Рішення від 02.08.2019 по справі 240/5432/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/5432/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просив:

- визнати незаконні дії відповідача по справі про відмову мені в зарахування до страхового стажу періоди роботи на посаді майстра кам'яно обробної дільниці, з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року в СТОВ "Племзавод Коростишівський";

- зобов'язати відповідача по справі, Коростишівське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в Житомирський області включити до загального страхового стажу періоди моєї роботи на посаді майстра кам'яно обробної дільниці в СТОВ " Племзавод Коростишівський" з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року та з урахуванням включеного страхового стажу провести перерахування пенсії та її виплату з часу мого звернення, тобто 26 червня 2018 року.

В обґрунтування позову позивач вказує, що 26 червня 2018 року звернувся в Коростишівське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області з письмовою заявою в якій просив при обчисленні мені пенсії врахувати та зарахувати періоди моєї роботи, а саме посаду майстра кам'яно обробного цеху починаючи з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року до загального страхового стажу в СТОВ "Племзавод Коростишівський". Проте, відповідач відмовив у зарахуванні вказаних періодів до стажу з посиланням на те, що періоди роботи в КСП "Коростишівське" на посаді майстра кам'яно обробного цеху з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року неможливо зарахувати до страхового стажу у зв'язку з відсутності даних про членство та вихододні. Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.

Справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без виклику стору.

У встановлений судом строк відповідачем було надано до суду відзив на позовну заяву за змістом якого він просив відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи суд дійшов наступного висновку.

26 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся в Коростишівське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області з письмовою заявою в якій просив при обчисленні мені пенсії врахувати та зарахувати періоди моєї роботи, а саме посаду майстра кам'яно обробного цеху починаючи з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року до загального страхового стажу в СТОВ "Племзавод Коростишівський".

Листом від 09.08.2018 №9412/03 Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача проте, що періоди роботи в КСП "Коростишівське" на посаді майстра кам'яно обробного цеху з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року неможливо зарахувати до страхового стажу у зв'язку з відсутності даних про членство та вихододні.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 1 сттатті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року не менше 25 років.

Згідно копії паспорта дата народження позивача - 04.07.1958, тобто позивач досяг 60 років.

Закон України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно з статтею 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, згідно статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". Пунктом 1 даного Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Наказом Міністерства праці України за №58 від 29.07.1993 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників.

Відповідно до пункту 1.1 "Загальні положення" Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Судом встановлено, що відповідно до записів трудової книжки позивач з 08.04.1986 по 25.02.1996 працював на різних посадах у колгоспі ім. Кірова, який у 1992 році було реорганізовано в КСГП " Коростишівське" та 2000 році на базі реорганізованого КСГП " Коростишівське" були створені СТОВ "Племзавод Коростишівський" м. Коростишів, Житомирської області, який є правонаступником діючих підприємств.

Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у трудовій книжці відповідачем суду не надано, а тому безпідставно не взяті для призначення пенсії за віком.

За таких обставин, відповідач безпідставно не врахував до загального стажу роботи позивача період роботи з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року в СТОВ "Племзавод Коростишівський".

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 року у справі №687/975/17 якою зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

Незарахування відповідачем до стажу роботи позивача періоду роботи з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року в СТОВ "Племзавод Коростишівський", з підстав відсутності даних про членство позивача та вихододні є безпідставним, оскільки такий стаж роботи позивача підтверджений трудовою книжкою.

При цьому, суд звертає увагу на те, що працівник не може відповідати за неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства.

Таким чином, дії Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не зарахування до стажу ОСОБА_1 , періоду роботи з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року в СТОВ "Племзавод Коростишівський" є протиправними у зв'язку з чим виникає необхідність для перерахунку пенсії позивача.

Що стосується періоду за який слід провести перерахування пенсії та її виплату суд зазначає наступне.

З наявної у матеріалах справи копії паспорту ОСОБА_1 вбачається, що дата народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто саме з цієї дати позивач досяг 60 років та у нього виникло право на призначення пенсії.

Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-1У від 09.07.2003р. пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком ризначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Позивачу пенсію призначено з 05.07.2018р. - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тому саме з цієї дати і необхідно проводити перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З огляду на викладене, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів суду правомірності свого рішення, що є підставою для часткового задоволення адміністративного позову.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено 704,80 грн. судового збору.

Керуючись статтями 240-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гагаріна, 2, м.Коростишів,Житомирська область,12504, код ЄДРПОУ 40380694) про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року в СТОВ "Племзавод Коростишівський".

Зобов'язати Коростишівське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в Житомирський області зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи ОСОБА_1 в СТОВ " Племзавод Коростишівський" з 8 квітня 1986 року по 25 лютого 1996 року та з урахуванням включеного страхового стажу провести перерахування пенсії та її виплату пенсії з 05.07.2018.

Стягнути з Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.

У задоволенні позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії з часу звернення із заявою щодо призначення пенсії, тобто 26 червня 2018 року відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева