Справа №: 343/1011/19
Провадження №: 3-в/0343/5/19
30 липня 2019 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Керніцький І. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про відстрочення йому сплати штрафу,-
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 червня 2019 року в справі № 343/1011/19, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривень 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить відстрочити йому на 6 місяців сплату штрафу, накладеного на нього, як адміністративне стягнення в розмірі 10200,00 грн.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув, від нього поступила заява про розгляд справи у його відсутності, де зазначив, що заяву підтримує, просить задоволити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає що його заяву про відстрочення сплати штрафу слід задоволити з таких підстав.
Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладання адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно зі ст. 307 даного кодексу, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Статтею 36 даного закону передбачено право державного виконавця, а також сторін виконавчого провадження, звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Разом з тим, питання відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу врегульовано частиною другою статті 301 КУпАП, відповідно до якої відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно статті 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Звертаючись до суду з вищевказаною заявою, заявник зазначає, що просить відстрочити виконання постанови про накладення адміністративного стягнення в частині сплати штрафу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 слід задоволити та відстрочити йому виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06.06.2019 року про накладення адміністративного стягнення в частині сплати штрафу в розмірі 10 200,00 грн. на строк 6 місяців.
На підставі викладеного, ст.36 Закону України «Про виконавче провадження» та керуючись ст.ст. 301,304,307 КпАП України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 задоволити та відстрочити йому виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06.06.2019 року в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 10 200,00 грн. на строк 6 місяців, тобто до 30.01.2020 року включно.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: