Ухвала від 04.08.2019 по справі 360/3468/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 серпня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3468/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., перевіривши матеріали за адміністративним позовом довіреної особи кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 у одномандатному виборчому окрузі № 106 - ОСОБА_2 в інтересах кандидата в народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 106 ОСОБА_3 (місце мешкання: АДРЕСА_1 ) до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 106 ( місцезнаходження: 93404, Луганська обл., м.Сєвєродонецьк, бульв. Дружби Народів, 32-А), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - члени окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 106: Севост'янов ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 про дострокове припинення повноважень усього складу окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 106, -

ВСТАНОВИВ:

04 серпня 2019 року о 18 год. 13 хв. до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вказаний адміністративний позов з позовною вимогою:

- припинити достроково повноваження усього складу окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 106 у зв'язку з систематичним порушенням Конституції України та Закону України «Про вибори народних депутатів».

Перевіряючи матеріали адміністративного позову для вирішення питання про можливість відкриття провадження в цій справі, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до вимог частини 9 статті 108 Закону України «Про вибори народних депутатів» рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Частиною 1 статті 273 КАС України передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу.

Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Отже, під змістом позовних вимог розуміється визначення предмету позову - із зазначенням, які саме рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень порушують права, свободи чи законні інтереси позивача, а також визначення способу захисту порушеного права (свободи чи інтересу), застосування якого судом забезпечить ефективне відновлення цих прав (свобод чи інтересів).

Частиною першої статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Отже, законодавством визначено вичерпний перелік форм захисту прав (свобод чи інтересів) позивача, як то оскарження конкретних рішень, дій чи бездіяльності відповідача.

Крім того, відповідно до вимог частини 6 статті 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною 5 статті 270 КАС України строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Позивач у прохальній частині позовної заяви просить припинити достроково повноваження усього складу окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 106 у зв'язку з систематичним порушенням Конституції України та Закону України «Про вибори народних депутатів», посилаючись на вимоги ч.1 ст. 37 вказаного Закону.

При цьому позовна заява не містить вимог про визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, а також обгрунтувань із зазначенням певних обставин, які вказують на порушення прав (свобод чи інтересів) позивача такими рішеннями, діями та бездіяльністю відповідача як підстави для звернення до суду згідно з частиною 9 статті 108 Закону України «Про вибори народних депутатів» та частини 1 статті 273 КАС України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 3 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Отже, позовна заява має відповідати зазначеним вище вимогам процесуального законодавства і містити чітко сформовані позовні вимоги з визначенням конкретних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, які є предметом оскарження в цій справі, а також обгрунтування вказаних позовних вимог, в тому числі щодо дотримання позивачем строків звернення до суду з вказаним позовом.

Таким чином, позивачу необхідно визначитись:

- якими рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача порушено певні його права свободи або законні інтереси;

- навести обгрунтування вказаних позовних вимог, в тому числі стосовно дотримання позивачем строку звернення до суду, передбаченого частиною 6 статті 273 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи стислі строки розгляду даної категорії справ, визначені частиною 11 статті 273 КАС України суд вважає за необхідне надати позивачу строк для усунення виявлених недоліків до 09 години 00 хвилин 05 серпня 2019 року.

Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовна заява довіреної особи ОСОБА_2 в інтересах кандидата в народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 106 ОСОБА_3 має бути залишена без руху з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 256, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов довіреної особи кандидата в народні депутати України ОСОБА_3 у одномандатному виборчому окрузі № 106 - ОСОБА_2 в інтересах кандидата в народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 106 ОСОБА_3 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 106, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - члени окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 106: Севост'янов ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 про дострокове припинення повноважень усього складу окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 106 - залишити без руху.

Запропонувати позивачу усунути виявлені судом недоліки шляхом подання до суду у строк до 09 годин 00 хвилин 05 серпня 2019 року:

- позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу та третім особам з чітко визначеними позовними вимогами та обгрунтуванням вказаних позовних вимог, в тому числі стосовно дотримання позивачем строку звернення до суду, передбаченого частиною 6 статті 273 КАС України.

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати представнику позивача.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяВ.С. Шембелян