Рішення від 31.07.2019 по справі 340/1149/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2019 року м. Кропивницький Справа №340/1149/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області;

- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 04.04.2019 р ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. Листом від 25.04.2019 р. №З-2326/0-1760/0/17-19 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки запропонована позивачем для передачі у власність земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах, згідно з наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області №820 від 19.09.2018 р. Представник позивача вказує, що відповідач за результатами розгляду заяви позивача не встановив невідповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, як це передбачено ч.7 ст.118 Земельного кодексу України. При цьому, законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень ст.118 Земельного кодексу України, а тому відмова у задоволенні клопотання позивача є очевидно протиправною. Представник позивача зауважує, що земельна ділянка, яку позивач має намір отримати у власність і яка знаходиться в межах сформованої земельної ділянки як об'єкта цивільних прав - кадастровий номер НОМЕР_1 не виставлена на земельні торги, що підтверджується інформацією, відображеною на офіційному веб-порталі Держгеокадастру. Представник позивача наголошує на тому, що включення земельної ділянки до відповідного переліку і виставлення земельної ділянки на торги не є тотожним, оскільки включення земельної ділянки до відповідного переліку не означає, що зазначену земельну ділянку буде обов'язково виставлено на торги.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому заперечено щодо задоволення позову. Відповідач вказує, що підставою для відмови у задоволенні заяви позивача стало включення земельного масиву кадастровий номер НОМЕР_2 до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах наказом від 19.09.2018 р. №820 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах». 08.02.2019 р. наказом №171 «Про внесення змін до наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 29.09.2018 №851 «Про дозвіл на розроблення документації з землеустрою, оцінки земель та агрохімічного паспорта» змінено площу земельної ділянки з 29,7591 га на 27,7591 га та присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1 . Також відповідач зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області керується не лише ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, а й іншими статтями вказаного закону для можливості якісного та всебічного розгляду клопотань громадян про надання у власність земельних ділянок (а.с.27-30).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (а.с.1-2).

20.06.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.43).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

09.04.2019 р. ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою від 04.04.2019 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області (а.с.31). До заяви додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копії паспорта та ідентифікаційного номера (а.с.10-12, 14, 32).

Листом від 25.04.2019 р. №З-2326/0-1760/0/17-19 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 про відмову в задоволенні заяви у зв'язку із невідповідністю місця розташування земельної ділянки вимогам ч.3 ст.136 Земельного кодексу України, оскільки вказана у заяві земельна ділянка згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №820 від 19.09.2018 р. «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах» включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах (а.с.15,33-34).

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

З огляду на п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до п.7 зазначеного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 р. №308 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Тобто у даному випадку суб'єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Водночас, частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з ч.2 ст.135 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

З огляду на ч.ч.1, 2 ст.136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

При цьому, частиною 3 статті 136 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Отже, законодавцем обумовлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, а тому вирішальним фактором є саме включення земельної ділянки до переліку земель, які виставлені на земельні торги.

Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними в постанові від 29.05.2019 р. у справі №2040/7204/18 (провадження №К/9901/1476/19.

Також суд зазначає, що включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної власності для продажу права на них на земельних торгах, а також подальша передача такої земельної ділянки на земельні торги, унеможливлює будь-яке відчуження такої земельної ділянки до завершення торгів, у тому числі й надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Викладене узгоджується із приписами ч.7 ст.118 Земельного кодексу України щодо невідповідності вимогам законів місця розташування земельної ділянки, яку особа має намір одержати безоплатно у власність, як підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 19.09.2018 р. №820 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах» включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах земельні ділянки згідно додатку, зокрема, земельну ділянку площею 29,7591 га на території Чемерпільської сільської ради, кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с.35-36).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 08.02.2019 р. №171 «Про внесення змін до наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 29.09.2018 №851 «Про дозвіл на розроблення документації із землеустрою, оцінки земель та агрохімічного паспорта» надано згоду на поділ земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває в землях резервного фонду на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області кадастровий номер НОМЕР_2 загальною площею 29,7591 га на дві ділянки: площею 2,0000 га та 27,7591 га (а.с.39-40).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 11.04.2019 р. №485 «Про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону» наказано продати на електронних торгах право оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, за цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 27,7591 га, угіддя - рілля, кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с.37).

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що земельна ділянка стосовно якої звернувся позивач знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 . При цьому, суд враховує, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 сформована внаслідок поділу земельної ділянки НОМЕР_2 після визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах, у подальшому була поділена на дві земельні ділянки, одній із яких площею 27,7591 га присвоює но кадастровий номер НОМЕР_1 і саме ця земельна ділянка наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 11.04.2019 р. №485 передана на земельні торги.

Зважаючи на викладене та беручи до уваги, що на час звернення позивача у квітні 2019 року до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, а також на час розгляду відповідачем такої заяви позивача, відповідна земельна ділянка наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №820 від 19.09.2018 р. включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, суд дійшов висновку про правомірність відмови відповідача у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки місце розташування такої земельної ділянки не відповідало вимогам ч.3 ст.136 Земельного кодексу України, а тому позов не підлягає задоволенню у повному обсязі.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні у позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 31 липня 2019 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт