Справа № 349/1242/19
Провадження № 3/349/582/19
іменем України
05 серпня 2019 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г., розглянув справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жителя с АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, який працює водієм у ДТЕК Бурштинська ТЕС,
за ст. 124, ч.1 ст.139 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 порушив правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів та пошкодив автомобільну дорогу.
Адміністративні правопорушення вчинено при таких обставинах.
12 липня 2019 року о 13 год. 20 хв. на автодорозі Н-17 Луцьк-Львів, а саме у с.Вузлове Радехівського району Львівської області ОСОБА_1 , керуючи автомобілем МАЗ із бортовим причіпом, номерний знак НОМЕР_2 , при здійсненні повороту допустив випадіння металевого предмету, який перевозив, що призвело до пошкодження автомобіля МАЗ, номерний знак НОМЕР_3 , а також призвело до пошкодження поверхні асфальтно-бетонного покриття, чим порушив 2.3 «а» «б» Правил дорожнього руху.
В судовому засіданні особі, яка притягається до адміністративної відповідальності роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП. ОСОБА_1 клопотань не заявляв.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 вину свою визнав повністю, у вчинених правопорушеннях щиро розкаявся.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.139 КУпАП доведена матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення серія БД №320186 від 12 липня 2019 року, серія БД №320187 від 12 липня 2019 року, схемою дорожньо-транспортної пригоди від 12 липня 2019 року, письмовими поясненнями ОСОБА_2 таОСОБА_1 від 12 липня 2019 року.
Пунктом 2.3 а) та б) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 передбачено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний перед виїздом перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу, правильність розміщення та кріплення вантажу; бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до вимог ст.124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Згідно ч.1 ст.139 КУпАП пошкодження автомобільних доріг тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин.
Відповідно до вимог ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Даючи оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам в їх сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.139 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, враховую: характер вчиненого правопорушення, особу порушника, майновий стан, обставину, що пом'якшує відповідальність - щире розкаяння винного, обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.
За таких обставин до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до положень ст.401 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір.
Керуючись ст.ст. 401,221,283,284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушеннь, передбачених ст. 124, ч.1 ст.139 КУпАП та накласти адміністративне стягнення - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян , що становить 340 (триста сорок) гривень.
Штраф необхідно сплатити на рахунок № 31118149009001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку - 899998, отримувач - ГУК в Івано-Франківській області, код класифікації доходів бюджету - 21081300, код ЄДРПОУ - 37951998.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 грн. 20 коп., який необхідно сплатити на рахунок № 31211256026001, отримувач - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Пункт з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору - 5.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги . Апеляційна скарга на постанову судді подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Р.Г.Могила