Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення заяви про заміну сторони без руху
05 серпня 2019 р. Справа №2а-3314/10/0570
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження, -
30 липня 2019 року, Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з заявою, в якій просив суд: замінити сторону виконавчого провадження - стягувача у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці до Комунального підприємства "Дружківський трамвай" про стягнення заборгованості з відшкодування пільгових пенсій за списком №2 .
Дослідивши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, а також наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.
За пунктом 3 частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом віднесено до принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах, зміст якого розкриває стаття 10 цього Кодексу, частинами 1, 2 якої встановлено, що усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки КАС України не визначено наслідків недодержання вимог заяви про заміну сторони виконавчого провадження, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону.
Згідно п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Приписами ч. 4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Із заяви не вбачається, що виконавче провадження з примусового виконання судового рішення у даній справі відкрито, копії постанови про відкриття такого провадження не надано, строк пред'явлення виконавчого листа за судовим рішенням у справі №2а/3314/10/0570 встановлено до 09.09.2016 року при цьому клопотання про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання (у разі якщо виконавчий лист не звернуто до виконання) заявником суду не надано.
Частиною 2 ст. 161 встановлено обов'язок суб'єкту владних повноважень при поданні адміністративного позову додавання до позовної заяви доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Так, при дослідженні матеріалів справи, судом встановлено відсутність доказів направлення заяви про заміну сторони виконавчого провадження відповідачу, а також зацікавленій особі.
Разом із тим в порушення п.2 ч.5 ст.160 КАС України заявником не зазначено всі сторони виконавчого провадження, повне їх найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб), їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву (у даному випадку заяву) подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви (у даному випадку заяви) без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст. 161, 169, 171, 205 КАС України, -
Заяву Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви (заяви) протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду, постанови про відкриття виконавчого провадження, доказів направлення заяви про заміну сторони виконавчого провадження відповідачу та зацікавленій особі, .
Роз'яснивши заявнику, що у разі не усунення недоліків заява про заміну сторони виконавчого провадження буде вважатись неподаною та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.В. Буряк