08 серпня 2019 року м. Дніпросправа № 160/61/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року (суддя Горбалінський В.В.) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 у січні 2019 року звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, яка полягає у відмові ОСОБА_1 зарахувати до загального трудового стажу період військової служби з розрахунку один місяць за три, як учаснику бойових дій, а саме 3 роки 04 місяці 01 день на пільгових умовах, а також період роботи ОСОБА_1 з 30.07.1994 по 28.03.1995 на посаді водія в ПП «Денис»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком з докупівлею стажу, якого для цього не вистачає, з дня звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення дострокової пенсії за віком - 12 липня 2018 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу період роботи з 30.07.1994 по 28.03.1995 на посаді водія в ПП «Денис». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального трудового стажу період роботи ОСОБА_1 з 30.07.1994 по 28.03.1995 на посаді водія в ПП «Денис». В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 12 липня 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 177/03.6-13 від 17.08.2018, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки відповідно до п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993. Додатково повідомлено, що до загального трудового стажу не зарахований період роботи з 30.07.1994 по 28.03.1995 на посаді водія в ПП «Денис», оскільки відсутній підпис посадової особи на звільненні, що порушує вимоги Інструкції про порядок ведення трудових книжок.
У відзиві на позовну заяву відповідач також зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони. В довідці повинно бути вказано, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Така довідка позивачем не надавалась. Згідно з копією довідки від 06.04.2016 № 1814 військової частини - польової пошти НОМЕР_1 , у період з 19.03.2015 по 31.03.2016 позивач безпосередньо приймав участь у антитерористичній операції. Зазначений період враховано до загального стажу роботи в одинарному розмірі.
Вважаючи протиправною відмову відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції погодився з доводами відповідача, оскільки у довідці від 06.04.2016 № 1814 військової частини - польової пошти НОМЕР_1 , не зазначено, що період перебування з 19.03.2015 по 31.03.2016 на службі у Збройних Силах України, військова частина зараховує до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць за три місяці.
Оскаржуючи в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції, ОСОБА_1 не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає, що необхідність зарахування стажу служби в пільговому обчисленні визначена у витязі з наказу Міністерства оборони України № 97 від 06.04.2016, яким встановлено, що вислуга років у Збройних Силах України становить 3 роки 4 місяці 01 день.
Крім того, апелянт зазначає, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року у справі № 804/3033/18 вже було сформовано правову позицію з вказаного питання.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено види трудової діяльності, що зараховуються до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію.
Так, зокрема, до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Згідно зі статтею 57 цього Закону військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» № 393 від 17 липня 1992 року, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Також, згідно з п. 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу), зокрема, один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Згідно з п. 2.20 вказаного Положення, обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років. Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням загального страхового стажу, то в наказах про їх звільнення зазначаються загальний страховий стаж і окремо вислуга років на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ у календарному обчисленні.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, в обчисленні один місяць служби за три місяці.
Згідно з витягом з наказу № 97 від 06.04.2016 командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 (по стройовій частині) полковника ОСОБА_2 , молодшого сержанта ОСОБА_1 , військовослужбовця військової служби за призивом під час мобілізації на особливий період, звільнено з військової служби в запас.
Молодший сержант ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей у складі військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , з 19.03.2015 по 31.03.2016. Отже, відповідно до наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 має право на обчислення вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці. Вислуга років у Збройних Силах календарна становить 03 роки 04 місяці 01 день.
Таким чином, у наказі про звільнення ОСОБА_1 вказано його право на обчислення періоду служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції у пільговому обчисленні, а саме, зарахування одного місяця служби за три місяці, а також встановлена вислуга років у календарному обчисленні, яка становить 03 роки 04 місяці 01 день.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо зарахування до стажу роботи ОСОБА_1 періоду військової служби в одинарному розмірі.
Посилання відповідача на пункт 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, щодо необхідності подання документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, а саме, довідки військового комісаріату про підтвердження військової служби, є необґрунтованими, адже ОСОБА_1 до органів Пенсійного фонду надавалася довідка Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , № 1814 від 06.04.2016 про безпосередню участь молодшого сержанта ОСОБА_1 в антитерористичній операції у період з 19.03.2015 по 31.03.2016.
Крім того, судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 вже звертався до суду з позовом щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального трудового стажу позивача вислугу років у Збройних Силах України - 03 роки 04 місяці 01 день.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року в адміністративній справі № 804/3033/18 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, оскільки суд дійшов висновку про передчасність позовних вимог. Разом з тим, в мотивувальній частині рішення суд зазначив, що час проходження військової служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції в особливий період, має зараховуватися до страхового стажу на пільгових умовах. Вказане рішення суду набрало законної сили 25.10.2018.
Разом з тим, позовна вимога ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком з докупівлею стажу, якого для цього не вистачає, з дня звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення дострокової пенсії за віком - 12 липня 2018 року, не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем рішення про відмову у призначенні пенсії на вказаних умовах не приймалося, фактично відповідач лише відмовив у зарахуванні певних періодів роботи позивача та у зарахуванні військової служби у пільговому розмірі, а тому достатнім способом відновлення порушеного права є зобов'язання відповідача зарахувати вказані періоди роботи у спосіб та порядку, встановлені законом.
Питання щодо призначення пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням рішення суду в даній адміністративній справі, має бути вирішено повноваженим органом Пенсійного фонду України, в іншому випадку відбудеться втручання з боку суду в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень, що не припустимо згідно з чинним законодавством.
Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції невірно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому вбачаються підстави для скасування постанови та ухвалення нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року в адміністративній справі № 160/61/19 скасувати в частині відмови у задоволенні позову щодо зарахування ОСОБА_1 до стажу роботи на пільгових умовах період участі у проведенні антитерористичної операції з 19.03.2015 по 31.03.2016.
Позов ОСОБА_1 у вказаній частині задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо зарахування ОСОБА_1 до стажу роботи на пільгових умовах період участі у проведенні антитерористичної операції у складі Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , з 19.03.2015 по 31.03.2016, з розрахунку один місяць за три, а саме 3 роки 04 місяці 01 день.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на пільгових умовах період участі у проведенні антитерористичної операції у складі Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , з 19.03.2015 по 31.03.2016, з розрахунку один місяць за три, а саме 3 роки 04 місяці 01 день.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12 липня 2018 року про призначення пенсії та прийняти відповідне рішення в порядку та спосіб визначений чинним законодавством, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2019 року в адміністративній справі № 160/61/19 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 08 серпня 2019 року та оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Повна постанова складена 08 серпня 2019 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова