Рішення від 05.08.2019 по справі 417/8996/19

Справа № 417/8996/19

Провадження № 2-о/417/344/19

РІШЕННЯ

Іменем україни

"05" серпня 2019 р. смт Марківка

Марківський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Дідоренко А.Е.

за участі секретаря Колеснік В.В.

розглянувши у судовому засіданні в залі Марківського районного суду Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 , заінтересована особа: Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області про встановлення факту що має юридичне значення,-

встановив:

05.08.2019 року заявник в особі представника ОСОБА_2 звернувся до Марківського районного суду Луганської області з заявою про встановлення факту смерті матері заявника - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Курашовка Барського району Вінницької області, про що було видано лікарське свідоцтво про смерть та довідку про причину смерті за №71 від 09.10.2018 року.

Дані документи видані та завірені печаткою установ, які знаходиться на території проведення антитерористичної операції, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, тобто зазначені документи є недійсними та не створюють правових наслідків на території України.

16.10.2018 року заявник отримав свідоцтво про смерть матері ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

Представник заявника ОСОБА_2 звернувся до Алчевського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_3 , з метою отримати свідоцво про смерть матері заявника, відповідно до вимог діючого законодавства України. 30.07.2019 року йому було надано письмову відмову у проведенні державної реєстрації смерті, у зв'язку із тим, що надані нею документи для проведення реєстрації факту смерті, видані на тимчасово окупованій території України органами які є непідконтрольними українській владі.

В зв'язку з чим заявник не може зареєструвати смерть матері та отримати свідоцтво про її смерть, яке б відповідало вимогам законодавства України та було чинним у всіх органах підпорядкованих українській владі, інакше ніж на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.

Оформлення свідоцтва про смерть заявнику необхідне для проведення державної реєстрації смерті на території України та в подальшому для оформлення права на спадщину за законом, яка відкрилась після смерті матері.

Представник заявника в судове засідання не з'явився, до судового розгляду справи надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник заінтересованої особи Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області в судове засідання не з'явився, заперечень не надав.

Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження, без виклику заявника та заінтересованої особи за наявними у справі документами.

В силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 від 09.12.1963 року (а.с.7).

Згідно медичного свідоцтва про смерть №71 від 09.10.2018 року ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , причиною смерті стала - хронічна серцево-судинна недостатність (а.с.10).

16.10.2018 року заявник отримав свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , яке видано відділом запису актів цивільного стану Кіровського міського управління юстиції Міністерства юстиції ЛНР, серія НОМЕР_4 (а.с.11).

Листом Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 30.07.2019 року представнику заявника ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , українського зразка, оскільки для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, форма якого не відповідає формі визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024 (а.с.12).

Отже, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_3 , факт смерті якої необхідно встановити, оскільки вона померла на тимчасово окупованій території України визначеній постановою Верховної Ради України.

Вирішуючи справу по суті судом використовуються норми процесуального та матеріального права виходячи при цьому з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до п.8 ч.1ст.315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно п.2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є зокрема:

- лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть).

Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

На підставі викладеного, суд вважає надані заявником документи, як доказ смерті особи належними та допустимими, не дивлячись на те, що установа, яка видала ці документи, знаходиться на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади України.

Згідно ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Зі змісту поданої заяви вбачається, що встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідне заявнику для проведення державної реєстрації смерті на території України, яка контролюється державними органами та отримання свідоцтва про смерть.

Приймаючи до уваги викладені заявником обставини, підтвердження їх належними доказами, відсутність заперечень з боку заінтересованої особи, з метою захисту прав особи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.

Судові витрати на підставі ч.7 ст.294 ЦПК України не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 12, 19, 49, 81, 263-265, 247, 293, 294, 315, 317, 319, 430ЦПК України суд,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 , заінтересована особа: Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області про встановлення факту що має юридичне значення,- задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки села Курашовці Барського району Вінницької області, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Голубівка (Кіровськ) Луганської області, реєстрація місця проживання: АДРЕСА_1 », причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз.

Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду через Марківський районний суд Луганської області.

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Суддя: А.Е. Дідоренко