Справа № 909/814/19
07.08.2019 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., розглянувши позовну заяву за вх. № 15381/19 від 05.08.2019 року
за позовом: Заступника керівника Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області в інтересах дежави, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76000,
до відповідача: Братківецької сільської ради, вул. Головна, 32, с. Братківці, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77462,
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Яковишин Світлани Михайлівни, АДРЕСА_1 ,
до відповідача: Відділу освіти Тисменицької районної державної адміністрації, вул. К.Левицького, 4, м. Тисмениця, Івано-Франківська область, 77400,
про визнання рішення сільської ради недійсним, визнання договору оренди нежитлового приміщення недійсним та повернення орендованого майна
Заступник керівника Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом в інтересах держави до Братківецької сільської ради, Фізичної особи - підприємця Яковишин Світлани Михайлівни, Відділу освіти Тисменицької районної державної адміністрації, про визнання рішення сесії Братковецької сільської ради № 157 від 09.01.2018 року "Про визнання виконавця надання послуг по харчуванню дітей Братковецької ЗОШ" недійсним, визнання договору оренди нежитлового приміщення № 15 від 02.01.2019 року, укладений відділом освіти Тисменицької районної державної адміністрації та фізичною особою - підприємцем Яковишин Світланою Михайлівною про передання у строкове платне користування приміщення їдальні площею 83,75 кв.м. розташоване за адресою Братковецька ЗОШ I-III, с. Братківці, вул. Шевченка, 72 недійсним та повернення орендованого майна.
Дослідивши подану позовну заяву, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частинами 3, 4 статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до абз.2 ч.5 ст.53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
За змістом частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:
- якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження;
- у разі відсутності такого органу.
Перший "виключний випадок" передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.
В спірному випадку прокурор не зазначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, отже вважає що такий орган відсутній.
У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.
Саме лише посилання у позовній заяві прокурора на те, що орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, неналежним чином здійснює відповідні повноваження із захисту державних інтересів, без доведення цього відповідними доказами, не є підставою для прийняття судом рішення у такому спорі по суті, оскільки за змістом статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом правових підстав для представництва.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 19.03.2019 у справі № 910/2491/18.
Зі змісту позовної заяви прокурора він вбачає порушення інтересу держави в порушенні права Братковецької територільної громади права на отримання належної орендної плати за користування майном, а саме частини будівлі, яка належить до комунальної власності ,оскільки передача в оренду майна відділом освіти Тисменицької районної державної адміністрації відбулась без передбачених законом повноважень та без проведення оцінки майна. Як наслідок , орендна плата за користування приватним підприємцем Яковишин С.М. приміщенням їдальні Братковецької ЗОШ I-III ступенів складає 1 гривню.
Однак прокуром не обгрунтовано відсутність органу уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах.
За таких обставин, відсутні підстави вважати доведеною відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, що виключає можливість набуття прокурором статусу позивача.
Нормами ГПК України не встановлено, що в разі наявності вини та порушення норм закону при укладенні чи виконанні договору тим чи іншим органом, він позбавляється права здійснювати функції держави у спірних правовідносинах та бути позивачем по справі.
З огляду на викладене, суд вважає за доцільне, повернути подану позовну заяву Заступнику керівника Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області.
За наведеного, керуючись ст. 53, ст. 174, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовну заяву вх. № 15381/19 від 05.08.2019 року і додані до неї документи повернути Заступнику керівника Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів.
Ухвала складена та підписана 07.08.2019 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі "Судова влада України", за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі: http://court.gov.ua/fair/sud5010/
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/
Веб-адреса Господарського суду Івано-Франківської області: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010/
e-mail суду: inbox@if.arbitr.gov.ua. Інформація за тел.: (0342) 55-94-88
Звернути увагу, що учасники справи можуть отримувати процесуальні документи в електронному вигляді. Для цього необхідно зареєструватись в системі, розміщеній на офіційному веб-порталі "Судова влада України" (https://e-court.mail.gov.ua/?_task=login&_action=plugin.registration_rules) та подати до суду заявку для отримання процесуальних документів в електронному вигляді.
Суддя О.М. Фанда