Рішення від 01.08.2019 по справі 540/1278/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1278/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області, третя особа: Олешківська міська рада Херсонської області про стягнення середнього заробітку,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області (далі - відповідач), третя особа: Олешківська міська рада Херсонської області, в якій просить стягнути з відповідача суму середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі починаючи з 20.09.2018 р. по день винесення судом рішення у справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 19.09.2018 р. у справі № 664/1995/17, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 р., визнано протиправним та скасовано рішення Олешківської міської ради Херсонської області від 23.08.2017 р. "Про висловлення недовіри та звільнення першого заступника Олешківського міського голови ОСОБА_1 ", зобов'язано Олешківську міську раду Херсонської області поновити ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області з 23.08.2017 р., стягнуто з виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 24.08.2017 р. по 19.09.2018 р. (включно) у розмірі 159761,18 грн. До теперішнього часу рішення суду в частині поновлення на посаді не виконано, що є порушенням конституційного права на працю та на її належну оплату. З посиланням на ст.236 КЗпП України просить стягнути з відповідача середній заробіток за час затримки виконання судового рішення за період з 20.09.2018 р. по дату винесення рішення суду.

Ухвалою від 02.07.2019 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Позивач в установлений строк усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 09.07.2019 р. у справі відкрито спрощене провадження та, з урахуванням ухвали від 09.07.2019 р. про виправлення описки, призначено судове засідання на 29.07.2019 р. на 14:00 год.

29.07.2017 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить залишити позовну заяву без розгляду. Вказує на те, що позивачем пропущено тримісячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки, встановлений ч.2 ст.233 КЗпП.

Протокольною ухвалою від 29.07.2019 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 31.07.2019 р. до 10:00 год.

Ухвалою від 31.07.2019 р. відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, за клопотанням позивача залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Олешківську міську раду Херсонської області.

31.07.2019 р. від позивача, представника відповідача та третьої особи надійшли заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

Приписами ч.3 ст.194 КАС України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

За таких обставин суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовної заяви виходячи з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 19.09.2018 р. у справі № 644/1995/17 визнано протиправним та скасовано рішення 26 позачергової сесії Олешківської міської ради Олешківського району Херсонської області VІІ скликання від 23.08.2017 р. "Про висловлення недовіри та звільнення першого заступника Олешківського міського голови ОСОБА_1 ", зобов'язано Олешківську міську раду Олешківського району Херсонської області поновити ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови виконавчого комітету Олешківської міської ради Олешківського району Херсонської області з 23.08.2017 р., стягнуто з виконавчого комітету Олешківської міської ради Олешківського району Херсонської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 24.08.2017 р. по 19.09.2018 р. (включно) у розмірі 159761,18 грн. з відрахуванням із цієї суми податків, зборів та інших обов'язкових платежів. В задоволенні решти заявлених позовних вимог відмовлено.

Рішення в частині зобов'язання Олешківської міської ради Херсонської області поновити ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області з 23.08.2017 р. та в частині стягнення з виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі 11967,13 грн. допущено о негайного виконання.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 р. рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 29.09.2018 р. залишено без змін.

Дане рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області з 23.08.2017 р. до теперішнього часу не виконано, що не заперечується відповідачем.

З огляду на затримку у виконанні судового рішення, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про його поновлення на посаді.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

За приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню.

За правилами ч.2 ст.235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Статтею 236 КЗпП України встановлено, що у разі затримки власником або уповноваженим ним органом виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.

Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Частиною 1 статті 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно ч.2 ст.372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

При цьому п.3 ч.1 ст.371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення суду про поновлення на роботі у відносинах публічної служби.

З викладеного слідує, що норма ст.236 КЗпП України передбачає обов'язок власника, а у сфері публічно-правових правовідносинах - суб'єкта владних повноважень, виплатити працівникові середній заробіток або різницю в заробітку за весь час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі працівника та не містить застережень, що власник або уповноважений ним орган не відповідає за затримку виконання рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника.

Аналіз правових норм чинного законодавства, що регулює правовідносини в сфері проходження громадянами публічної служби та звільнення з публічної служби, дає підстави для висновку, що рішення судів про поновлення на роботі є обов'язковими та виконуються негайно.

Отже, з дня ухвалення рішення про поновлення позивача на роботі у відповідача виник обов'язок щодо його виконання.

При цьому, як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п.34 постанови від 06.11.1992 р. № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів", рішення про поновлення на роботі вважається виконаним з дня видання власником або уповноваженим ним органом про це наказу.

Враховуючи те, що рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 19.09.2018 р. в частині зобов'язання Олешківської міської ради Херсонської області поновити ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області з 23.08.2017 р., яке було допущено до негайного виконання, до теперішнього часу не виконано, позивач має право відповідно до ст.236 КЗпП України на виплату йому середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення з 20.09.2018 р. по день винесення рішення у даній справі.

Відповідно до ст.27 Закону України "Про оплату праці" порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 (далі - Порядок № 100).

Згідно з п.2 розділу 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.

У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до актів законодавства період до зміни структури заробітної плати виключається з розрахункового періоду.

У разі коли зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбулася у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також коли заробітна плата у розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої заробітної плати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.

Положеннями п.5 Порядку № 100 визначено, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Відповідно до п.8 Порядку № 100 нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.

Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.

Положеннями п.10 Порядку № 100 передбачено, що у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.

Виходячи з відкоригованої таким чином заробітної плати у розрахунковому періоді, за встановленим у пунктах 6, 7 і 8 розділу ІV порядком визначається середньоденний (годинний) заробіток. У випадках, коли підвищення тарифних ставок і окладів відбулось у періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток, за цим заробітком здійснюються нарахування тільки в частині, що стосується днів збереження середньої заробітної плати з дня підвищення тарифних ставок (окладів).

Як встановлено рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 19.08.2018 р. у справі № 664/1995/17, яке набрало законної сили, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту підвищення окладу першого заступника міського голови з 26.05.2017 р. становить 598,3565 грн.

При визначенні середньоденної заробітної плати суд виходив з того, що заробітна плата за останні два місяці, які передували звільненню, складає 15122,45 грн. (березень 2016 року - 7817,45 грн., квітень 2016 року - 7305 грн.); кількість робочих днів у березні та квітні 2016 року - 43; середньоденна заробітна плата - 351,6848 грн. (15122,45 грн. : 43). За штатним розписом на 01.01.2016 р. виконавчого комітету Цюрупинської міської ради посадовий оклад першого заступника міського голови складав 2880 грн. Разом з тим, за змінами до штатного розпису на 26.05.2017 р. виконавчого комітету Цюрупинської міської ради посадовий оклад першого заступника міського голови склав 4900 грн. За штатним розписом виконавчого комітету Цюрупинської міської ради з 01.01.2018 р. посада першого заступника міського голови не передбачена. Таким чином, коефіцієнт підвищення окладу першого заступника міського голови з 26.07.2017 р. становить 1,7014 (4900 грн. : 2880 грн.), а тому розмір середньоденної заробітної плати з урахуванням коефіцієнту підвищення окладу першого заступника міського голови з 26.05.2017 р. становить 598,3565 грн. (351,6848 грн. х 1,7014).

Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин середньоденна заробітна плата з урахуванням коефіцієнту підвищення окладу першого заступника міського голови, як розрахункова величина для визначення суми середнього заробітку за час затримки виконання рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 19.09.2018 р. (справі № 664/1995/17) про поновлення ОСОБА_1 на посаді, становить 598,3565 грн.

За рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 19.09.2018 р. з виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 стягнено середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 159761,18 грн. за період з 24.08.2017 р. по 19.09.2018 р.

Оскільки до теперішнього часу рішення суду в частині поновлення позивача на посаді не виконано, то розрахунковий період для стягнення середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення складає з 20.09.2018 р. (наступний день після дня винесення рішення від 19.09.2018 р.) по 01.08.2019 р. (день винесення рішення у даній справі).

За період з 20.09.2018 р. по 01.08.2019 р. кількість робочих днів - 215 (вересень 2018 року - 7, жовтень 2018 року - 22, листопад 2018 року - 22, грудень 2018 року - 20, січень 2019 року - 21, лютий 2019 року - 20, березень 2019 року - 20, квітень 2019 року - 20, травень 2019 року - 21, червень 2019 року - 18, липень 2019 року - 23, серпень 2019 року - 1).

Розмір середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення становить 128646,65 грн. (598,3565 грн. х 215 робочих днів).

Таким чином, з виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню середній заробіток за час затримки виконання рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 19.09.2018 р. (справа № 664/1995/17) у сумі 128646,65 грн. за період з 20.09.2018 р. по 01.08.2019 р. включно.

Суд не бере до уваги розрахунок, наданий позивачем, оскільки ОСОБА_1 при визначенні середньоденної заробітної плати з 10.05.2018 р. у розмірі 915,8444 грн. враховано коригуючий коефіцієнт 1,5306 згідно з додатком № 50 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 р. № 363, яким визначено посадовий оклад першого заступника міського голови у розмірі 7500 грн. В той же час за штатними розписами виконавчого комітету Олешківської міської ради з 01.01.2018 р. по теперішній час посада першого заступника міського голови не передбачена.

Також суд не бере до уваги надану відповідачем довідку від 26.07.2019 р. № 1744/04-12 про середній заробіток за час затримки при звільненні, оскільки у ній взагалі відсутній розрахунок вказаної у ній суми середнього заробітку, не враховано коригуючий коефіцієнт, а також неправильно визначено кількість робочих днів (зокрема, березень, квітень, липень 2019 року).

Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 194, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області (75100, Херсонська область, м.Олешки, вул.Гвардійська, 30, код ЄДРПОУ 37929985), третя особа: Олешківська міська рада Херсонської області (75100, Херсонська область, м.Олешки, вул.Гвардійська, 30, код ЄДРПОУ 04059941) про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення - задовольнити частково.

Стягнути з виконавчого комітету Олешківської міської ради Херсонської області (75100, Херсонська область, м.Олешки, вул.Гвардійська, 30, код ЄДРПОУ 37929985) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) середній заробіток за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі за період з 20.09.2018 р. по 01.08.2019 р. включно у сумі 128646 (сто двадцять вісім тисячі шістсот сорок шість) грн. 65 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 106030000