Ухвала від 02.08.2019 по справі 200/9520/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

02 серпня 2019 р. Справа №200/9520/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н. П., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області (85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н Молодіжний, буд. 59) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо припинення нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму компенсацій отриманої позивачем, як фізичною особою, яка надає соціальні послуги, за період з 25 вересня 2018 року по 31 липня 2019 року; зобов'язання відповідача здійснити нарахування та сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму компенсацій отриманої позивачем, як фізичною особою, яка надає соціальні послуги, за період з 25 вересня 2018 року по 31 липня 2019 року.

Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Разом із позовними вимогами позивачем заявлено клопотання про звільнення її від сплати судового збору.

Розглядаючи зазначене клопотання суд зазначає наступне.

Згідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зокрема, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Як вбачається зі змісту клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору та доданих до нього матеріалів, що позивачка за період з серпня 2018 року по липень 2019 року отримала сукупний дохід в сумі 7 559,53 грн, що підтверджується довідками виданими Управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області від 27 липня 2019 року та від 9 квітня 2019 року, та довідкою форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» від 5 квітня 2019 року. Проте сума судового збору, яку необхідно сплатити за подання даної позовної заяви перевіщує 5% розміру річного доходу ОСОБА_1 , що унеможливлює його сплату.

Зважаючи на майновий стан позивача, а також на те, що предметом спору є захист соціальних прав ОСОБА_1 суддя вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору.

Також одночасно із позовними вимогами ОСОБА_1 заявлено до суду клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом та поновлення цього строку.

При вирішення питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду із даним позовом суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як зазначає позивач у адміністративному позові, 2 квітня 2019 року вона отримала лист відповідача № 06/0634 про припинення нарахування загальнообов'язкового державного пенсійного внеску у зв'язку із настанням пенсійного віку з 25 вересня 2018 року. Додаткове роз'яснення по вказаному питанню разом із довідкою позивачем отримано 9 квітня 2019 року.

Відповідно до норм частин 1 та 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до суду із позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області щодо припинення нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму компенсацій отриманої позивачем, як фізичною особою, яка надає соціальні послуги.

Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 КАС України.

Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно приписів ст. 12, ст. 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до п. 3, 10 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг та інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження;

З огляду на зазначені вище приписи дана справа є справою незначної складності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, зазначені у п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України.

Отже, ця справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами ч. 2 та ч. 3 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд вважає за необхідне витребувати у відповідача письмові докази, які мають значення для повного та всебічного дослідження обставин у справі.

Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 133, 160, 161, 171, 248, 257, 260, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання позивача про звільнення її від сплати судового збору - задовольнити.

2. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо припинення нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму компенсацій отриманої позивачем, як фізичною особою, яка надає соціальні послуги, за період з 25 вересня 2018 року по 31 липня 2019 року; зобов'язання відповідача здійснити нарахування та сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму компенсацій отриманої позивачем, як фізичною особою, яка надає соціальні послуги, за період з 25 вересня 2018 року по 31 липня 2019 року.

3. Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі 200/9520/19-а за даним позовом.

4. Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

5. Зобов'язати відповідача надати суду відзив на позовну заяву у строки, передбачені ч. 5 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позову; особисту справу позивача (або належним чином засвідчені витяги з неї); доказ направлення відзиву позивачу. У разі подання відзиву, його копія та додані до нього документи мають бути надіслані (надані) до суду та позивачу одночасно.

6. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

7. Роз'яснити відповідачу, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову

8. Призначити розгляд адміністративної справи № 200/9520/19-а по суті за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) Донецьким окружним адміністративним судом, розташованим за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1.

9. Роз'яснити сторонам право на подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи протягом трьох днів з дня отримання цієї ухвали.

10. Роз'яснити сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

11. Попередити сторін про те, що згідно ч. 1ст. 149 КАС України, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:

- невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;

- зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;

- неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.

12. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає, крім випадків відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет http://court.gov.ua/fair/sud0570.

Суддя Н.П. Волгіна