Рішення від 31.07.2019 по справі 320/2104/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2019 року справа № 320/2104/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області, в якому просить суд:

- визнати недійсним та скасувати рішення Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 01.03.2019 №22-02 "Про розміщення зовнішньої реклами" в частині відмови у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04.01.2019 він звернувся до Калинівської селищної ради із заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами за адресою: вул АДРЕСА_1 Залізнична, 100-А у смт. Калинівка. Однак, рішенням Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 01.03.2019 №22-02 відмовлено у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) за вказаною адресою у зв'язку з відсутністю погодження з Відділом архітектури та містобудування Васильківської районної державної адміністрації.

Позивач вважає, що рішення про відмову у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка є незаконним та таким, що суперечить вимогам діючого законодавства України, оскільки Правилами розміщення зовнішньої реклами в селищі Калинівка та Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами не передбачено необхідність погодження видачі дозволу із Відділом архітектури та містобудування.

При цьому, позивач зауважив, що ним було подано необхідні документи для отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, перелік яких передбачений пунктом 9 Типових правил розміщення зовнішньої реклами.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що Виконавчим комітетом Калинівської селищної ради правомірно прийнято оскаржуване рішення в частині відмови у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка, оскільки відсутнє погодження Відділу архітектури та містобудування Васильківської районної державної адміністрації щодо встановлення даного рекламного засобу (білборду).

З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що Виконавчий комітет прийняв законне рішення про відмову у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами відповідно до повноважень, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому відсутні підстави для його скасування.

Також відповідач зазначив, що оскаржуване рішення прийнято Виконавчим комітетом Калинівської селищної ради, а тому вважає, що Калинівська селищна рада є неналежним відповідачем у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження, та призначено судове засідання на 12.06.2019.

До початку розгляду справи по суті через канцелярію суду надійшли клопотання від представників сторін про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що для розгляду і вирішення даної справи відсутня потреба у заслуховуванні свідків чи експертів, а також немає інших перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, зазначених у статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 15.02.2016, видом діяльності якого за КВЕД є, зокрема, рекламні агентства.

04 січня 2019 року позивач звернувся до Калинівської селищної ради із заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами за адресою: вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка строком на п'ять років.

До вказаної заяви позивачем було додано наступні документи:

- конструктивне рішення "Рекламоносій типу V-подібний 3*6 за адресою: АДРЕСА_2 район, АДРЕСА_2 Залізнична, 100-А";

- фотокартку місця (розміром не менше як 6х9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу;

- копію договору про тимчасове користування місцем для розташування об'єкту рекламного засобу №007 від 26.12.2018.

01 березня 2019 року Виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області прийнято рішення №22-02 "Про розміщення зовнішньої реклами", пунктом 2 якого відмовлено фізичній особі-підприємцю Чернишенку ОСОБА_2 у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по АДРЕСА_3 смт. Калинівка у зв'язку з відсутністю погодження з Відділом архітектури та містобудування Васильківської районної державної адміністрації.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 статті 16 Закону України "Про рекламу" передбачено, що зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам: розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків; освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків; фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені; опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі; нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття; у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.

Згідно з ч. 3 ст. 16 Закону України "Про рекламу" забороняється розташовувати засоби зовнішньої реклами: на пішохідних доріжках та алеях; у населених пунктах на висоті менш ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини; поза населеними пунктами на відстані менш ніж 5 метрів від краю проїжджої частини.

Частиною 5 статті 16 Закону України "Про рекламу" встановлено, що перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами, встановлений цим Законом, є вичерпним.

Відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами регулюють Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (далі - Правила №2067).

Пунктом 2 Правил №2067 визначено, що дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.

Відповідно до п. 3 Правил №2067 зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Згідно з п. 2 Правил №2067 виконавчий орган ради - виконавчий комітет сільської (сільський голова), селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міськдержадміністрації.

Пунктом 5 Правил №2067 передбачено, що для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).

Відповідно до п. 6 Правил №2067 до повноважень робочого органу, серед іншого, належить розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії.

Відносини пов'язані з розповсюдженням зовнішньої реклами у селищі Калинівка, зокрема, порядок надання дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами на території громади Калинівської селищної ради визначені Правилами розміщення зовнішньої реклами в селищі Калинівка, які затверджені рішенням Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 04.07.2016 №54-09 (далі - Правила розміщення).

Пунктом 9 Правил розміщення передбачено, що для одержання дозволу заявник подає уповноваженій особі заяву за формою згідно з додатком 1 до цих Правил, до якої додаються:

- фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6х9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу;

- ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням.

Згідно з пунктом 10 Правил розміщення за наявності документів, передбачених пунктом 9 цих Правил, відомості про заяву у той же день вносяться робочим органом до внутрішнього реєстру заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (журналу), який ведеться у довільній формі.

Робочий орган протягом двох робочих днів з дня реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу за формою згідно з додатком 1 до цих Правил.

У разі прийняття рішення про відмову у видачі дозволу робочий орган надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням підстав, передбачених законом.

Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі становить 10 робочих днів.

Пунктом 11 Правил розміщення передбачено, що видача дозволу погоджується робочим органом з власником місця або уповноваженим ним органом (особою), а також з:

- Мінкультури - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках національного значення, в межах зон охорони цих пам'яток, історичних ареалів населених місць;

- органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках місцевого значення, а також в межах зон охорони цих пам'яток;

- утримувачем інженерних комунікацій - у разі розміщення зовнішньої реклами в межах охоронних зон цих комунікацій;

- Укравтодором або власниками автомобільних доріг та Національною поліцією - у разі розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг.

Перелік органів та осіб, з якими погоджується видача дозволу, є вичерпним.

Дії щодо отримання зазначених погоджень вчиняються робочим органом без залучення заявника протягом строку, встановленого для отримання дозволу.

Для здійснення погодження робочий орган не пізніше дня, що настає за днем одержання документів від заявника, надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах першому - п'ятому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.

За результатами дозвільної (погоджувальної) процедури органи, зазначені в абзацах першому - п'ятому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді надсилаються робочому органу.

У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах першому - п'ятому цього пункту, протягом встановленого строку погоджень вважається, що видачу дозволу погоджено.

Відповідно до пункту 13 Правил розміщення робочий орган протягом не більш як двох робочих днів з дати одержання від органів та осіб, з якими погоджується видача дозволу, подає виконавчому органу ради пропозиції та проект відповідного рішення.

Згідно з пунктом 14 Правил розміщення виконавчий орган ради протягом одного робочого дня з дати одержання зазначених пропозицій приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні.

Дозвіл або відмова у його видачі видається не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.

Водночас, пунктом 4 Правил розміщення визначено, що видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Отже, отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами є дозвільною процедурою в розумінні статті 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", а тому на дану процедуру поширюються норми зазначеного Закону.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" передбачено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються, зокрема, вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру.

При цьому, положеннями частини 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" визначено, що підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:

- подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;

- виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;

- негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.

Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що ні Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067, ні Правила розміщення зовнішньої реклами в селищі Калинівка, затверджені рішенням Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 04.07.2016 №54-09, не можуть встановлювати інші підстави для відмови у наданні дозволу, крім тих, що зазначені в законі.

Як було встановлено судом, 01 березня 2019 року Виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області прийнято рішення №22-02 "Про розміщення зовнішньої реклами", пунктом 2 якого відмовлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 Сергійовичу у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по АДРЕСА_3 смт. Калинівка у зв'язку з відсутністю погодження з Відділом архітектури та містобудування Васильківської районної державної адміністрації.

Однак, суд звертає увагу на те, що така підстава як відсутність погодження Відділу архітектури та містобудування щодо видачі дозволу на розміщення зовнішньої реклами не передбачена Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Крім того, суд звертає увагу на те, що Правилами розміщення зовнішньої реклами в селищі Калинівка, які затверджені рішенням Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 04.07.2016 №54-09, не передбачено обов'язку погоджувати видачу дозволу на розміщення зовнішньої реклами з Відділом архітектури та містобудування Васильківської районної державної адміністрації.

Наведене свідчить, що рішення Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 01.03.2019 №22-02 "Про розміщення зовнішньої реклами" в частині відмови у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка прийняте із зазначенням підстави, яка не передбачена чинним законодавством.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд враховує, чи прийняті вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що відповідачем не доведено з посиланням на конкретні докази наявність підстав для відмови фізичній особі-підприємцю Чернишенку ОСОБА_2 у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка.

Крім того, матеріали справи також не містять доказів подачі позивачем неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, виявлення в таких документах недостовірних відомостей та/або наявності негативного висновку за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі дозволу.

З урахуванням викладеного вище, суд дійшов до висновку про протиправність та необхідність скасування пункту 2 рішення Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 01.03.2019 №22-02 "Про розміщення зовнішньої реклами" в частині відмови фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка.

Відносно доводів відповідача про те, що оскаржуване рішення від 01.03.2019 №22-02 прийнято Виконавчим комітетом Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області, а відповідачем по справі являється Калинівська селищна рада Васильківського району Київської області, суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

З огляду на те, що Виконавчий комітет селищної ради Васильківського району Київської області є підконтрольним створюваним радою виконавчим органом, суд вважає, що Калинівська селищна рада Васильківського району Київської області є належним відповідачем у справі.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак не довів правомірність рішення про відмову у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн., що підтверджується квитанцією від 15.04.2019 № ПН902449.

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Виконавчого комітету Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області від 01.03.2019 №22-02 "Про розміщення зовнішньої реклами" в частині відмови фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у розміщенні зовнішньої реклами (білборду) по вул. Залізнична, 100-А у смт. Калинівка.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області (код ЄДРПОУ 04359873) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.