Справа № 703/3077/19
1-кс/703/1477/19
07 серпня 2019 року м. Сміла
Слідчий суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши в залі суду в м. Сміла клопотання слідчого СВ Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42019251230000026 від 13 лютого 2019 року, про проведення експертизи, -
Слідчий Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 звернувсь до суду з погодженим прокурором клопотанням про призначення судово-економічної експертизи.
Своє клопотання мотивує тим, що службові особи КП «Смілакомунтеплоенерго», що знаходиться по вул. В.Чорновола, 72-а, в м. Сміла Черкаської області, здійснили замах на заволодіння коштами жителів м. Сміла шляхом направлення квитанцій на оплату послуг теплопостачання із завищеними сумами.
13 лютого 2019 року за даним фактом Смілянським ВП ГУНП в Черкаській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019251230000026 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 191 КК України.
Слідсий стверджує, що досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 20 жовтня 2017 року №463 КП «Смілакомунтеплоенерго» встановлено тарифи для населення на послуги з централізованого опалення для абонентів житлових будинків безбудинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 42,97 грн. за 1м 3 (з ПДВ); для населення на послуги з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії -1975,04 грн./Гкал (з ПДВ); для потреб бюджетних установ - тариф на теплову енергію -2401,19 грн./Гкал (з ПДВ); для потреб інших споживачів - тариф на теплову енергію - 2401,23грн./Гкал (з ПДВ).
Крім того, рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22 листопада 2018 року №414 КП «Смілакомунтеплоенерго» встановлено тарифи для населення на послуги з централізованого опалення для абонентів житлових будинків безбудинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 55,22 грн. за 1м 3 (з ПДВ); для населення на послуги з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії -2337,72 грн./Гкал (з ПДВ); для потреб бюджетних установ - тариф на теплову енергію -2609,11 грн./Гкал (з ПДВ); для потреб інших споживачів - тариф на теплову енергію - 2609,11грн./Гкал (з ПДВ).
На початку лютого 2019 року жителям м. Сміла - споживачам послуг теплопостачання КП «Смілакомунтеплоенерго» - надійшли квитанції про оплату послуг теплопостачання, в яких сума належна до сплати за січень 2019 року значно відрізняється від суми за надані послуги теплопостачання за попередній місяць - грудень 2018 року, що може свідчити про замах на заволодіння коштами жителів міста Сміла шляхом зловживання службовим становищем службовими особами КП «Смілакомунтеплоенерго».
З метою встановлення обставин справи слідчий звернувся до суду з клопотанням про призначення судово-економічної експертизи.
Слідчий Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду клопотання був повідомлений належним чином.
Враховуючи, що слідчим суддею не була визнана участь слідчого під час розгляду наведеного клопотання обов'язковою, слідчий суддя вважає за можливе розглянути справу у відсутності слідчого відповідно до вимог ч. 3 ст. 244 КПК України та ч. 4 ст.107 КПК України без фіксування за допомогою технічних засобів.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.
Як встановлено з витягу з ЄРДР кримінальне провадження відкрите за фабулою, зазначеною слідчим у клопотанні.
Як вбачається з протоколів допиту свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 22 лютого 2019 року вони отримали квитанції про оплату послуг з теплопостачання, в яких сума, належна до сплати за січень 2019 року, значно відрізняється від суми за надані ідентичні послуги за попередній місяць, що, на їх думку, свідчить про завищення встановлених тарифів.
Згідно ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Відповідно до ст.243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Згідно п.1 ч.6 ст.244 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.
Відповідно до п.2 ч.6 ст.244 КПК України слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.
Згідно ч.7 ст.244 КПК України до ухвали слідчого судді про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені експертові особою, яка звернулася з відповідним клопотанням. Слідчий суддя має право не включити до ухвали запитання, поставлені особою, яка звернулася з відповідним клопотанням, якщо відповіді на них не стосуються кримінального провадження або не мають значення для судового розгляду, обґрунтувавши таке рішення в ухвалі.
Як вбачається з матеріалів клопотання, одне з питань, яке слідчий просить поставити перед експертом, є встановлення обґрунтованості тарифів, встановлених рішенням Смілянської міської ради від 22 листопада 2018 року.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку, що поставлене перед експертом питання щодо визначення економічного обґрунтування тарифів, затверджених рішенням Смілянської міської ради від 22 листопада 2018 року є таким, що виходить за межі кримінального провадження, оскільки предметом доказування у вищевказаному кримінальному провадженні є заволодіння коштами службовими особами кокретно визначено підприємства жителів міста шляхом завищення сум зазначених у квитанціях, а не встановлення обґрунтованості тарифів затверджених в рішенні органу місцевого самоврядування.
Керуючись ст.107, 242, 243, 244, 370, 372 КПК України, -
Клопотання слідчого СВ Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про проведення експертизи задоволити частково.
Призначити у кримінальному провадженні № 42019251230000026 від 13 лютого 2019 року судово-економічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) Чи підтверджується документально обсяг виробленої КП «Смілакомунтеплоенерго» теплоенергії за період з 01 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року?
2) Чи підтверджується документально обсяг виробленої КП «Смілакомунтеплоенерго» теплоенергії за період з 01 січня 2019 року по 31 січня 2019 року?
3) Чи підтверджується документально сума, яку нараховано КП «Смілакомунтеплоенерго», за послуги теплопостачання споживачам теплоенергії НОМЕР_1 категорії за грудень 2018 року?
4) Чи підтверджується документально сума, яку нараховано КП «Смілакомунтеплоенерго», за послуги теплопостачання споживачам теплоенергії НОМЕР_1 категорії за січень 2019 року?
Зобов'язати слідчого Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 надати для дослідження експерта матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019251230000026 від 13 лютого 2019 року.
Проведення експертизи доручити експертам Черкаського НДЕКЦ МВС України.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок і відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків за ст. 384, 385 КК України.
Роз'яснити, що згідно з ч. 9 ст. 244 КПК України висновок експерта, залученого слідчим суддею, надається особі, за клопотанням якої він був залучений.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1