Справа № 583/3143/19
2-а/583/83/19
"05" серпня 2019 р. суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ільченко В.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області лейтенанта поліції Повіреного Дмитра Олександровича про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
26.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому просить поновити строк звернення до суду, визнати незаконною та скасувати постанову серії ЕАВ №1171273 від 23.05.2019 про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП.
Дослідивши матеріали позовної заяви, доходжу наступного висновку.
Частиною 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За змістом ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть установлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 3 ст. 122 КАС України).
Згідно ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивач був присутній при розгляді справи про адміністративне правопорушення 23.05.2019, а тому останній день для звернення до суду з приводу оскарження постанови був 03.06.2019. З приводу оскарження спірної постанови ОСОБА_1 звернувся до суду 07.06.2019, проте ухвалою суду від 23.07.2019 №583/2408/19 його позов було залишено без розгляду через недоведеність поважності причин пропуску строку звернення до суду з позовом. 26.07.2019 ОСОБА_1 звернувся з даним позовом, в якому зазначає, що ним був пропущений строк з поважних причин, так як він з 30.05.2019 по 06.06.2019 перебував на амбулаторному лікуванні в хірургічному відділенні, на підтвердження чого ним надана довідка КЗ «Охтирська ЦРЛ» від 06.06.2019 №3107.
Розглянувши заяву про поновлення пропущеного строку, доходжу висновку, що перебування на амбулаторному лікуванні (яке не передбачає госпіталізацію) з 30.05.2019 по 06.06.2019 не перешкоджало позивачу вчинити дії щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення від 23.05.2019 особисто чи через представника. Крім того, об'єктивна можливість звернутися до суду з позовом у позивача з'явилась 23.05.2019, однак позивач не обґрунтував та не надав доказів на підтвердження неможливості звернення до суду в період з 23.05.2019 по 30.05.2019.
Таким чином, наведені позивачем доводи не підтверджують поважності пропуску строку звернення до суду з позовною заявою щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Виходячи з викладеного, наявні підстави для залишення заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення викладених в ухвалі недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 122, 123, 286 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області лейтенанта поліції Повіреного Дмитра Олександровича про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишити без руху, надавши позивачеві строк до 19 серпня 2019 року, але не пізніше десяти днів з дня отримання ухвали суду, для усунення викладених в мотивувальній частині ухвали недоліків.
Роз'яснити позивачеві, що в разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута.
Невідкладно надіслати позивачеві копію ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Охтирського міськрайсуду
Сумської області В.М. Ільченко