Рішення від 26.07.2019 по справі 440/957/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/957/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чеснокової А.О.,

за участі:

секретаря судового засідання - Безеги А.А.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представників відповідачів - Матірної Н.В., Романенка О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Великобагачанського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18 березня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, в якій просить суд:

визнати незаконним (ничинним) та скасувати рішення Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 15 березня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України на підставі статті 24 Закону України "Про правовий статусу іноземців та осіб без громадянства" та пунктів 12-15 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України";

зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області прийняти у позивача заяву про видачу посвідки на постійне проживання;

видати позивачу посвідку на постійне проживання.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що спірне рішення грубо порушило права позивача та створило перешкоди для отримання посвідки на постійне місце проживання.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження, до участі у справі залучено співвідповідача Великобагачанський РC Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області.

На підставі ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 13 травня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі № 440/957/19 на тридцять календарних днів.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 липня 2019 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, підготовче судове засідання закрито, справу призначено до розгляду по суті.

11 квітня 2019 року судом отримано відзив на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що підставою для прийняття рішення Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 15 березня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України на підставі статті 24 Закону України "Про правовий статусу іноземців та осіб без громадянства" та пунктів 12-15 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України" стало виявлення факту порушення Великобагачанським РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області вимог пунктів 17 та 67 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання під час прийняття рішення про продовження позивачу строку перебування від 17 липня 2018 року /а.с. 19-22/.

06 травня 2019 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив, у якій представник позивача наполягав на поважності причин пропуску 15 денного строку до закінчення строку дії посвідки для звернення до органа міграційної служби з метою продовження строку перебування в Україні /а.с. 58-63/.

У додаткових поясненнях від 01 липня 2019 року Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області наполягало на правомірності спірного рішення /а.с. 117-119/.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечували, наполягали на відмові у задоволенні позовних вимог з підстав, висловлених у відзиві на позов.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

18 ІНФОРМАЦІЯ_2 2016 року громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 09 липня 1971 року (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 05 червня 2010 року) народження в'їхав на територію України.

Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами в судовому засіданні, 20 липня 2016 року органом ДМС України на ім'я позивача видано посвідку на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_2 строком дії до 18 липня 2018 року.

11 липня 2018 року позивач звернувся до Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області із заявою про продовження строку перебування на території України, вказавши обґрунтовані підстави для подальшого перебування в Україні - подання заяви про отримання дозволу на імміграцію в Україну /а.с. 23/.

Цього ж дня ОСОБА_1 подав до Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області заяву щодо оформлення посвідки на тимчасове проживання, а також заяву про надання дозволу на імміграцію в Україну, мотивовану перебуванням з 30 червня 2016 року в шлюбі з громадянкою України ОСОБА_3 /а.с. 30/.

За результатами розгляду заяви про продовження строку перебування на території України завідувачем Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області 17 липня 2018 року прийнято рішення про продовження строку перебування в Україні до 01 квітня 2019 року /а.с. 23/.

14 березня 2019 року позивач отримав дозвіл № 53/18/1 на імміграцію в Україну /а.с. 13/.

Цього ж дня комісією Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області проведено перевірку матеріалів ОСОБА_1 , за результатами якої встановлено факт порушення Великобагачанським РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області вимог пункту 6 Порядку 150, пункту 67 Порядку № 322 під час прийняття рішення від 17 липня 2018 року про продовження ОСОБА_1 строку перебування в Україні до 01 квітня 2019 року, оскільки заяву про продовження строку перебування в Україні іноземцем подано пізніше 15 денного строку до дня закінчення дії посвідки, передбаченого Порядком № 322. Вищевказані обставини відображені в довідці за результатами перевірки матеріалів Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про продовження строку перебування іноземцям та особам без громадянства від 14 березня 2019 року /а.с. 111-113/.

У подальшому, 15 березня 2019 року головним спеціалістом Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області проведено перевірку матеріалів ОСОБА_1 , за результатами якої підтверджено встановлені комісією Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області факти щодо порушення Великобагачанським РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області вимог пункту 6 Порядку 150, пункту 67 Порядку № 322 під час прийняття рішення від 17 липня 2018 року про продовження ОСОБА_1 строку перебування в Україні до 01 квітня 2019 року. Зазначені обставини стали підставою для висновку Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про відсутність (з 26 липня 2018 року) правових підстав для перебування позивача на території України, необхідність скорочення йому строку тимчасового перебування на території України та зобов'язання ОСОБА_1 виїхати за межі України до 24 березня 2019 року /а.с. 44/.

Не погодившись з правомірністю вищевказаного рішення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню та відповідним доводам сторін, суд виходить з того, що спір, який складає предмет розгляду в цій справі, виник у зв'язку з висновком відповідача про те, що рішення Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 17 липня 2018 року про продовження ОСОБА_1 строку перебування в Україні прийнято з порушенням вимог пункту 6 Порядку 150, пункту 67 Порядку № 322, оскільки позивач звернувся до територіального органа ДМС із заявою про продовження строку тимчасового перебування в Україні пізніше 15 денного строку до дня закінчення дії посвідки.

У розумінні статті 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземцями, які перебувають на території України на законних підставах, є іноземці, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні. Документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні є посвідка на тимчасове проживання.

Згідно з статтею 24 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" якщо в іноземця або особи без громадянства немає підстав для тимчасового проживання, встановлених частинами четвертою - дванадцятою статті 4 цього Закону, або для тимчасового перебування на території України, строк їх перебування скорочується. Рішення про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, або органами Служби безпеки України. Порядок прийняття рішення та процедура скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення цієї статті не застосовуються до осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".

Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 322 від 25 квітня 2018 року (Порядок № 322).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 322 посвідка на тимчасове проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Пунктом 17 Порядку № 322 передбачено, що документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування в Україні.

За правилами пункту 67 зазначеного Порядку після закінчення строку дії посвідки іноземець та особа без громадянства зобов'язані в семиденний строк зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка здається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС.

Порядок та підстави продовження строку перебування іноземців в Україні визначені Порядком продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженим постановою кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 150 заяви про продовження строку перебування на території України (далі - заяви) подаються іноземцями та особами без громадянства і приймаючою стороною не раніше ніж за десять та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення такого строку до територіальних органів або підрозділів ДМС за місцем проживання. Зразок заяви та порядок її розгляду затверджується МВС.

У ході розгляду справи судом, встановлено, що на підставі заяви позивача від 11 липня 2018 року рішенням Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 17 липня 2018 року гр. ОСОБА_1 продовжено строк перебування на території України до 01 квітня 2019 року.

14 березня 2019 року Комісією Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області проведено перевірку матеріалів ОСОБА_1 , за результатами якої констатовано факт порушення Великобагачанським РС Управлінням Державної міграційної служби України в Полтавській області вимог пункту 6 Порядку 150, пункту 67 Порядку № 322 під час прийняття рішення від 17 липня 2018 року про продовження ОСОБА_1 строку перебування в Україні. Вищевказані обставини стали підставою для прийняття Великобагачанським РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області рішення від 15 березня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України на підставі статті 24 Закону України "Про правовий статусу іноземців та осіб без громадянства" та пунктів 12-15 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України".

З урахуваннями вимог Пункту 17 Порядку № 322 за оформленням посвідки на тимчасове проживання позивач мав звернутись до органа ДМС не пізніше 03 липня 2018 року.

Слід зауважити, що факт звернення позивача до Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області пізніше 15 денного строку до дня закінчення дії посвідки ні гр. ОСОБА_1 , ні його представником не заперечується.

Разом із тим, судом встановлено, що в період з 29 червня 2018 року по 10 липня 2018 року громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в поліклінічному відділенні Великобагачанської ЦРЛ, що підтверджено належними медичними документами, оригінали яких залучено до матеріалів справи /а.с. 64, 82-83/.

Вищевказані обставини з об'єктивних та поважних причин унеможливили своєчасне звернення позивача до Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області із заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання.

Слід зауважити, що причини несвоєчасного звернення позивача до органа ДМС з метою продовження строку тимчасового перерубування в Україні відповідачами в ході здійснення контрольних заходів щодо громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 не досліджувались, а тому не були взяті відповідачем до уваги під час прийняття спірного рішення.

На переконання суду, підхід органів влади до ситуації позивача у цій справі характеризувався, необ'єктивністю, непослідовністю і нескоординованістю, а відтак, суд вважає, що виправлення помилок, допущених територіальним органом ДМС, у спосіб, що призведе до порушення прав та законних інтересів позивача є неприпустимим.

Так, згідно рішення Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 17 липня 2018 року гр. ОСОБА_1 продовжено строк перебування на території України до 01 квітня 2019 року, а тому позивач правомірно вважав, що має достатньо часу для звернення до органа міграційної служби з метою вирішення питання щодо продовження строку тимчасового перебування на території України шляхом отримання/обміну посвідки на тимчасове проживання, строк якої мав закінчитись 01 квітня 2019 року, актуальною посвідкою.

Аналізуючи спірне рішення Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 15 березня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України та зобов'язання позивача виїхати за межі України до 24 березня 2019 року, суд вважає, що хоча останнє і прийняте за умови формального дотримання суб'єктом владних повноважень вимог чинного законодавства, однак його висновки ґрунтуються на необ'єктивних відомостях, та зазначене рішення грубо порушує права людини і громадянина.

З цього приводу суд вважає доцільне звернутись до позиції ЄСПЛ, яка неодноразово ним висвітлювалась у своїх рішеннях, щодо принципу "належного урядування".

Так, пунктом 71 рішення ЄСПЛ у справі "Рисовський проти України" (Заява № 29979/04) зазначено, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі "Москаль проти Польщі", п. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", заява № 36548/97, п. 58, ECHR 2002-VIII). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії", п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", п. 58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії", заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі "Трґо проти Хорватії", заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).

За викладених обставин, висновок Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, викладений у рішенні Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 15 березня 2019 року, про безпідставне перебування позивача на території України та про необхідність скорочення Ягубову ОСОБА_4 строку тимчасового перебування на території України сформовано необ'єктивно та без урахування фактичних обставин.

Проаналізувавши викладене, суд з метою захисту прав та законних інтересів позивача вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Великобагачанського РС Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 15 березня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України та зобов'язання позивача виїхати за межі України до 24 березня 2019 року.

Разом із тим, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області прийняти у позивача заяву про видачу посвідки на постійне проживання та видати таку посвідку, оскільки в ході розгляду справи судом обставин подання відповідачу вищевказаної заяви не встановлено, матеріалами справи не підтверджено, а відтак, підстави як для надання правової оцінки діям відповідача щодо ненадання гр. ОСОБА_1 посвідки на постійне проживання, так і для задоволення позовних вимог в цій частині - відсутні.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відтак, судові витрати позивача зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 05.06.2010 МВС Республіки Азербайджан, ідентифікаційний номер відсутній) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 37829297), Великобагачанського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Шевченка, 71, с. Велика Багачка, Полтавська область, 38300) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про скорочення строку тимчасового перебування громадянина громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України від 15 березня 2019 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 37829297) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 05.06.2010 МВС Республіки Азербайджан, ідентифікаційний номер відсутній) витрати зі сплати судового збору у розмірі 192 (сто дев'яносто дві) гривні 10 (десять) копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великобагачанського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Шевченка, 71, с. Велика Багачка, Полтавська область, 38300) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 05.06.2010 МВС Республіки Азербайджан, ідентифікаційний номер відсутній) витрати зі сплати судового збору у розмірі 192 (сто дев'яносто дві) гривні 10 (десять) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02 серпня 2019 року.

Суддя А.О. Чеснокова