Іменем України
02 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2741/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом адвоката Пістрак Олени Володимирівни до управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
01.07.2019 до Луганського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в Станично - Луганському районі) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є внутрішньо переміщеною особою, в листопаді 2018 року після досягнення 47-річного віку звернулася до відповідача з приводу призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Записувалась на прийом, спілкувалась з інспекторами, надавала документи. В усному спілкуванні позивача повідомлено, що з поданих документів виходить, що в ПФУ немає можливості перевірити достовірність поданих документів через те, що вони були отримані з території, яка не контролюється державною владою України.
03.05.2019 позивач надіслала заяву про призначення пенсії та додала всі наявні на сьогоднішній момент документи, що підтверджують наявність підстав для призначення пенсії на пільгових умовах.
У листі від 28.05.2019 № 4145/02-21 відповідач повідомив, що роботодавець - Луганська обласна клінічна лікарня - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань має адресу місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 5. Тому зарахувати за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування немає можливості. Надано рекомендацію звернутися до кадрової служби для одержання уточнюючих довідок відповідно до чинного законодавства.
Зважаючи на те, що до кадрової служби позивач вже зверталась і отриману відповідь надавала відповідачу, ОСОБА_1 розцінює позицію відповідача як фактичну безпідставну відмову у призначенні пенсії відповідно до норм чинного законодавства.
Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (…) за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацом другим цього пункту передбачено, що до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року.
Позивач зазначила, що її загальний трудовий стаж підтверджується дипломом та трудовою книжкою.
В індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) міститься інформація про сплату страхових внесків за період з 1998 року по липень 2014 року включно. Крім того, вказано відомості по спеціальному стажу з 1999 року по червень 2014 року включно з розподілом з 1999 року по 2009 рік та з 2010 року по 2014 рік.
З метою підтвердження пільгового стажу позивач зверталася з запитами до Луганської обласної клінічної лікарні за адресою: 93401, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 5 та за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренка, буд. 18Б; Державного архіву Луганської області, на які було надано часткові відповіді та зазначено, що архіви з особового складу залишились у м. Луганську на тимчасово непідконтрольній Україні території.
Керуючись Порядком № 637 в частині підтвердження проведення атестації робочих місць та зайнятості повний робочий день позивач звернулась до архіву ЛОКЛ, що знаходиться на тимчасово непідконтрольній Уряду України території, та отримала документи, які направила відповідачу разом з заявою про призначення пенсії.
На підставі викладеного позивач просила суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Станично - Луганському районі про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 ;
- зобов'язати УПФУ в Станично - Луганському районі зарахувати до спеціального стажу роботи ОСОБА_1 період роботи з 23.04.2005 по 03.09.2014 на посаді рентгенолаборанта ЛОКЛ для обчислення стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, як такої, що виконувала відповідні роботи, була зайнята повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
Ухвалою суду від 02.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, відстрочено сплату судового збору, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, зобов'язано відповідача надати докази (арк.спр. 1-2).
02.08.2019 за вх. № 40921/2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (арк.спр. 71-72), в якому з посиланням на статтю 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядок № 22-1, Порядок № 637 зазначено, що з урахуванням наданих довідок зарахувати періоди роботи до страхового стажу немає можливості.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями: паспорта громадянина України (арк. спр. 8-9), картки фізичної особи - платника податків (арк.спр. 10), довідки від 14.01.2019 № 905-5000011756 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 11).
Позивачем засобами поштового зв'язку направлено до УПФУ в Станично - Луганському районі заяву від 03.05.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах - при зайнятості повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком № 1 (арк. спр. 13).
До заяви від 03.05.2019 позивачем було додано: посвідчену копію трудової книжки, копії паспорту, коду, довідки ВПО; копію довідки від 14.03.2019 № 01-9/254; копію витягу з наказу від 01.12.2014 № 12-К про звільнення; копію наказу про підсумки атестації робочих місць від 25.05.2005 № 310 з переліком посад та робочих місць - право на пільгову пенсію - Список № 1; копію протоколу засідання комісії з атестації робочих місць від 23.05.2005 № 1; копію наказу про підсумки атестації робочих місць від 20.05.2010 № 01-04/478 з переліком посад та робочих місць - право на пільгову пенсію - список № 1; копію протоколу засідання комісії з атестації робочих місць від 19.05.2010 № 5; копію довідки про підтвердження фактичного трудового стажу від 19.02.2019 № 01-07/141; копію листа ЛОКЛ від 08.04.2019 № 01-9/329/1; копії пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , з зазначенням, що оригінали документів готова надати за запитом ПФУ (арк.спр. 13 зв., 14).
28.05.2019 за № 4145/02-21 відповідачем направлено позивачу лист, в якому з посиланням на абзац перший статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637, зазначено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходженням Луганської обласної клінічної лікарні є Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 5. Тому зарахувати за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування немає можливості. Для одержання підтверджуючих довідок відповідно до чинного законодавства необхідно звернутися до кадрової служби підприємства. З врахуванням зазначеного, повернутися до розгляду питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах буде можливо після надання уточнюючих довідок (арк.спр. 15-16).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Закон № 1058 доповнено розділом XIV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 визначено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: … 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року.
Згідно з паспортом серії НОМЕР_2 , виданим 03.03.1998 Ленінським РВ УМВС України в Луганській області, дата народження позивача - 29.11.1971, тобто 29.11.2018 позивачу виповнилося 47 років (арк.спр. 8-9).
Тобто, станом на 07.05.2019 (дата надходження заяви від 03.05.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до відповідача) позивач досягла віку, визначеного вимогами пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058, при призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, і за умови наявності страхового стажу не менше 20 років, з яких не менше 7 років 6 місяців на роботах за Списком № 1, має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У трудовій книжці НОМЕР_3 , виданій 01.08.1990 на ім'я ОСОБА_4 , містяться такі записи:
1) 01.08.1990 - прийнята до пульмонологічного відділення Луганської обласної клінічної лікарні палатною медсестрою;
2) 19.11.1990 - звільнена за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (арк.спр. 17).
Позивачем змінено прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 » на підставі свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 від 30.09.1995 (арк.спр. 12а).
У трудовій книжці НОМЕР_5 , виданій 29.12.1990 на ім'я ОСОБА_1 , містяться такі записи:
1) 20.12.1990 - зарахована на посаду медичної сестри лікарні УВС;
2) 14.05.1991 - звільнена у зв'язку зі зміною місця проживання;
3) 01.10.1991 - прийнята в пульмонологічне відділення Ворошиловградської обласної клінічної лікарні на посаду палатної медсестри;
4) 15.07.1998 - переведена на посаду старшої медсестри в тому ж відділенні;
5) 31.01.2005 - переведена в рентгенологічне відділення рентген - лаборантом; за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгову пенсію за списком № 1;
Для приведення найменування професії у відповідність з класифікатором професій змінено рентгенлаборант на рентгенолаборант.
За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право рентгенолаборанта рентгенівського відділення на пільгову пенсію за Списком № 1.
На підставі наказу МЗ ЛНР від 20.09.2014 № 66/02 Луганська обласна клінічна лікарня перепідпорядкована Міністерству охорони здоров'я ЛНР;
6) 21.05.2015 - звільнена за переводом до Луганської республіканської клінічної лікарні ЛНР;
7) 22.05.2015 - прийнята за переводом в рентгенівське відділення ДУ «Луганська республіканська клінічна лікарня» ЛНР рентгенолаборантом;
8) 05.10.2015 - переведена у відділення променевої діагностики рентгенолаборантом;
9) 01.01.2018 - переведена на посаду рентгенолаборанта (чергового) у відділенні променевої діагностики (арк.спр.18-21).
Також в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України містяться відомості про сплату страхових внесків з 1998 року по липень 2014 року включно, наявні відомості по спеціальному стажу з 1999 року по червень 2014 року (арк.спр. 22-24).
Надаючи оцінку зазначеним доводам, суд виходить з такого.
Абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до абзацу шостого пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (абзац першим пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Пунктом 4.10 Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.
Відповідно до положень пункту 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Також суд зауважує, що заява встановленого Порядком № 22-1 зразка позивачем надана відповідачу, і пунктом 1.7 прямо передбачено можливість пересилань заяв поштою.
Верховним Судом у постанові від 31.01.2019 у справі № 520/9721/16-а зроблено висновок, що Порядком № 22-1 передбачено можливість подачі заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником, при цьому відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою.
З огляду на наведене, суд доходить висновку, що в даному випадку після отримання відповідної заяви встановленого зразка ОСОБА_1 від 03.05.2019 Марківське ОУПФУ повинно було розглянути цю заяву та прийняти мотивоване рішення про призначення або відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058.
Проте, за наслідками розгляду заяви від 03.05.2019 відповідач не прийняв рішення, а направив лист від 28.05.2019 № 4145/02-21, чим порушив вимоги статті 45 Закону № 1058-ІV та пунктів 4.3, 4.10 Порядку № 22-1.
Позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, оскільки, як встановлено судом, таке рішення взагалі не приймалося.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до спеціального стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи з 23.04.2005 по 03.09.2014 на посаді рентгенолаборанта ЛОКЛ для обчислення стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 як такої, що виконувала відповідні роботи, була зайнята повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, суд зазначає таке.
У рішеннях по справах “Клас та інші проти Німеччини”, “Фадєєва проти Росії”, “Єрузалем проти Австрії” Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Оскільки в силу частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV передбачено обов'язок органу Пенсійного фонду щодо прийняття відповідного рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунок) пенсії, суд вважає, що територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (перерахунку) пенсії. Отже, зазначене питання віднесено до дискреційних повноважень територіального органу Пенсійного фонду.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Відповідач як уповноважений орган не перевіряв відомості, що містяться в документах про стаж, наданих позивачем разом з заявою від 03.05.2019, не обчислював пільговий стаж позивача виходячи з таких відомостей, що є обов'язковою умовою відповідно до Закону № 1058, рішення за заявою позивача не приймалося, а обмежився доводами щодо неможливості зарахування пільгового стажу за даними ОК-5, тому, з урахуванням відсутності відповідного рішення відповідача відносно ОСОБА_1 , до прийняття відповідного рішення спір про зарахування спірних періодів не може бути предметом судового розгляду.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 211/5254/16-а (провадження № К/9901/5537/17), від 20 грудня 2018 року у справі № 132/3485/16-а (провадження №К/9901/44939/18).
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права, та визнати протиправною бездіяльність УПФУ в Станично - Луганському районі щодо неприйняття вмотивованого рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.05.2019 про призначення пенсії, та зобов'язати УПФУ в Станично - Луганському районі повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.05.2019 з прийняттям вмотивованого рішення.
Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що «..Повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах».
Правову позицію, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, у зв'язку з чим належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, висловлено Верховним Судом у постанові від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 72694515).
Разом з тим, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення, тому суд наділений повноваженнями викласти правові висновки в мотивувальній частині рішення, надавши оцінку доводам відповідача, викладеним у листі - відповіді від 28.05.2019 № 4145/02-21, і такі правові висновки мають бути враховані відповідачем при розгляді заяви позивача.
Так, надаючи оцінку доводам відповідача щодо неможливості зарахування стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на підставі Порядку № 637, оскільки Луганська обласна клінічна лікарня знаходиться на підконтрольній Україні території, суд зазначає таке.
Крім того, відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м.
Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 02.08.2019 за № 1005614929 місцезнаходженням Луганської обласної клінічної лікарні є Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 5 (арк.спр. 76-79), тобто на території, на якій органи державної влади здійснюють свої повноваження.
Позивач до заяви про призначення пенсії додала докази вжиття нею заходів щодо отримання документів, підтверджуючих пільговий стаж, від Луганської обласної клінічної лікарні (запити до ЛОКЛ від 04.04.2019, від 03.05.2019, до Державного архіву Луганської області від 04.04.2019 (арк.спр.25-27), з відповідей на які вбачається, що архіви з особового складу залишились у м. Луганську, на території, не підконтрольній Уряду України.
Відповідно до положень статті 22 Закону № 1058 відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.
Згідно із частиною другою статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Тобто, статтею 24 Закону № 1058 прямо передбачено обов'язок обчислення страхового стажу за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, і твердження відповідача про неможливість такого обрахунку є безпідставними.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 02.07.2019 відстрочено сплату судового збору в розмірі 768,40 грн.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255
Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги адвоката Пістрак Ольги Володимирівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 1 Травня, 20, код за ЄДРПОУ 21792637) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 03 травня 2019 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 03 травня 2019 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Г. Секірська