Рішення від 23.07.2019 по справі 1.380.2019.001259

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001259

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2019 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Гулкевича В.О.;

за участю:

представника відповідача Гавриляка Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Український стандарт» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Український стандарт» (далі - ТзОВ «БК «Український стандарт», позивач) звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області, відповідач), у якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:

-№ 0004545112 від 26.10.2018 щодо сплати штрафу в розмірі 10% за платежем податок на додану вартість;

-№ 0004565112 від 26.10.2018 щодо сплати штрафу в розмірі 20% за платежем податок на додану вартість;

-№0007755112 від 20.11.2018 щодо сплати штрафу в розмірі 10% за платежем податок на додану вартість;

-№0007735112 від 20.11.2018 щодо сплати штрафу в розмірі 20% за платежем податок на додану вартість.

Ухвалою суду від 25.03.2019 справу прийнято до провадження та відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на підставі актів про результати камеральної перевірки винесено оскаржувані повідомлення-рішення. В актах ГУ ДФС у Львівській області покликається на те, що перевіркою термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (далі - далі ПК України) в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Відповідно до висновків камеральних перевірок - дані свідчать про несвоєчасну сплату підприємством узгодженої суми податкового зобов'язання у зв'язку з несвоєчасним поданням платіжних доручень до установи банку.

Позивач зазначає, що перевірка і нарахування відбулись поза межами граничних строків позовної давності, оскільки оскаржуване повідомлення-рішення видане 20.11.2018 на підставі ату перевірки проведеної 20.11.2018 та на підставі декларацій з податку на додану вартість, поданих до 20.11.2015. Відповідно нарахування сплати штрафу в розмірі 20% згідно податкового повідомлення-рішення №0007735112 від 20.11.2018 являється незаконним.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що відповідач неправомірно нарахував штрафні санкції виходячи із невірних сум грошового зобов'язання. Також сплата податку на додану вартість підтверджується платіжними дорученнями, а отже, на думку позивача, оскаржувані повідомлення-рішення є протиправними та винесеними незаконно.

ГУ ДФС у Львівській області надало відзив на позовну заяву (вх. №18341 від 28.05.2019). На обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначив, що своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання виключно на підставі данних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах податкового органу є самостійною підставою для проведення камеральної перевірки. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання такого розрахунку. Позивач не сплатив податкові зобов'язання, самостійно визначені ним у податкових деклараціях з податку на додану вартість, протягом визначених в п. 57.1 ст. 1 ПК України. Відтак, до позивача були застосовані штрафні санкції у розмірі 20% від погашеної суми податкового боргу, передбачені п. 126.1 ст. 126 ПК України.

Зі змісту розрахунку штрафних санкції вбачається, що у ньому зазначені податкові декларації, за якими рахувався податковий борг, дата його виникнення, дата зарахування грошових коштів в погашення податкового боргу, кількість днів прострочення сплати, розмір та сума штрафу. Пунктом 203.2 статті 203 ПК України передбачено, що сума податкового зобов'язання платником податку в поданій ним декларації підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.203.2 цієї статті для подання податкової декларації. З урахуванням викладеного у відзиві відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими.

ТзОВ «БК «Український стандарт» надало суду відповідь на відзив, у якому зазначає, що станом на 31.12.2014 у позивача не могла бути сума заборгованості по якій проводився розрахунок та нарахування штрафних санкцій. Відповідно подана відповідачем картка рахунку по податку на додану вартість є неповною, оскільки останньою датою операції містить - 31.12.2016 і не охоплює обревізований період 2017-2018 роки.

Ухвалою судді без виходу до нарадчої кімнати від 18.06.2019 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Клопотання про розгляд справи без участі представника позивача до суду не надходило.

Всебічно та у повному обсязі дослідивши обставини справи та наявні у матеріалах справи докази, вирішуючи спір по суті суд виходив з наступного.

Судом встановлено, що ТзОВ «БК «Український стандарт» є платником податків у розумінні ПК України.

ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету ТзОВ «БК «Український стандарт» з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за листопад 2015 року, за період з січня по квітень 2016 року, та за період з травня по вересень 2017 року, за грудень 2017 року, січень, березень, липень 2018 року, ГУ ДФС у Львівській області. При перевірці використано інформацію наявну у базах данних ДФС України. Перевіркою встановлено порушення вимог п.57.1 ст. 57 ПК України в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну сплату позивачем узгодженої суми податкового зобов'язання в зв'язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку.

За результатами перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету ТзОВ «БК «Український стандарт» з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового ГУ ДФС у Львівській області складено акт від 26.10.2018 №000084/13-01-51-12/32409719.

Згідно розрахунку по платежу податок на додану вартість ТзОВ «БК «Український стандарт»:

По податковій декларації № 9175829599 J02001 від 20.08.2018 виник борг в сумі 23164 грн. 05 коп. по терміну сплати 31.08.2018. Податковий борг сплачений 28.09.2018 в сумі 9387 грн. та 25.09.2018 в сумі 13777 грн. 50 коп., із затримкою сплати 29 та 26 календарних днів.

По уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9238777961 J02170 від 23.11.2015 виник борг в сумі 9500 грн. по терміну сплати 24.11.2015. Податковий борг сплачений 26.06.2017 в сумі 4125 грн. 70 коп., 30.05.2017 в сумі 4000 грн. та 26.05.2017 в сумі 1374 грн. 30 коп. із затримкою сплати 581, 554 та 550 календарних днів.

По податковій декларації № 9021986760 J02001 від 22.02. 2016 виник борг в сумі 938 грн. по терміну сплати 02.03.2016. Податковий борг сплачений 29.08.2017 в сумі 938 грн. із затримкою сплати 546 календарних днів.

По податковій декларації №9258109454 J02001 від 21.12.2015 виник борг в сумі 3601 грн. по терміну сплати 31.12.2015. Податковий борг сплачений 26.06.2017 в сумі 3601 грн. із затримкою сплати 544 календарних днів.

По податковій декларації №9037663843 J02001 від 17.03.2016 виник борг в сумі 10406 грн. по терміну сплати 31.03.2016. Податковий борг сплачений 29.08.2017 в сумі 10406 грн. із затримкою сплати 517 календарних днів.

По податковій декларації №9058918433 J02001 від 18.04.2016 виник борг в сумі 7660 грн. по терміну сплати 01.05.2016. Податковий борг сплачений 27.09.2017 в сумі 3058 грн. 60 коп., 30.08.2017 в сумі 1663 грн. та 29.08.2017 в сумі 2938 грн. 40 коп. із затримкою сплати 515, 487 та 486 календарних днів.

По уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9080808145 J02170 від 19.05.2016 виник борг в сумі 567 грн. по терміну сплати 20.05.2016. Податковий борг сплачений 27.09.2017 в сумі 567 грн. із затримкою сплати 496 календарних днів.

По податковій декларації №9081375705 J02001 від 19.05.2016 виник борг в сумі 6928 грн. 95 коп. по терміну сплати 31.05.2016. Податковий борг сплачений 02.10.2017 в сумі 4409 грн., 27.09.2017 в сумі 2519 грн. 95 коп. із затримкою сплати 490, 485 календарних днів.

По податковій декларації №9218290233 J02001 від 20.05.2017 виник борг в сумі 247357 грн. по терміну сплати 31.10.2017. Податковий борг сплачений 23.08.2018 в сумі 4211 грн. 65 коп., 30.07.2018 в сумі 1156 грн., 24.07.2018 в сумі 4235 грн., 27.06.2018 в сумі 7049 грн., 26.02.2018 в сумі 230 грн. та 23.02.2018 в сумі 705 грн. 35 коп. із затримкою сплати 297, 273, 267, 240, 119 та 116 календарних днів.

По податковій декларації №9294969735 J02001 від 16.01.2018 виник борг в сумі 11203 грн. 2 коп. по терміну сплати 31.01.2018. Податковий борг сплачений 25.09.2018 в сумі 4332 грн. 20 коп., 31.08.2018 в сумі 6871 грн. та 23.08.2018 із затримкою сплати 238, 213 та 205 календарних днів.

По податковій декларації №9025878198 J02001 від 20.02.2018 виник борг в сумі 19888 грн. по терміну сплати 03.03.2018. Податковий борг сплачений 25.09.2018 в сумі 19888 грн., із затримкою сплати 207 календарних днів.

По податковій декларації №9166483861 J02001 від 18.08.2017 виник борг в сумі 23003 грн. по терміну сплати 31.08.2017. Податковий борг сплачений 26.01.2018 в сумі 23003 грн., із затримкою сплати 149 календарних днів.

По податковій декларації №9071396041 J02001 від 18.04.2018 виник борг в сумі 583 грн. 60 коп по терміну сплати 01.05.2018. Податковий борг сплачений 25.09.2018 в сумі 583 грн., із затримкою сплати 148 календарних денів.

По податковій декларації №9190774858 J02001 від 19.09.2017 виник борг в сумі 15586 грн. по терміну сплати 01.10.2017. Податковий борг сплачений 23.02.2018 в сумі 11820 грн. 75 коп, 29.01.2018 в сумі 1987 грн. 60 коп. та 26.01.2018 в сумі 1777 грн. 65 коп. із затримкою сплати 146, 121 та 118 календарних днів.

По податковій декларації №9115498025 J02001 від 16.06.2017 виник борг в сумі 1164 грн. 60 коп по терміну сплати 01.07.2017. Податковий борг сплачений 24.10.2017 в сумі 705 грн. 35 коп., із затримкою сплати 116 календарних днів.

По податковій декларації №9137447907 J02001 від 15.07.2017 виник борг в сумі 50 грн. по терміну сплати 31.07.2017. Податковий борг сплачений 24.10.2017 в сумі 50 грн., із затримкою сплати 86 календарних днів.

По податковій декларації №9149801608 J02001 від 20.07.2018 виник борг в сумі 5391 грн. по терміну сплати 31.07.2018. Податковий борг сплачений 25.09.2018 в сумі 5391 грн., із затримкою сплати 57 календарних днів.

На підставі акту, ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення №0004545112 від 26.10.2018, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% від суми грошового зобов'язання на суму 2360 грн. 40 коп.

Також на підставі даного акту винесене податкове повідомлення-рішення №0004565112 від 26.10.2018, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% від суми грошового зобов'язання на суму 30245 грн. 11 коп.

Крім того, за результатами перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету ТзОВ «БК «Український стандарт» з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового ГУ ДФС у Львівській області складено акт від 20.11.2018 №000208/13-01-51-12/32409719.

Згідно інформації бази данних ДФС України по платежу податок на додану вартість ТзОВ «БК «Український стандарт»:

По податковій декларації №9201354812 J02001 від 19.09.2018 виник борг в сумі 55916 грн. по терміну сплати 01.10.2018. Податковий борг сплачений 29.10.2018 в сумі 19961 грн. 80 коп., та 25.10.2018 в сумі 35954 грн. 20 коп. із затримкою сплати 29 та 25 календарних днів.

По податковій декларації №9228592417 J02001 від 19.10.2018 виник борг в сумі 5254 грн. по терміну сплати 30.10.2018. Податковий борг сплачений 31.10.2018 в сумі 5254 грн., із затримкою сплати 1 календарний день.

По податковій декларації №9193363448 J02001 від 17.09.2015виник борг в сумі 13906 грн. по терміну сплати 01.10.2015. Податковий борг сплачений 26.05.2017 в сумі 6281 грн. 30 коп., 28.04.2017 в сумі 3350 грн., 25.04.2017 в сумі 3710 грн, 14.04.2017 в сумі 3830 грн., 24.03.2017 в сумі 564 грн. 70 коп., із затримкою сплати 604, 576, 573, 562, 541 календарний день.

По податковій декларації №9214702952 J02001 від 19.10.2015 виник борг в сумі 4868 грн. по терміну сплати 31.10.2015. Податковий борг сплачений 26.05.2017 в сумі 4868 грн., із затримкою сплати 574 календарних днів.

По податковій декларації №91498016089153578133 J02001 від 20.07.2015 виник борг в сумі 10604 грн. по терміну сплати 31.07.2015. Податковий борг сплачений 15.12.2016 в сумі 2046 грн. 80 коп. та 24.10.2016 в сумі 8557 грн. 20 коп., із затримкою сплати 504 та 452 календарних днів.

По податковій декларації №9177789551 J02001 від 25.08.2015 виник борг в сумі 13403 грн. по терміну сплати 31.08.2015. Податковий борг сплачений 04.01.2017 в сумі 977 грн. 15 коп., 26.12.2017 в сумі 2176 грн., 21.12.2016 в сумі 242 грн. 20 коп., 15.12.2016 в сумі 1007 грн. 65 коп., із затримкою сплати 493, 484, 479 та 473 календарних днів.

По податковій декларації №9073628029 J02001 від 19.12.2014 виник борг в сумі 9309 грн. по терміну сплати 31.12.2014. Податковий борг сплачений 26.04.2016 в сумі 50 грн. 60 коп., 06.04.2016 в сумі 170 грн., 25.03.2016 в сумі 1151 грн. та 24.03.2016 в сумі 7937 грн. 40 коп., із затримкою сплати 483, 463, 451 та 450 календарних днів.

По податковій декларації №9095664788 J02001 від 14.05.2019 виник борг в сумі 11532 грн. по терміну сплати 31.05.2015. Податковий борг сплачений 23.09.2016 в сумі 1704 грн. 70 коп., 26.08.2016 в сумі 4585 грн., 26.07.2016 в сумі 2074 грн., 26.05.2016 в сумі 2055 грн. та 24.05.2016 в сумі 416 грн. 30 коп., 24.06.2016 в сумі 697 грн., із затримкою сплати 482, 454, 423, 362, 360 та 391 календарний день.

По податковій декларації №9128918496 J02001 від 19.06.2015 виник борг в сумі 7880 грн. по терміну сплати 01.07.2015. Податковий борг сплачений 06.10.2016 в сумі 979 грн. 65 коп. та 23.09.2016 в сумі 6900 грн. 35 коп, із затримкою сплати 464 та 451календарний день.

По податковій декларації №9017277051 J02001 від 17.02.2015 виник борг в сумі 529 грн. по терміну сплати 03.03.2015. Податковий борг сплачений 26.04.2016 в сумі 529 грн., із затримкою сплати 421 календарний день.

По податковій декларації №9040942936 J02001 від 17.03.2015 виник борг в сумі 4602 грн. по терміну сплати 31.03.2015. Податковий борг сплачений 26.04.2016 в сумі 4602 грн., із затримкою сплати 391 календарний день.

По податковій декларації №90703349 51 J02001 від 16.04.2015 виник борг в сумі 10682 грн. по терміну сплати 01.05.2015. Податковий борг сплачений 17.05.2016 в сумі 128 грн. 85 коп. та 24.05.2016 в сумі 10553 грн. 15 коп., із затримкою сплати 383 та 390 календарних днів.

По податковій декларації №9066534058 J02001 від 17.11.2014 виник борг в сумі 3114 грн. 10 коп. по терміну сплати 01.12.2014. Податковий борг сплачений 24.12.2015 в сумі 3114 грн. 10 коп., із затримкою сплати 389 календарних днів.

По податковій декларації №9047305633 J02001 від 15.08.2014 виник борг в сумі 3975 грн. 80 коп. по терміну сплати 01.09.2014. Податковий борг сплачений 27.04.2015 в сумі 3975 грн. 80 коп., із затримкою сплати 239 календарних днів.

По податковій декларації №9175829599 J02001 від 20.08.2018 виник борг в сумі 5750 грн. 55 коп. по терміну сплати 31.08.2018. Податковий борг сплачений 25.10.2018 в сумі 5750 грн. 55 коп., із затримкою сплати 56 календарних денва.

На підставі акту, ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення №0007755112 від 20.11.2018, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% від суми грошового зобов'язання на суму 6117 грн. 00 коп.

Також на підставі даного акту винесене податкове повідомлення-рішення №0007735112 від 20.11.2018, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% від суми грошового зобов'язання на суму 96520 грн. 45 коп.

Не погоджуючись з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями 17.12.2018 за №17/1 позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою, в якій просив їх скасувати.

За результатами розгляду даної скарги, рішенням Державної фіскальної служби України від 18.02.2018 за №7922/6/99-99-11-06-01-25 податкові повідомлення-рішення №0007755112 та №0007734112 залишені без змін, а скаргу у зазначеній частині без задоволення, а у частині оскарження податкових повідомлень-рішень №0004545112 та №0004565112 залишена без розгляду.

Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями притягненням позивача до відповідальності відповідно до ПК України за несвоєчасну сплату самостійно узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) регулюються відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенцію і контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп.16.1.4. п.16.1. ст.16 ПК України, (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У відповідності до п. 49.2 ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1. ст. 54 ПК України).

Згідно з абз.1 п.50.1 ст.50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до п.57.1. ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Порядок надання податкової декларації з податку на додану вартість та строки розрахунків з бюджетом визначені у статті 203 ПК України.

Відповідно до п.203.1 ст. 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 ПК України).

Відповідно, платник податків повинен сплатити суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену таким платником податку у поданій ним податковій декларації (уточнюючому розрахунку), протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.203.1 ст.203 ПК України для подання податкової декларації.

Згідно з приписами п.126.1 ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Отже, зазначена норма в сукупності з іншими положеннями ПК України є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення встановленого ПК України строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, незалежно від причин такого прострочення.

Ані вказана норма, ані інші норми ПК України не звільняють платника податку від відповідальності за порушення строків сплати сум узгодженого грошового зобов'язання.

Щодо доводу позивача про порушення відповідачем порядку та строків проведення камеральної перевірки, суд враховує наступне.

Види перевірок контролюючих органів, порядок та підстави для їх проведення визначені главою 8 ПК України.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст.7 5 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Порядок проведення камеральної перевірки визначений ст. 76 ПК України, відповідно до якої камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Сукупно проаналізувавши вищезазначені норми, суд прийшов до висновку, що оскільки камеральна перевірка це особливий вид перевірок, яка проводиться у приміщені податкового органу та її предметом є виключно данні податкових декларацій та данні системи електронного адміністрування податку на додану вартість, або своєчасність подання або реєстрації документів податкової звітності та своєчасність перерахування сум грошових зобов'язань платниками податків, під час такої перевірки документи фінансової, статистичної та іншої звітності, регістри податкового та бухгалтерського обліку, первинні документи та податкова інформація не досліджуються, згода платника податків на проведення такої перевірки необов'язкова, податковий орган не позбавлений права здійснювати такий вид перевірок у спірний період, суд вважає, що, здійснюючи перевірку позивача відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань оподаткування.

Як встановлено судом, позивачем не спростовано встановлені в акті перевірки факти сплати самостійно узгоджених зобов'язань з податку на додану вартість по вищевказаних податкових деклараціях поза межами строку, визначеного п. 203.2 ст. 203 ПК України.

Пунктом 76.3 статті 76 ПК України встановлено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Тобто, зазначена норма містить обмеження тридцятиденним строком проведення камеральних перевірок, предметом яких є перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку, тоді як предметом перевірки у спірних взаємовідносинах були питання несвоєчасної сплати податкових зобов'язань.

Також суд зазначає, що строк на проведення камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку обраховується останнім днем граничного строку їх подання, якщо такі документи були надані пізніше - за днем їх фактичного подання, крім того, камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПК України.

Суд звертає увагу на покликання позивача на те що в адміністративній справі №876/5577/18 постановою Львівського апеляційного суду від 18.09.2018 залишено в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.06.2018, встановлено що у відповідача станом на 21.02.2018 податкова заборгованість складає 59109 грн. 21 коп. за платежем податок на додану вартість. Сплата податку на додану вартість підтверджується платіжними дорученнями, копії яких долучені до матеріалів справи. Однак, щодо цього суд вважає за доцільно зазначити наступне.

Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за №751/28881, затверджено Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Порядок №422).

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу І Порядку №422 інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Пунктом 1 глави 1 розділу ІІ Порядку №422 передбачено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.

В ІКП на дату проведення кожної облікової операції підбиваються підсумки за всіма її графами.

З данних інтегрованої картки платника вбачається, що розмір штрафу розрахований відповідачем відповідно до самостійно визначених позивачем сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість по податкових деклараціях .

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У пункті 110 рішення Європейського суду з прав людини від 23.07.2002 у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та "Вуліч проти Швеції" суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

Таким чином, зважаючи на той факт, що позивачем несвоєчасно сплачено задекларовані зобов'язання, чим порушено терміни сплати, про що відсутній спір між сторонами, суд дійшов висновку про правомірність дій контролюючого органу щодо нарахування штрафних санкцій на суму сплачених узгоджених зобов'язань.

Враховуючи вищевикладене, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та скасуванню не підлягають, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.

За приписами статті 139 КАС України судові витрати на користь позивача не стягуються.

На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 02.08.2019.

Суддя В.М. Сакалош