Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
"07" серпня 2019 р. Справа № 906/377/19.
Господарський суд Житомирської області у складі судді Лозинської І.В. розглядаючи заяву від 05.07.2019, вих. № 1076/12 про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бердичівське автотранспортне підприємство - 11837" (Житомирська область, м. Бердичів)
до Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області (Житомирська область, Бердичівський район, с. Мирославка)
про стягнення 1494609,74 грн.
за участю представників сторін:
- від позивача: Чудак А.В. - адвокат, довіреність № 00357 від 01.03.2019, ордер серії ЖТ 065354 виданий 04.06.2019
- від відповідача: Кондратюк Л.П. - представник за дов. № 859/12 від 26.06.2019
В засіданні суду 06.08.2019 оголошувалась перерва до 16:00 07.08.2019 відповідно до ч. 5 ст. 183 ГПК України
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бердичівське автотранспортне підприємство-11837" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації про стягнення 1494609,74 грн. компенсації витрат, понесених у зв'язку з наданням послуг перевезення пільгових категорій населення за 2016 рік.
Позовна заява обгрунтована не виконанням відповідачем в повному об'ємі умов договорів про здійснення компенсаційних виплат за перевезення пільгової категорії пасажирів автомобільним транспортом за рахунок коштів місцевого бюджету: від 29.04.2016 - №№20/05, 21/05, 22/05, 23/05, 24/05, 25/05, 26/05; від 01.06.2016 - №29/05, №30/05; від 10.09.2016 - №31/05, зі змінами, викладеними у відповідних додаткових угодах від 05.05.2016, від 01.06.2016, від 28.07.2016, від 07.11.2016 та від 11.11.2016.
Ухвалою від 15.05.2019 господарський суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання суду.
Ухвалою від 09.07.2019 господарським судом продовжено термін підготовчого провадження по 09.08.2019, призначено засідання суду для розгляду справи та клопотання відповідача про призначення у справі судової економічної експертизи на 24.07.2019 о 12:00 (а. с. 209, 210).
Ухвалою від 24.07.2019 господарський суд відклав розгляд справи у підготовчому засіданні, призначив засідання суду для розгляду справи, заяв відповідача про призначення у справі судової експертизи на 06.08.2019 о 12:00.
06.08.2019 до господарського суду надійшли такі документи:
- від позивача - лист від 05.08.2019 щодо покладання на розсуд суду вирішення питання стосовно призначення у справі судової експертизи;
- від відповідача: в порядку ст. 81 ГПК України, клопотання від 05.08.2019, вих. № 1074/12 про витребування у позивача документально підтвердженого розміру виручки, внесену до каси товариства за 2016 рік помісячно;
- заява від 05.07.2019, вих. №1075/12 про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Бердичівської районної ради Житомирської області (а. с. 5,6 у т. 2);
- заява від 05.07.2019, вих. №1076/12 про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Бердичівської РДА Житомирської області (а. с. 8, 9 у т. 2).
В засіданні суду представником відповідача підтримано надані до суду клопотання та заяви.
Заява відповідача від 05.07.2019, вих. № 1076/12 про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області обгрунтована посиланням на п.п.10 п. а ч. 1 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування", а також на положення Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області, затвердженого розпорядженням голови Бердичівської РДА Житомирської області від 25.07.2018 № 201, згідно з яким Управління праці є структурним підрозділом РДА, утворюється головою РДА, входить до її складу і кошторис Управління праці затверджує голова РДА.
З огляду на викладене зазначено, що рішення по даній справі може вплинути на її права або обов"язки та її участь допоможе об"єктивно дослідити всі обставини справи.
Під час розгляду справи у підготовчому провадженні судом встановлено необхідність залучення в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області враховуючи таке.
Згідно з ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, - на районні державні адміністрації.
За приписами ч. 2 ст. 29 Закону України "Про автомобільний транспорт", органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, тобто створено автоматизований банк даних для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Відповідно до п. 3 зазначеного Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи) наділені певним переліком повноважень щодо обліку пільговиків.
Статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачено надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту, у тому числі і за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (станом на дату виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок) фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (п. 3 Порядку).
Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області є головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в даному випадку щодо компенсації сум за пільговий проїзд окремих категорій громадян на приміських маршрутах.
Управління праці та соціального захисту населення є структурним підрозділом Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області.
За ініціативою суду долучено до матеріалів справи детальну інформацію, отриману з Єдиного державного реєстру фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та громадських формувань, стосовно Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області станом на 07.08.2019 (а. с. 15, 16 у т. 2).
Якщо суд встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 2 ст. 50 ГПК України).
Зважаючи на зазначене, рішення у даній справі може вплинути на права та інтереси Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області, що в силу ст. 50 ГПК України є підставою для його залучення як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
За ст. 172 ГПК України, зокрема, позивач зобов'язаний до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Такий самий обов'язок покладається на позивача у разі залучення або вступу у справу третьої особи.
Статтею 168 ГПК України унормовано, що у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.
До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьою - сьомою статті 165 цього Кодексу. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом.
Суд має встановити такий строк, який дозволить третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази, та надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Враховуючи викладене, слід зобов'язати учасників справи надати документи, зазначені в резолютивній частині цієї ухвали.
Керуючись ст. ст. 50, 168, 182, 234, 235, 247 ГПК України, господарський суд, -
1. Залучити до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Бердичівську районну державну адміністрацію Житомирської області (юридична адреса: 13341, Житомирська область, Бердичівський район, с. Мирославка, вул. Шевченка, 55; поштова адреса: 13300, Житомирська область, м. Бердичів, пл. Соборна, 23, код ЄДРПОУ 04053619).
2. Сторонам надіслати господарському суду докази направлення на адресу Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області копій відповідних процесуальних документів з додатками протягом п'яти днів з дати отримання цієї ухвали, відповідно, позивачу - позовної заяви від 05.04.2019, відповідачу - відзиву по справі від 08.07.2019, вих. №933/12.
3. Бердичівській районній державній адміністрації Житомирської області надіслати господарському суду письмові пояснення стосовно заявлених позовних вимог (за наявності) протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали.
4. Направити копії цієї ухвали на адреси сторін та третьої особи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Ухвала підписана 07.08.2019.
Суддя Лозинська І.В.
Віддрук:
1 - в справу
2,3 - сторонам
4-Бердичівській районній державній адміністрації Житомирської області (13300, Житомирська область, м. Бердичів, пл. Соборна, 23 ) (реком. з повідомл.)