Єдиний унікальний номер №243/8836/19
Номер провадження №2-о/243/1224/2019
Іменем України
«07» серпня 2019 року м. Слов'янськ
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого - судді Дюміної Н.О.,
при секретарі - Ревва Е.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Слов'янська заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Слов'янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту народження, -
06 серпня 2019 року заявниця звернулась до суду з дійсною заявою, мотивуючи заявлені вимоги тим, що її син ОСОБА_2 , перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 03 серпня 2012 року. ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк у Донецькому клінічному територіальному медичному об'єднанні у його дружини народився син. В даній лікарні йому було видане медичне свідоцтво про народження. 07 червня 2019 року він зареєстрував народження сина у м. Кіровське, про що отримав свідоцтво про народження сина, яке не дійсне на підконтрольній Україні території. Зазначила, що вона звернулась до Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління в Донецькій області із заявою про державну реєстрацію народження дитини та видачі свідоцтва про народження чинного зразка. Однак,їй було відмовлено в державній реєстрації народження онука та видачі свідоцтва за тих підстав, що форма наданого нею документу на підтвердження факту народження не відповідає встановленій законодавством формі.
Просить встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 у громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Шахтарськ, у м. Донецьку Донецької області, дитини чоловічої статі.
Заявник ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду заяви, у судове засідання не з'явилась, але надала суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, заявлені вимоги просила задовольнити.
Представник заявниці ОСОБА_4 , який діє на підставі ордеру серії ДН № 066001 від 05 серпня 2019 року, до судового засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, заяву просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи: Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, будучи належним чином повідомленим про дату та час судового засідання, в залу суду не з'явився, натомість суду надане клопотання з проханням розглянути справу без участі представника ВДРАЦС та ухвалення рішення згідно діючого законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»№1207-VII від 15.04.2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16.09.2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
На даний час медичний документ виданий органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України. Копія лікарського свідоцтва про народження виданого медичним закладом тимчасово окупованої території не є підставою для реєстрації народження на території України.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07листопада 2014року №1085-р м. Донецьк області входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 03 серпня 2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кіровського міського управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 03 серпня 2012 року, актовий запис № 116 (а.с.12).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого повторно Виконкомом Стіжківської селищної ради м. Шахтарськ Донецької області матір'ю ОСОБА_2 є ОСОБА_1 (а.с.11).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 07 червня 2019 року відділом ЗАГС Кіровського міського управління юстиції Міністерства юстиції, ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками записані: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.25).
Згідно дублікату медичного свідоцтва про народження № 307/509 форми первинної облікової документації №103/у від 30 липня 2019 року, ОСОБА_3 народила хлопчика 23 ІНФОРМАЦІЯ_3 о 10 годині 30 хвилин, вагою 3300,00 грамів (а.с.18).
З обмінної карти пологового будинку м. Донецька та інших медичних документів вбачається, що ОСОБА_3 перебувала під наглядом зазначеної установи та здавала необхідні аналізи, проходила певні дослідження (а.с.19).
Зазначене також підтверджується фотокартками, де зображена родина Мотіциних з малолітньою дитиною (а.с.29,30).
З урахуванням вищенаведеного, суд не має підстав ставити під сумнів у сукупності наданих доказів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявницею та підтверджених наданими письмовими доказами, стосовно того, що дружина її сина - ОСОБА_3 народила ІНФОРМАЦІЯ_2 сина.
Встановлення даного факту для заявника має юридичне значення, оскільки від цього факту безпосередньо породжуються юридичні наслідки, від яких залежить встановлення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, і законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 317 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного й керуючись ст. ст. 11, 14, 234, 235, 256, 257, 257-1, 259 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Слов'янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту народження - задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьку, дитини чоловічої статі у громадянки України, уродженки міста Шахтарськ Донецької області - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду /підп Н.О. Дюміна