необґрунтованість з огляду на наступне.
Так, постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 по справі №808/433/16 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Запорізькій області повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_2 про його прийняття на службу до Національної поліції в порядку і спосіб, встановлений п. 9 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» з винесенням наказу.
Судове рішення набрало законної сили 11.07.2017.
21.07.2017 позивачу видано виконавчий лист.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області видано наказ від 14.06.2019 №748 «Про повторний розгляд заяви (рапорту) Черепанова ОСОБА_3 », відповідно до якого організовано повторний розгляд заяви (рапорту) позивача від 06.11.2015 про його прийняття на службу до Національної поліції в порядку і спосіб, визначений п. 9 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію».
Листом від 14.06.2019 №2136/01/3-19р Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області (далі - ГУНП в Запорізькій області) на виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 та окремої ухвали від 24.10.2018 по справі №808/433/16 запропоновано надати до Управління кадрового забезпечення наступні документи: сертифікат про вільне володіння українською мовою; документ про освіту; оригінал трудової книжки. Крім цього зазначено, що позивачу необхідно підтвердити свій рівень фізичної підготовки та стан здоров'я, для чого необхідно пройти медичне обстеження. Враховуючи стислі строки для виконання виконавчого провадження, відкритого на підставі постанови суду, вищевказані документи запропоновано подати до 09.07.2019.
Відповідно до відомостей з офіційного веб-сайту Укрпошти, поштове відправлення із даними документи вручено позивачу 19.06.2019.
Згідно рапорту т.в.о. начальника УКЗ ГУНП в Запорізькій області від 10.07.2019 ОСОБА_2 до ГУНП в Запорізькій області не прибув, документів не надав та жодним чином не повідомив про рішення щодо листа відповідача.
У зв'язку із ненаданням ОСОБА_2 документів, які б надали можливість встановити його відповідність вимогам до кандидата на службу в поліції, які визначені статтею 49 Закону України «Про Національну поліцію», не проходженням медичного обстеження та перевірки рівня фізичної підготовки, ГУНП в Запорізькій області видано наказ від 10.07.2019 №834 «Про результати повторного розгляду заяви (рапорту) ОСОБА_2 », пунктом першим якого наказано відмовити ОСОБА_2 в прийомі на службу до Національної поліції за результатами розгляду його заяви (рапорту) від 06.11.2015 про прийняття на службу до Національної поліції в порядку і спосіб, встановлений п. 9 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію».
Про результат розгляду заяви ОСОБА_2 повідомлено листом від 10.07.2019 №2074/02/3-19, який повернуто на адресу відповідача поштовим відділенням зв'язку із зазначенням причин невручення: інші причини.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII.
Відповідно до п. 9 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону (ч. 1 ст. 48 Закону України «Про Національну поліцію»).
Згідно частин 1,2 статті 49 Закону України «Про Національну поліцію» на службу в поліції можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою.
Вимоги щодо рівня фізичної підготовки для поліцейських та кандидатів, які вступають на службу в поліції, затверджує Міністерство внутрішніх справ України.
За правилами, встановленими ч. 1 ст. 50 Закону України «Про Національну поліцію», громадяни України, які виявили бажання вступити на службу в поліції, з метою визначення стану їхнього здоров'я зобов'язані пройти медичні обстеження, а також перевірку рівня фізичної підготовки, психофізіологічне обстеження, обстеження на предмет виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Як вже зазначалося вище, постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 по справі №808/433/16 зобов'язано Головне управління Національної поліції в Запорізькій області повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_2 про його прийняття на службу до Національної поліції в порядку і спосіб, встановлений п. 9 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» з винесенням наказу.
Отже, на думку суду, винесення відповідачем наказів від 14.06.2019 №748 «Про повторний розгляд заяви (рапорту) Черепанова М.І ОСОБА_4 » та від від 10.07.2019 №834 «Про результати повторного розгляду заяви (рапорту) Черепанова ОСОБА_3 » свідчить про належне виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 27.04.2017 по справі №808/433/16, в порядку і спосіб, встановлений п. 9 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію».
Посилання представника позивача на неправомірність вимог ГУ НП в Запорізькій області про надання сертифікату про вільне володіння українською мовою; документу про освіту; оригіналу трудової книжки, а також підтвердження рівня фізичної підготовки та стану здоров'я суд не приймає, оскільки такі вимоги до кандидатів прямо прописані в Законі України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 КАС України).
Особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду (ч. 1 ст. 383 КАС України).
Враховуючи, що судом в ході розгляду заяви ОСОБА_2 не встановлено порушень закону з боку відповідача, підстави для задоволення заяви про постановлення окремої ухвали та встановлення судового контролю відсутні.
Керуючись статтями 241-243, 248, 249, 250, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_2 про постановлення окремої ухвали та встановлення судового контролю у справі №808/433/16 відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко