Рішення від 03.08.2019 по справі 580/2433/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2019 року справа № 580/2433/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

суддів: Гайдаш В.А., Руденко А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Зачепи Х.В.,

представника позивача - адвоката Поліщука В.В. (за ордером),

представника відповідача - Загребного О.О. (за довіреністю),

представників третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидата в народні депутати України по достроковим виборам до Верховної Ради України 21.07.2019 по одномандатному виборчому округу №198 ОСОБА_1 Ярославовича - адвокатів Руденка О.І., Бовшика М.Ю., Салоїда О.А. (за ордерами),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, висунутого політичною партією «Слуга народу», ОСОБА_2 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидат в народні депутати України по достроковим виборам до Верховної Ради України 21.07.2019 по одномандатному виборчому округу №198 Рудик Сергій Ярославович, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, висунутий політичною партією «Слуга народу», ОСОБА_3 (далі - позивач) подала позов до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198, що полягає у не розгляді заяв про порушення виборчого законодавства, поданих довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ «СЛУГА НАРОДУ» ОСОБА_2 , ОСОБА_4 реєстраційні номери 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 від 27.07.2019;

- зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198 розглянути заяви про порушення виборчого законодавства, подані довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ «СЛУГА НАРОДУ» ОСОБА_2 , ОСОБА_4 реєстраційні номери 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 від 27.07.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що 27.07.2019 довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, висунутого політичною партією «Слуга народу», ОСОБА_2 , ОСОБА_4 було подано до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198 заяви про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях (згідно актів) одномандатного виборчого округу №198. Вказані заяви були зареєстровані в журналі реєстрації заяв і скарг за номерами 501-510, 513, 515, 517-523, 527-531, 533-543 від 27.07.2019. Заяви обгрунтовані зафіксованими довіреною особою позивача численними порушеннями при прийманні відповідачем виборчої документації від дільничних виборчих комісій (далі - ДВК) одномандатного виборчого округу №198, що містять системний характер та ставлять під сумнів правдивість результатів волевиявлення виборців на відповідних ДВК. Довіреною особою позивача в якості доказів зафіксованих порушень до поданих заяв було додано складені відповідно до ч. 13 ст. 76, п. 5 ч. 14 ст. 75, п. 6 ч. 9 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон 4061-VI) акти про порушення виборчого законодавства. Серед порушень, зафіксованих довіреною особою позивача при здійсненні відповідачем приймання пакетів з виборчою документацією ДВК одномандатного виборчого округу №198 наявні зокрема такі: 1) під час приймання виборчої документації відповідачем від ДВК одномандатного виборчого округу №198, були наявні пошкодження цілісності пакетів, в яких була доставлена виборча документація, що є порушенням ч. 2 ст. 93 Закону 4061-VI; 2) транспортування виборчої документації від ДВК одномандатного виборчого округу №198 та здача її до окружної комісії проводилась групами осіб у кількості, що є меншою від встановленої Законом, що є порушенням ч. 1 ст. 93 Закон 4061-VI. Подання вказаних заяв та актів про порушення виборчого законодавства довіреною особою позивача до відповідача підтверджується відмітками про їх отримання на примірниках відповідних поданих заяв. Згідно п. 15 ч. 2 ст. 31 та п. 11 ч. 2 ст. 32 Закон 4061-VI, окружна виборча комісія та дільнична виборча комісія розглядають заяви і скарги та приймають рішення з цих питань. Відповідно до ч. 4 ст. 111 Закон 4061-VI встановлено, що скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 110 цього Закону, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні не пізніш як на другий день з дня її отримання, за винятком випадків, передбачених частинами п'ятою - сьомою цієї статті. Проте, за твердженням позивача станом на 01.08.2019 заяви не розглянуті відповідачем.

Представник відповідача відзиву на позов не надав, однак у судовому засіданні проти позову заперечив, пославшись на ті обставини, що хоча відповідачем і не було розглянуто заяви довіреної особи позивача, проте це не вплинуло на підрахунок голосів на дільничних виборчих комісіях відповідного округу та підбиття підсумків голосування на одномандатному виборчому окрузі, що відображено у протоколі про підсумки голосування складеному 29.07.2019.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидата в народні депутати України по достроковим виборам до Верховної Ради України 21.07.2019 по одномандатному виборчому округу №198 Рудика Сергія Ярославовича надав до суду письмові пояснення, у яких проти позову заперечив, зазначивши, що заяви та скарги про порушення вимог Закону 4061-VI, які можуть стати підставою для прийняття окружною виборчою комісією рішення про проведення повторного підрахунку голосів, повинні подаватися до окружної виборчої комісії до моменту прийняття документів від дільничної виборчої комісії. Подання заяв про порушення виборчого законодавства після прийняття окружною виборчою комісією документів від дільничної виборчої комісії не створює для окружної виборчої комісії обов'язку по розгляду таких заяв відповідно до Закону 4061-VI, в тому числі відповідно до ч.5 ст.94 Закону 4061-VI. Посилання позивача на ч. 4 ст. 111 Закон 4061-VI взагалі безпідставне, оскільки положення Закону 4061-VI стосується скарг, а не заяв із якими позивач звертався до окружної виборчої комісії.

Ухвалою суду від 02.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 17 год. 00 хв. 02.08.2019.

Ухвалою суду від 02.08.2019 у відповідача витребувано заяви та акти про порушення виборчого законодавства, подані довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, висунутого ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ «СЛУГА НАРОДУ» ОСОБА_2 , ОСОБА_4 реєстраційні номери 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 від 27.07.2019, журнал реєстрації заяв і скарг одномандатного виборчого округу № 198.

Усною ухвалою суду від 02.08.2019 занесеною до протоколу судового засідання у підготовчому засіданні оголошено перерву до 11 год. 00 хв. 03.08.2019.

Усною ухвалою від 03.08.2019, занесеною до протоколу підготовчого засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, позов просив задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив з вищезазначених підстав, у задоволенні позову просив відмовити.

Представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидата в народні депутати України по достроковим виборам до Верховної Ради України 21.07.2019 по одномандатному виборчому округу №198 Рудика Сергія Ярославович проти позову заперечили з підстав, зазначених у письмових поясненнях від 03.08.2019, у позові просив відмовити.

Заслухавши учасників справи, оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Указом Президента України від 21.05.2019 № 303/2019, який був оприлюднений 23.05.2019, достроково припинені повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначені позачергові вибори до Верховної Ради України на 21.07.2019.

Постановою Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року № 1288 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих політичною партією “Слуга Народу» (додаток 22) ОСОБА_5 зареєстровано кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Згідно посвідчення №КД-5591 від 25.06.2019 позивач ОСОБА_3 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198, висунутим політичною партією «Слуга народу».

Відповідно посвідчення №ДО-2998 від 04.07.2019 довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198, висунутим політичною партією «Слуга народу» ОСОБА_2 є ОСОБА_4 .

Як свідчать матеріали справи, 27.07.2019 довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, висунутого політичною партією «Слуга народу», ОСОБА_2 , ОСОБА_4 було подано до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198 заяви про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях (згідно актів) одномандатного виборчого округу №198.

Вказані заяви були зареєстровані в журналі реєстрації заяв і скарг за номерами 501-510, 513, 515, 517-523, 527-531, 533-543 від 27.07.2019, що також не заперечується відповідачем. Заяви обгрунтовані зафіксованими довіреною особою позивача численними порушеннями при прийманні відповідачем виборчої документації від дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №198, що містять системний характер та ставлять під сумнів правдивість результатів волевиявлення виборців на відповідних ДВК.

Довіреною особою позивача в якості доказів зафіксованих порушень до поданих заяв було додано складені відповідно до ч. 13 ст. 76, п. 5 ч. 14 ст. 75, п. 6 ч. 9 ст. 78 Закон № 4061-VI акти про порушення виборчого законодавства.

Серед порушень, зафіксованих довіреною особою позивача при здійсненні відповідачем приймання пакетів з виборчою документацією ДВК одномандатного виборчого округу №198 наявні зокрема такі: 1) під час приймання виборчої документації відповідачем від ДВК одномандатного виборчого округу №198, були наявні пошкодження цілісності пакетів, в яких була доставлена виборча документація, що є порушенням ч. 2 ст. 93 Закону № 4061-VI; 2) транспортування виборчої документації від ДВК одномандатного виборчого округу №198 та здача її до окружної комісії проводилась групами осіб у кількості, що є меншою від встановленої Законом, що є порушенням ч. 1 ст. 93 Закону № 4061-VI.

Проте, позивач стверджує, що окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 у строк визначений ч. 4 ст. 111 Закону № 4061-VI жодного з рішень, передбачених частиною 4 ст. 113 Закон № 4061-VI прийнято не було.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає таке.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про вибори народних депутатів України» №4061-VІ від 17.11.2011.

Згідно із частинами 1-2, 5, 6 статті 11 Закону № 4061-VI виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Виборчий процес здійснюється на засадах: дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 2 - 10 цього Закону; законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес; політичного плюралізму та багатопартійності; публічності і відкритості; свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів у депутати і партій - суб'єктів виборчого процесу до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, кандидати у депутати в одномандатному окрузі; неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати.

Виборчий процес включає такі етапи, зокрема, підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування; встановлення результатів виборів депутатів та їх офіційне оприлюднення.

У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: повторне голосування; підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків повторного голосування.

Частиною 1, пунктом 4 частини 2 статті 13 Закону № 4061-VI визначено, що підготовка і проведення виборів депутатів здійснюються публічно і відкрито. Публічність і відкритість виборчого процесу у діяльності виборчих комісій забезпечуються шляхом оприлюднення підсумків голосування і результатів виборів депутатів.

Відповідно до пункту 2 частини 1, пункту 2 частини 2 статті 24 Закону № 4061-VI систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять окружні виборчі комісії. Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів здійснюються окружної виборчої комісії - у межах одномандатного округу.

Згідно із пунктами 1, 16-17 частини 2 статті 31 Закону № 4061-VI окружна виборча комісія: забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; встановлює підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, Центральній виборчій комісії; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 94 Закону № 4061-VI визначено, що з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Окружна виборча комісія опрацьовує відомості, зазначені у частині тринадцятій статті 85 цього Закону, та передає такі відомості до Центральної виборчої комісії через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему не пізніше 24 години дня голосування. Центральна виборча комісія невідкладно оприлюднює зазначені відомості на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії.

При прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень: 1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою “Уточнений”; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

Відповідно до ст. 108 Закону № 4061-VI, кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109-113 цього Закону.

Суб'єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, таких суб'єктів оскарження: 1) виборчої комісії, члена виборчої комісії; 2) політичної партії - суб'єкта виборчого процесу; 3) кандидата у депутати; 4) уповноважених осіб партій, довірених осіб кандидатів у депутати, офіційних спостерігачів від партій, кандидатів у депутати та громадських організацій - лише щодо скарг, передбачених частиною шостою статті 111 цього Закону.

Рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Згідно зі ст. 109 Закону № 4061-VI, скарга до виборчої комісії може бути подана суб'єктом звернення зі скаргою протягом п'яти днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб'єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування. Скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, може бути подана до окружної виборчої комісії у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Днем вчинення бездіяльності вважається останній день строку, в який мала бути, однак не була вчинена дія, передбачена законом.

Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги виборчою комісією.

Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення виборчою комісією без розгляду відповідно до частини другої статті 111 цього Закону.

Статтею 110 Закону № 4061-VI визначено форму та зміст скарги.

Скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі. Скарга повинна містити:1) назву виборчої комісії, до якої вона подається; 2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта звернення зі скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 3) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 4) суть порушеного питання; 5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення обґрунтовує свої вимоги; 6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії; 7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги; 9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 108 цього Закону, із зазначенням дати підписання.

До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.

Відповідно до ст. 111 Закону № 4061-VI визначено порядок і строки розгляду скарги. Порядок та строки розгляду скарг виборчими комісіями встановлюються Центральною виборчою комісією, з урахуванням вимог цієї статті та статей 108-110 цього Закону.

Скарга, оформлена без дотримання вимог статті 110 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або іншим членом Центральної виборчої комісії за дорученням Голови Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови окружної або дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно. При поверненні скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення із скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 110 цього Закону, у передбачені цим Законом строки.

При повторному поданні скарги з невиправленими недоліками або з допущенням нових недоліків виборча комісія приймає рішення про залишення її без розгляду по суті.

Скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 110 цього Закону, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні не пізніш як на другий день з дня її отримання, за винятком випадків, передбачених частинами п'ятою - сьомою цієї статті.

Скарга щодо порушення, яке мало місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, подана до виборчої комісії вищого рівня, розглядається відповідною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.

Розгляд скарги виборчою комісією здійснюється з обов'язковим своєчасним повідомленням суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та інших заінтересованих осіб рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти про час і місце розгляду скарги. Допускається повідомлення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та заінтересованих осіб про час і місце розгляду скарги по телефону з фіксуванням такої дії службовою особою виборчої комісії окремою письмовою довідкою, яка долучається до справи (протоколу). Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду скарги.

Копії скарги та доданих до неї документів надаються суб'єкту оскарження та заінтересованим особам заздалегідь, а у разі неможливості - не пізніше початку розгляду скарги. Суб'єкт оскарження має право подати письмові пояснення по суті скарги, які беруться до розгляду виборчою комісією.

Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою, до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 109 цього Закону.

Відповідно до ст. 112 Закону № 4061-VI, доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути: 1) письмові документи і матеріали (в тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги; 2) письмові пояснення суб'єктів виборчого процесу, посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, закладів, підприємств, установ, організацій, відповідних правоохоронних органів, отримані на вимогу виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, в тому числі членів виборчої комісії, на виконання повноважень виборчої комісії; 3) речові докази; 4) висновки експертів, надані письмово на запит виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, суб'єкта звернення зі скаргою або суб'єкта оскарження.

Докази виборчій комісії надають суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження, заінтересовані особи. Виборча комісія - суб'єкт розгляду скарги може звернутися із запитом щодо витребування додаткових доказів за власною ініціативою або на прохання суб'єкта звернення, суб'єкта оскарження, заінтересованих осіб.

Якщо суб'єкт звернення, суб'єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.

Письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій у встановленому порядку копії. Якщо подано копію письмового доказу, виборча комісія має право вимагати подання оригіналу або самостійно витребовує оригінал письмового доказу. Після розгляду скарги виборча комісія на вимогу власника документа повертає оригінал документа, а в справі скарги залишається засвідчена у встановленому порядку його копія.

Виборча комісія оцінює належність, достовірність кожного доказу, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають наперед встановленої сили, за винятком обставин, фактів, встановлених судовим рішенням, що набрало законної сили.

Під час розгляду скарги на рішення суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує: 1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб'єктом оскарження; 2) чи було оскаржуване рішення прийнято суб'єктом оскарження на законних підставах; 3) чи було оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень та відповідно до визначеної законом процедури; 4) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги; 5) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення, чи відмовити в їх задоволенні; 6) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом; 7) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту скасування рішення, вчинити.

Під час розгляду скарги на дії (бездіяльність) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує: 1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження; 2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалась (вчинялась) суб'єктом оскарження на законних підставах; 3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги; 4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення, чи відмовити в їх задоволенні; 5) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом; 6) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.

При розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.

У разі задоволення скарги виборча комісія може прийняти рішення, яким:

1) визнати рішення суб'єкта оскарження чи окремих його положень, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори депутатів, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу;

2) скасувати рішення;

3) зобов'язати суб'єкта оскарження здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів депутатів;

4) зобов'язати суб'єкта оскарження утриматися від вчинення певних дій;

5) поновити іншим способом порушені виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу;

6) зобов'язати суб'єкта оскарження здійснити передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів депутатів, дії, які випливають із факту скасування рішення, визнання оскаржених дій або бездіяльності протиправними.

Виборча комісія, встановивши, що рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта оскарження не відповідають законодавству про вибори депутатів, задовольняє скаргу. При задоволенні скарги виборча комісія може задовольнити усі або частину вимог суб'єкта звернення зі скаргою.

Виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.

Виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що рішення, дії або бездіяльність суб'єкта оскарження вчинені відповідно до закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують виборчі права суб'єкта звернення зі скаргою.

Копія рішення виборчої комісії видається чи надсилається суб'єкту звернення зі скаргою, суб'єкту оскарження, заінтересованим особам, відповідній виборчій комісії, іншому суб'єкту, про якого йдеться у рішенні, не пізніше наступного дня після прийняття рішення, а у разі прийняття рішення напередодні, в день голосування або на наступний день - невідкладно. Рішення Центральної виборчої комісії та окружних виборчих комісій про розгляд скарг не пізніше наступного дня після прийняття рішення, а у разі прийняття рішення напередодні, в день голосування або на наступний день - невідкладно оприлюднюються на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії. Копія рішення окружної виборчої комісії повинна бути надіслана відповідною окружною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії невідкладно після прийняття цього рішення.

Як свідчать матеріали справи та не заперечується відповідачем, довіреною особою позивача було подано заяви, що зареєстровані за номери 501-510, 513, 515, 517-525, 527-531, 533-543 від 27.07.2019 вказаними заявами останній просив прийняти рішення про повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях в межах округу, відповідно до ч. 11 ст. 94 Закону № 4061-VI.

Позивач стверджує, що відповідачем заяви у строки визначені 4 ст. 111 Закону № 4061-VI не розглянуто, рішення передбачене частиною 4 ст. 113 Закон № 4061-VI не прийнято, натомість складено протокол про підсумки голосування на одномандатному виборчому окрузі №198 від 29.07.2019 без розгляду та врахування заяв позивача.

Разом з тим, суд звертає увагу, що вищевказані норми Закону № 4061-VI, на які посилається позивач, щодо розгляду заяв його довіреної особи не регулюють порядок розгляду заяв із якими останній звертався до окружної виборчої комісії, а регулюють порядок розгляду скарг, з якими довірена особа не зверталась до окружної виборчої комісії.

Тобто Закон № 4061-VI розмежовує порядок розгляду заяв і скарг суб'єктів виборчого процесу та відповідні наслідки, у разі встановлення або відсутності порушень виборчого права суб'єкта звернення зі скаргою.

Разом з тим, Закон № 4061-VI визначає, що вирішення питання проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці за заявами або скаргами, підтвердженими відповідно оформленими актами, про порушення вимог Закону № 4061-VI під час проведення голосування здійснюється під час прийняття документів дільничної виборчої комісії у разі надходження таких заяв і скарг.

Зазначені положення Закону № 4061-VI забезпечують встановлення окружною виборчою комісією підсумків голосування в умовах швидкоплинності виборчого процесу та незворотності його стадій.

За наявними в матеріалах справи доказами, акти про виявлення порушення Закону № 4061-VI були складені довіреною особою позивача 22.07.2019, натомість заяви про порушення виборчого законодавства та проведення повторного підрахунку голосів виборців до відповідача подані 27.02.2019, після завершення прийняття виборчих документів від дільничних виборчих комісій цього округу.

Разом з тим, за змістом указаних положень Закону 4061-VI рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці приймається окружною виборчою комісією під час прийняття нею документів дільничної виборчої комісії і за умови надходження на момент їх прийняття відповідних заяв та скарг про порушення вимог Закону 4061-VI під час проведення голосування та підрахунку голосів виборців, які ставлять під сумнів результати такого підрахунку, та транспортування виборчої документації.

Крім того, як встановлено судом та не заперечується позивачем, що ним не було подано заяв та скарг за наслідками прийняття окружною виборчою комісією №198 рішень про прийняття виборчих документів від дільничних виборчих комісій №501-510, 513, 515, 517-523, 527-531, 533-543.

Щодо доводів позивача викладених у заявах від 27.07.2019 про наявність порушень упаковок протоколів дільничних виборчих комісій та транспортування виборчої документації від ДВК одномандатного виборчого округу №198 та здача її до окружної комісії проводилась групами осіб у кількості, що є меншою від встановленої Законом, що є порушенням ч. 1 ст. 93 Закону № 4061-VI, суд зазначає, що вказані доводи позивача вже були предметом розгляду справ та перевірялися Черкаським окружним адміністративним та Шостим апеляційним адміністративним судом під час прийняття рішень від 25.08.2019 у справах № 580/2350/19 та № 580/2351/19, що набрали законної сили та відповідно до ст. 78 КАС України не потребує доказування.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, висунутий політичною партією «Слуга Народу» ОСОБА_3 мала б подати до суду оригінал документу про сплату судового збору в розмірі 768,40 грн, проте такий документ в матеріалах справи відсутній.

Відповідно до частини 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Зважаючи на вказане судовий збір в розмірі 768,40 грн слід стягнути з позивача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 272, 273, 278, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, висунутий політичною партією «Слуга Народу» ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: УК у м. Черкасах/22030101; код ЄДРПОУ 38031150; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); МФО 899998; рахунок отримувача: 34313206084028; код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня його проголошення.

Головуючий суддя С.М. Гарань

Судді В.А. Гайдаш

А.В. Руденко