Справа № 234/9113/19
Провадження № 2/234/2540/19
01 серпня 2019 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
в складі головуючого судді Чернобай А.О.
секретар судового засідання Ястребов А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за № 234/9113/19 за позовом Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,
27.05.2019 року Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що 22.01.2016 року до УПтСЗН із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям звернулася ОСОБА_1 . Відповідачкою було надано довідку відділу реєстрації актів цивільного стану Дружківського міського управління юстиції Донецької області відповідно до якої відомості про батьків дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 записані за вказівкою матері дитини з частиною першою ст.. 135 СК України. Рішенням від 22.02.2016 року позивачем на підставі наданих відповідачкою документів було прийнято рішення про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року у щомісячному розмірі 357,38 грн. На адресу позивача надійшли листи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління юстиції в Донецькій області, яким повідомлено про те, що до актових записів №1025 від 17.07.2009 року про ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , № 1024 від 17.07.2009 року про ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та № 400 від 23березня 2011 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на підстві заяви матері і батька дитини про визначення батьківства від12.04.2016 року № 72/3-53 внесені відомості про батька дитини. Таким чином, у зв'язку з встановленням батьківства виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється, так як втрачається право на отримання зазначеної допомоги. Розпорядженням від 06.05.2016 року позивач припинив виплату відповідачці державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.05.2016 року. Відповідно до довідки про перерахунок переплачених бюджетних коштів, сума заборгованості ОСОБА_1 перед позивачем складає 509,38 грн. просить стягнути з відповідачки надмірно виплачену допомогу на дітей одиноким матерям у сумі 509.38 грн, а також судовий збір в сумі 1921 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове заcідання не з'явилась з невідомих суду причин, про даьу, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Шляхом направлення судової повістки рекомендованим повідомленням, а також через оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України.
Оскільки відповідачем не було надано відзиву на позов, тому суд приймає до уваги лише надані докази позивачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1)відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів, ухваливши заочне рішення. Позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд, -
Згідно ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до абз. 1 ст. 18-1 Закону України «про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 року, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст.. 18-2 1 Закону України «про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 року, допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до абз. 1 п. 35 порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи:
1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;
3) копія свідоцтва про народження дитини;
4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім'ї, наданого центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.
Відповідно до п. 36 Порядку Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі:
-позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
-позбавлення волі отримувача допомоги за вироком суду;
-скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
-реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку;
-надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом;
-смерті дитини;
-смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі:
-тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
-відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
-тимчасового працевлаштування дитини.
У разі припинення дії обставин, передбачених абзацами четвертим - десятим і дванадцятим - чотирнадцятим цього пункту, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.
Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом ради об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Відповідно до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого КМУ від 27.12.2001 №1751 (далі - Порядок) особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
Згідно п. 49 Порядку особи, яким виплачується допомога, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату допомоги ( зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу тощо). Суми допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян стягуються згідно із законом.
У судовому засіданні встановлено, відповідачка є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження. (а.с. 5,6,7)
Згідно довідки про склад сім'ї, відповідачка ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , разом із синами: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (а.с. 8)
22.01.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення державної на дітей одиноким матерям (а.с. 9-10)
На підставі поданої заяви Відповідачці Рішенням від 22.02.2016 року була призначена допомога сім'ям з дітьми за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року у розмірі 357,38 щомісячно (а.с. 12)
Згідно повідомлення начальника відділу держаної реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції, до актового запису № 400 від 23 березня 2011 року про народження ОСОБА_4 на підставі заяви матері та батька дитини про визначення батьківства від 12.04.2016 року № 72/3-53 унесені відомості про батька. (а.с. 13)
Згідно повідомлення начальника відділу держаної реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції, до актового запису № 1024 від 17 липня 2009 року про народження ОСОБА_2 на підставі заяви матері та батька дитини про визначення батьківства від 12.04.2016 року № 70/3-53 унесені відомості про батька. (а.с. 14)
Згідно повідомлення начальника відділу держаної реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції, до актового запису № 1025 від 17 липня 2009 року про народження ОСОБА_3 на підставі заяви матері та батька дитини про визначення батьківства від 12.04.2016 року № 71/3-53 унесені відомості про батька. (а.с. 15)
Розпорядженням від 06.05.2016 року Управління праці та соціального захисту населення припинено виплату відповідачці державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01 травня 2016 року. (а.с. 16)
Згідно довідки розмір загальної переплати становить 509 грн. 38 коп. (а.с. 17)
05.07.2016 року відповідачці ОСОБА_1 було направлено повідомлення № 01-08/9183 про необхідність повернути надміру виплачені кошти за призначеною грошовою допомогою і запропоновано повернути надміру виплачені кошти за призначеною грошовою допомогою, яке залишено без відповіді та задоволення. (а.с. 18)
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача державної допомоги сім'ям з дітьми не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Оскільки відповідачем вимога УПтСЗН про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.
Таким чином, суд вважає, що у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не повідомила позивача про встановлення батьківства її дітей, то УПтСЗН Краматорської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів за призначеною грошовою допомогою, яка складається в сумі 509,38 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відвовідача підлягають стягненню на користь держави судовий збір в сумі 1921 грн.
Керуючись, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 259, 263 - 265, 280 ЦПК України, 1166, 1215 ЦК України, суд , -
Позовні вимоги Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/ 35217039022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) виплачену щомісячну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 509,38 (п'ятьсот дев'ять гривен 38 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/ 35217039022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) судовий збір в сумі 1921 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.
Суддя:
Рішення ухвалене і надруковане в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.
Суддя: