01 серпня 2019 року справа №360/3363/19
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Геращенко І.В., секретар судового засідання Макаренко А.С., за участі представника позивача - ОСОБА_1 , представників відповідача - Матухно А.В., Скиба В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 105 ОСОБА_2 Віктора ОСОБА_3 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 року (повний текст складено 29 липня 2019 року в м. Сєвєродонецьк) у справі № 360/3363/19 (головуючий суддя в І інстанції Смішлива Т.В., суддів: Петросян К.Є., Свергун І.О.) за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 105 ОСОБА_4 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 105 про визнання недійсними та скасування протоколів про підсумки голосування, визнання протиправними дій окружної виборчої комісії та визнання недійсними результатів голосування,-
27.07.2019 о 23 годині 55 хвилин до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата в народні депутати одномандатного виборчого округу № 105 ОСОБА_5 Олександровича.
В обґрунтування позову зазначено, що під час виборів починаючи з 21 по 22 липня 2019 року на виборчих дільницях № 441404, № 441405, № 441406; № 441407; № 441408 та в подальшому з 22 по 26 липня 2019 року опрацювання протоколів та повторний підрахунок голосів Окружною виборчою комісією № 105 проводились із грубим порушенням Закону України “Про вибори народних депутатів України”.
Позивач наводить перелік порушень, які відбулись в день голосування та під час підрахунку голосів на виборчих дільницях, з посиланням на складені щодо виявлених порушень акти від 21 та 22 липня 2019 року.
Зазначає, що 23 липня 2019 року члени ОВК № 105 подали до Центральної виборчої комісії звернення щодо оприлюднення на офіційному сайті Центральної виборчої комісії відомостей про підрахунок голосів виборців на одномандатному виборчому окрузі № 105 із зазначенням даних про опрацювання всіх без виключення виборчих дільниць у місті Щастя (№441404; №441405; №441406; №441407; №441408; №441413) та 100% опрацювання протоколів, що не відповідає дійсності. Просили повідомити, яким чином та якою особою зазначену інформацію подано до Центральної виборчої комісії, оскільки офіційні дані щодо опрацювання протоколів вищезазначених дільниць в ОВК № 105 відсутні. Також, з приводу передачі даних про результати підрахунку голосів до Центральної виборчої комісії до прийняття протоколів про результати голосування по всіх дільничних виборчих комісіях складено акт від 23 липня 2019 року, який підписано дванадцятьма членами ОВК № 105.
В подальшому, 23 липня 2019 року членами ОВК № 105 на засіданні комісії вирішено замінити голову ОВК ОСОБА_6 на ОСОБА_7 у зв'язку з систематичним порушенням Закону України “Про вибори народних депутатів України”. 25 липня 2019 року близько 16 год. під час засідання комісії новий голова ОВК № 105 ОСОБА_7 оголосив перерву до 09 год.00 хв. 26 липня 2019 року. Через декілька годин після оголошення перерви, деяким членам ОВК № 105 зателефонували з ОВК та повідомили, що засідання комісії буде відбуватись 25.07.2019 о 21 годині 20 хв., проте діючого на той час голову ОВК № 105 ОСОБА_7 не повідомили про засідання комісії. На вказане вище засідання з'явились 6 (шість) діючих членів ОВК № 105 та 4 (чотири) замінених нових члена ОВК, які без відсутності кворуму прийняли присягу та поновили на посаду голови комісії ОСОБА_6 , а ОСОБА_7 зняли з посади голови ОВК № 105.
Новий склад ОВК № 105 розпочав повторний підрахунок голосів, а саме у зал засідань ОВК № 105 принесли дві картонні коробки та два окремих пакета з бюлетенями. Голова ОВК №105 ОСОБА_6 поклав на стіл пакет коричневого кольору перемотаний скотчем, на якому були відсутні написи та інші відмітки, після чого останній відкрив пакет з бюлетенями з ледь помітними відбитками печаток, не складаючи акту, що є грубим порушенням ч.7 та ч.8 ст. 35 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, та розпочав підрахунок бюлетенів.
Позивач вважає, що таким чином відбулось порушення ч. 6 ст. 87 Закону України “Про вибори народних депутатів України” щодо належного оформлення дільничною комісією виборчих документів.
В подальшому 26.07.2019 о 6 год. 07 хв. без відсутності всіх членів ОВК № 105 новим складом комісії прийнято та затверджено Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105 позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, а о 09 год.38 хв. цього ж дня прийнято та затверджено Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №105 позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.
На думку позивача, наведені вище обставини свідчать про грубе порушення Конституції України, Закону України “Про вибори народних депутатів України” та як наслідок незаконне встановлення результатів голосування з виборів народних депутатів України, складання Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105, та складання Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105.
З огляду на вищезазначене позивач просив суд:
- визнати недійсним та скасувати Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105 від 26.07.2019;
- визнати недійсним та скасувати Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105 від 26.07.2019;
- визнати недійсними результати голосування з виборів народних депутатів на одномандатному виборчому округу № 105;
- визнати дії Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105 по встановленню результатів голосування з виборів народних депутатів України протиправними.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі № 360/3363/19 у задоволенні позову - відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що оскаржуване рішення є незаконним, необґрунтованим, таким, що постановлене в наслідок неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, не надано належної правової оцінки встановленим судом обставинам, Судом першої інстанції, окрім норм процесуального права, також були неправильно застосовані, норми матеріального права, а саме ст. 31, ст. 33, ст. 35, ст. 37, ст. 87, ст. 91, ст. 92 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Відповідач правом надати відзив на апеляційну скаргу не скористався.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечували представники відповідача.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Указом Президента України від 21 травня 2019 року № 303/2019 “Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів” припинено достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання, призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 15 червня 2019 року № 1018 “Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року” серед інших ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 105 (т. 1 а.с. 63-65).
15.06.2019 Центральною виборчою комісією кандидату у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 105 ОСОБА_4 , висунутому шляхом самовисування, видано посвідчення за № КД-279 (т. 1 а.с. 45).
26.07.2019 о 06 год. 07 хв. відповідачем затверджено Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105, яким встановлено:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, одержаних окружною виборчою комісією - 9228;
2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, погашених окружною виборчою комісією - 0;
3) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу - 9228;
4) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, виготовлених дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу - 0;
5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, погашених дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу - 4494;
6) загальна кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу - 9309;
7) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу - 148;
8) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування - 4598;
9) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування - 129;
10) сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі - 4735;
11) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу - 0;
12) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування - 3698;
13) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування - 118;
14) загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу - 4734;
15) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, визнаних недійсними - 56;
16) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі:
1. ОСОБА_8 - 3;
2. ОСОБА_9 - 2;
3. ОСОБА_10 - 29;
4. ОСОБА_11 - 1;
5. ОСОБА_12 - 2;
6. ОСОБА_13 - 4;
7. ОСОБА_14 - 3;
8. ОСОБА_15 - 1854;
9. ОСОБА_16 - 9;
10. ОСОБА_4 - 81;
11. ОСОБА_17 - 3;
12. ОСОБА_18 - 111;
13. ОСОБА_19 - 5;
14. ОСОБА_20 - 271;
15. ОСОБА_21 - 2;
16. ОСОБА_22 - 476;
17. ОСОБА_23 - 1;
18. ОСОБА_24 - 5;
19. ОСОБА_25 - 1;
20. ОСОБА_26 - 1482;
21. ОСОБА_27 - 5;
22. ОСОБА_28 - 2;
23. ОСОБА_29 - 1;
24. ОСОБА_30 - 0;
25. ОСОБА_31 - 1;
26. ОСОБА_32 - 0;
27. ОСОБА_33 - 1;
28. ОСОБА_34 - 161;
29. ОСОБА_35 - 0;
30. ОСОБА_36 - 41;
31. ОСОБА_37 - 21;
32. ОСОБА_38 - 86;
33. ОСОБА_39 - 14.
Зазначений протокол містить відомості, зазначені у пунктах 3-16 протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105, по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного виборчого округу (т. 1 арк.спр. 97), Відомості щодо кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі, зазначеного у пункті 16 протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105, по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного виборчого округу (т. 1 а.с. 98-99), підписаний головою ОВК ОСОБА_6 , заступником голови ОВК Матухно А.В., секретарем ОВК Ходаківським А.В., членами ОВК, присутніми на засіданні - ОСОБА_40 , ОСОБА_41 (з окремою думкою), ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 (з окремою думкою), ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 (т. 1 а.с. 94-101) , всього містить підписи 12 членів ОВК № 105.
26.07.2019 о 09 год. 38 хв. відповідачем затверджено Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105, яким встановлено:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, одержаних окружною виборчою комісією - 9 228;
2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, погашених окружною виборчою комісією - 0;
3) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу - 9228;
4) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, виготовлених дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу - 0;
5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, погашених дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу - 4234;
6) загальна кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу - 9309;
7) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу - 148;
8) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування - 4863;
9) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за місцем перебування - 131;
10) сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу - 4994;
11) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу - 1;
12) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування - 3938;
13) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за місцем перебування - 120;
14) загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу - 4993;
15) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, визнаних недійсними - 89;
16) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку кожної політичної партії.
Зазначений протокол містить відомості, зазначені у пунктах 3-16 протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105, по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного виборчого округу (т. 1 а.с. 15),
Відомості щодо кількості голосів виборців, поданих за кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку кожної політичної партії, зазначеної у пункті 16 протоколу, по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного виборчого округу (т. 1 а.с. 16-17), підписаний головою ОВК Чернічкіним ОСОБА_49 , заступником голови ОВК Матухно А.В., секретарем ОВК Ходаківським А ОСОБА_50 В., членами ОВК, присутніми на засіданні - ОСОБА_40 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 (т. 1 а.с. 12-19).
Судом першої інстанції витребувано у відповідача та досліджено у судовому засіданні протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 441404, 441405, 441406, 441407, 441408 та 441413 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105 та протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 441404, 441405, 441406, 441407, 441408 та 441413 в одномандатному виборчому округу № 105 (т. 1 а.с. 206-217, т. 2 а.с. 5-8, 13-44), протокол окружної виборчої комісії про повторний перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 441405 в одномандатному виборчому окрузі (т. 2 арк. спр. 1-4) та протокол окружної виборчої комісії про повторний перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 441405 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105 (т. 2 а.с. 9-12).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлені Законом України “Про вибори народних депутатів України” № 4061-VI від 17 листопада 2011 року (далі - Закон № 4061).
Згідно з частиною першою статті 33 Закону № 4061 виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним та скасування Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105 від 26.07.2019; визнання дій Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105 по встановленню результатів голосування з виборів народних депутатів України протиправними, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 95 Закону № 4061 окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі з поміткою "Уточнений", на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу встановлює:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, одержаних окружною виборчою комісією;
2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, погашених окружною виборчою комісією;
3) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;
4) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, виготовлених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;
5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, погашених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;
6) загальну кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;
7) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;
8) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі у приміщенні для голосування;
9) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі, за місцем перебування;
10) сумарну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу;
11) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного округу;
12) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному окрузі у приміщенні для голосування;
13) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному окрузі за місцем перебування;
14) загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному окрузі, в межах одномандатного округу;
15) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, визнаних недійсними;
16) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчого списку кожної партії.
Відомості про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, форму якого встановлено Центральною виборчою комісією. Відомості, зазначені у пунктах 3-16 частини першої цієї статті, вносяться до протоколу цифрами по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного округу, а також сумарно цифрами і прописом по одномандатному округу.
Відповідно до частини шістнадцятої статті 94 Закону № 4061 окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону.
Пунктом 1 частини першої статті 92 Закону № 4061 встановлено, що дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Судом встановлено, що Протокол від 26.07.2019 окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105 містить визначені частинами першою та другою статті 95 Закону № 4061 відомості.
Виходячи з відомостей, що містяться у рядках 1, 3, 5, 8 та 9, сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу (рядок 10) склала 4994.
Відповідно до рядку 14 загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу склала 4993, і відповідно до рядку 11 кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу - 1, тобто у підсумку - 4994, що відповідає відомостям, зазначеним у рядку 10.
Згідно з рядком 16 загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку кожної політичної партії, склала 4904. Шляхом додавання до цієї цифри значення рядку 15 (кількість бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, визнаних недійсними) - 89 та рядку 11 (кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу) -1, виходить загальна кількість виборців, які отримали бюлетені - 4994.
Разом з тим, судом встановлено, що сумарне значення рядка 12 (кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування) - 3938, рядка 13 (кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за місцем перебування) - 120, рядка 15 (кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, визнаних недійсними) - 89, становить 4 147, що не узгоджується з іншими даними щодо кількості виборців, які отримали бюлетені, які містяться в протоколі - 4994.
Вивченням відомостей, зазначених у пунктах 3.16 протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105, по кожній виборчій дільниця, що входить до складу одномандатного виборчого округу, встановлено, що рядки 12 та 13 протоколу про підсумки голосування на виборчій дільниці № 441405 містять позначки “ХХХХХ”, та відсутні цифрові значення.
Проте, виходячи з відомостей, що містяться у рядках 1, 3, 5, 8 та 9 протоколу по виборчій дільниці № 441405, сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу (рядок 10) склала 936, що цілком узгоджується з відомостями, зазначеними у рядках 14 та 11 - (935 +1) = 936 виборців, та з рядками 15 та 16 (23 +912) = 936 виборців, які отримали бюлетені.
Саме факт незазначення у рядках 12 та 13 протоколу про підсумки голосування на виборчій дільниці № 441405 став підставою неспівпадіння визначення показників рядків 12 та 13 оскаржуваного протоколу ОВК від 26.07.2019, оскільки визначено сумарну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування та за місцем перебування на виборчих дільницях № № 411404, 441405, 441406, 441407, 441408 та 441413 без врахування відповідних цифрових значень цих рядків по виборчій дільниці № 441405.
Крім того, судом встановлено, що по виборчій дільниці № 441405 здійснювався повторний перерахунок голосів виборців, про що надано відповідні протоколи повторного перерахунку.
Дослідженням протоколу окружної виборчої комісії про повторний перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 441405 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 105 та відповідного протоколу перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 441405 в одномандатному виборчому округу № 105 встановлено, що зазначення в ньому показників рядків 12 та 13 не передбачено та враховується лише рядок 14, оскільки при повторному перерахунку голосів неможливо встановити кількість виборців, які взяли учать у голосуванні у приміщенні для голосування та кількість виборців, які голосували за місцем перебування.
Вказане не впливає на правильність визначення кількості виборців, які взяли участь у голосуванні.
Частиною одинадцятою статті 95 Закону № 4061 встановлено, що окружна виборча комісія зобов'язана встановити підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу незалежно від кількості виборчих дільниць, на яких голосування було визнано недійсним.
Голосування на виборчій дільниці № 441405 не було визнано недійсним, відповідних судових рішень сторонами не надано.
Суд зазначає, що відповідно до частини дванадцятої статті 95 Закону № 4061 визнання голосування недійсним у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу не допускається.
Стосовно доводів позивача про те, що оскаржуваний Протокол від 26.07.2019 підписаний десятьма членами ОВК з вісімнадцяти, четверо з яких в свою чергу є неповноважними, суд зазначає таке.
Постановою Центральної виборчої комісії від 31 травня 2019 року № 919 “Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року” утворено окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 105 у складі 18 членів (т.1 а.с. 110-112).
Постановою Центральної виборчої комісії від 25 липня 2019 року № 1819 “Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року” внесено зміни до складу окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, утворених відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 31 травня 2019 року № 919 "Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року", зокрема, в Окружній виборчій комісії № 105 припинено достроково повноваження члена комісії ОСОБА_51 та включено до складу комісії та призначено заступником голови цієї комісії ОСОБА_52 , припинено достроково повноваження члена комісії ОСОБА_53 , включено до складу цієї комісії ОСОБА_46 , припинено достроково повноваження члена комісії ОСОБА_54 та включено до складу цієї комісії ОСОБА_42 , припинено достроково повноваження члена комісії ОСОБА_55 та включено до складу цієї комісії ОСОБА_43 (т. 1 а.с. 157-159).
Тобто, зазначені четверо членів ОВК № 105 включені до складу ОВК постановою ЦВК від 25.07.2019 № 1819.
Згідно з частиною третьою статті 36 Закону № 4061 член окружної, дільничної виборчої комісії на першому засіданні виборчої комісії, в якому він бере участь, в обов'язковому порядку ознайомлюється зі змістом частин сьомої - дванадцятої цієї статті, після чого складає присягу члена комісії.
25.07.2019 четверо новопризначених членів ОВК № 105 прибули на засідання комісії та склали присягу.
Відповідно до положень ст. 33 Закону № 4061 засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом, після його розгляду та обговорення на засіданні виборчої комісії (ч. 5, 10).
Частиною п'ятою статті 95 Закону № 4061 визначено, що протокол про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами окружної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії, та засвідчується печаткою окружної виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами окружної виборчої комісії. Член виборчої комісії, присутній на засіданні, зобов'язаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі своєї незгоди із встановленими підсумками голосування, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу про підсумки голосування. У разі відсутності у протоколі підпису члена окружної виборчої комісії біля його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі від партій, кандидатів у депутати, громадських організацій, які були присутні при встановленні підсумків голосування.
Оскаржуваний протокол підписано головою ОВК Чернічкіним ОСОБА_49 , заступником голови ОВК Матухно ОСОБА_56 .В., секретарем ОВК Ходаківським А ОСОБА_50 В., членами ОВК, присутніми на засіданні - ОСОБА_40 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 (т. 1 а.с. 12-19), тобто десятьма членами з 18. Навпроти прізвищ інших членів ОВК міститься позначка “відсутній”.
З огляду на зазначене, відповідачем дотримано вимоги щодо складання оскаржуваних протоколів про підсумки голосування від 26.07.2019, визначені Законом № 4061.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним та скасування Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105 від 26.07.2019; визнання недійсним результатів голосування з виборів народних депутатів на одномандатному виборчому округу № 105; визнання дій Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105 по встановленню результатів голосування з виборів народних депутатів України протиправними суд зазначає наступне.
Згідно із частинами першою та другою статті 96 Закону № 4061 окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, у тому числі з поміткою "Уточнений", на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі встановлює:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних окружною виборчою комісією;
2) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, погашених окружною виборчою комісією;
3) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;
4) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, виготовлених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;
5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, погашених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу;
6) кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;
7) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців на виборчих дільницях одномандатного округу;
8) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування;
9) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі за місцем перебування;
10) сумарну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі;
11) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного округу;
12) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування;
13) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі за місцем перебування;
14) загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі;
15) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними;
16) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі.
Відомості про підсумки голосування в одномандатному окрузі цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі, форму якого встановлено Центральною виборчою комісією. Відомості, зазначені у пунктах 3-16 частини першої цієї статті, вносяться до протоколу цифрами по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного округу, а також сумарно цифрами і прописом по одномандатному округу.
Судом встановлено, що Протокол від 26.07.2019 окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105 містить визначені частинами першою та другою статті 96 Закону № 4061 відомості.
Виходячи з відомостей, що містяться у рядках 1, 3, 5, 8 та 9, сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу (рядок 10) склала 4735.
Відповідно до рядку 14 загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі склала 4734, і відповідно до рядку 11 кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу - 0, тобто у підсумку - 4734, що в цілому відповідає відомостям, зазначеним у рядку 10 (розбіжність - 1 бюлетень, що є допустимим).
Згідно з рядком 16 загальна кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі, склала 4678. Шляхом додавання до цієї цифри значення рядку 15 (кількість бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, визнаних недійсними) - 56 та рядку 11 (кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу) - 1, виходить загальна кількість виборців, які отримали бюлетені - 4734.
Судом встановлено, що сумарне значення рядка 12 (кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування) - 3698, рядка 13 (кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування) - 118, рядка 15 (кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, визнаних недійсними) - 56, становить 3872, що не узгоджується з іншими даними щодо кількості виборців, які отримали бюлетені, які містяться в протоколі - 4734.
Вивченням відомостей, зазначених у пунктах 3 - 16 протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 105, по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного виборчого округу, встановлено, що рядки 12 та 13 протоколу про підсумки голосування на виборчій дільниці № 441405 містять позначки “ХХХХХ”, та відсутні цифрові значення.
Судом встановлено, що по виборчій дільниці № 441405 здійснювався повторний перерахунок голосів виборців, про що надано відповідні протоколи повторного перерахунку.
Також судом встановлено, що у протоколі про повторний перерахунок голосів виборців не зазначаються показники рядків 12 та 13 та враховується лише рядок 14.
Вказане не впливає на правильність визначення кількості виборців, які взяли участь у голосуванні.
Частиною одинадцятою статті 95 Закону № 4061 встановлено, що окружна виборча комісія зобов'язана встановити підсумки голосування в одномандатному окрузі незалежно від кількості виборчих дільниць, на яких голосування було визнано недійсним.
Голосування на виборчій дільниці № 441405 не було визнано недійсним, відповідних судових рішень сторонами не надано.
Відповідно до частини дванадцятої статті 95 Закону № 4061 визнання голосування недійсним у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу не допускається.
З огляду на зазначене, позовна вимога про визнання недійсним голосування в межах одномандатного виборчого округу № 105 задоволенню не підлягає.
Порядок прийняття та розгляду протоколів окружних виборчих комісій Центральною виборчою комісією встановлено статтею 97 Закону № 4061.
Відповідно до частини другої статті 97 Закону № 4061 у разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання Центральної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання окружною виборчою комісією подані до Центральної виборчої комісії примірники протоколів про підсумки голосування в межах одномандатного округу та додані до нього документи зберігаються в Центральній виборчій комісії.
У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які не потребують змін до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу, Центральна виборча комісія приймає відповідні протоколи із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності у протоколі засідання.
Позивачем не надано доказів застосування ЦВК частини другої статті 97 Закону № 4061, відповідні відомості також відсутні на офіційному вебсайті ЦВК.
Стосовно доводів позивача про численні порушення, що мали місце на виборчих дільницях округу № 105, на підтвердження яких надано рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 26.07.2019 у справі № 360/3281/19 про визнання неправомірною бездіяльності голови ДВК № 441405 ОСОБА_57 під час засідання ДВК № 441405 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 105, яке відбувалось з 21.07.2019 по 22.07.2019, що потягла за собою порушення вимог п.2 ч.3 ст. 34, ч.7 ст. 36, ч.9 ст. 36, ч.2 ст. 85 Закону України “Про вибори народних депутатів України” та вплинули на результат підрахунку голосів виборців (т. 1 а.с. 28-33), акти фіксації порушення Закону України “Про вибори народних депутатів України” на виборчій дільниці № 441405 від 21.07.2019 № 5, від 21.07.2019 № 6, від 21.07.2019 б/н, від 22.07.2019 № 3, акт фіксації порушення Закону України “Про вибори народних депутатів України” на виборчій дільниці № 441405 від 22.07.2019 № 3, акти фіксації порушення Закону України “Про вибори народних депутатів України” на виборчій дільниці № 441406 від 21.07.2019 № 3, від 22.07.2019 № 1, акт фіксації порушення Закону України “Про вибори народних депутатів України” на виборчій дільниці № 441407 від 21.07.2019 № 2 та акт фіксації порушення Закону України “Про вибори народних депутатів України” на виборчій дільниці № 441408 від 21.07.2019 б/н (т. 1 а.с.36-44), судом першої інстанції зазначено таке.
Порушення, про які зазначає позивач, мали місце 21 та 22 липня 2019 року, відомості щодо наявності судових рішень з приводу вказаних порушень, які набрали законної сили, відсутні. Також позивачем не надано доказів оскарження позивачем або іншими суб'єктами виборчого процесу рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісії до окружної виборчої комісії, право на що передбачено частиною п'ятою статті 108 Закону № 4106.
Відповідно, зазначені доводи позивача є безпідставними та необґрунтованими.
Безпідставним є посилання позивача, як на доказ про численні порушення, що мали місце на виборчих дільницях округу № 105, на рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 26.07.2019 у справі № 360/3281/19 про визнання неправомірною бездіяльності голови ДВК № 441405 ОСОБА_57 під час засідання ДВК № 441405 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 105, яке відбувалось з 21.07.2019 по 22.07.2019, що потягла за собою порушення вимог п.2 ч.3 ст. 34, ч.7 ст. 36, ч.9 ст. 36, ч.2 ст. 85 Закону України “Про вибори народних депутатів України” та вплинули на результат підрахунку голосів виборців оскільки постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2019 року вищезазначене рішення Новоайдарського районного суду Луганської області скасовано в частині задоволенні позовних вимог.
Щодо доводів представника позивача про те, що до ОВК № 105 доставлялись виборчі бюлетені без належного маркування судом прийнято до уваги пояснення представника відповідача, що виборчі документи з дільничних виборчих комісій доставлялись до ОВК № 105 у запакованому вигляді з відповідним маркуванням, як передбачено ст. 87 Закону № 4061. Проте, після здійснення повторного перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 441405 пакування бюлетенів здійснювалось членами ОВК, а положення ч. 6 ст. 87 Закону у даному випадку не застосовуються.
Вказані обставини підтверджено оглядом у судовому засіданні наданих представником позивача відео матеріалів засідання ОВК № 105.
Стосовно посилань позивача на акт окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 105 від 23.07.2019, відповідно до якого під час безперервного засідання комісії з підрахунку голосів ОВК № 105 членами ОВК було встановлено факт оприлюднення результатів підрахунку голосів по всіх шести виборчих дільницях ОВК № 105 на офіційному сайті ЦВК, де зазначено про 100% опрацювання протоколів усіх ДВК на ОВК № 105 такими, що не відповідає дійсності, тому керуючись ст.ст.91, 92, 108 Закону № 4061 визнають проведення виборів народних депутатів України недійсними на ДВК № 441404, № 441405 (т. 1 а.с. 34) та на звернення членів ОВК № 105 до ЦВК від 23.07.2019 з приводу повідомлення, яким чином подано до ЦВК офіційні дані щодо опрацювання протоколів (т. 1 а.с. 35), суд зазначає, що предметом даної справи є протоколи від 26.07.2019 та дії щодо встановлення результатів голосування, а не оскарження рішень, дій чи бездіяльності ОВК № 105, що мали місце 23.07.2019.
З огляду на зазначене, доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи, натомість, відповідачем доведено правомірність своїх дій та рішень, а тому суд інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 105 ОСОБА_4 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі № 360/3363/19 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі № 360/3363/19 - залишити без змін.
Повний текст оголошено у судовому засіданні 01 серпня 2019 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
І.В. Геращенко