Справа № 234/13082/19
Провадження № 2-о/234/1445/19
29 липня 2019 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі головуючого судді Демидової В.К.,
секретар Літвінов А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську Донецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини, зацікавлена особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області Міністерства юстиції України, -
29.07.2019 ОСОБА_1 ., який діє в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, у якій зазначив, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 30.12.2011 року перебувають у зареєстрованому шлюбі. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від шлюбу народила дитину чоловічої статі. Дитина народилася в перінатальному центрі міста Макіївка, Донецької області. При зверненні до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області їм було відмовлено, оскільки медична довідка про народження з печаткою Донецької Народної Республіки є незаконною та не створює правових наслідків. Встановлення факту народження дитини необхідно їм для здійснення реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини.
Заявник та представник заявника у судове засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали суду заяви, в яких просили заяву розглядати без їх участі, вимоги заяви підтримали і просили їх задовольнити з зазначених вище підстав.
Представник зацікавленої особи - Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Міністерства юстиції України у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримав, не заперечував проти їх задоволення.
Суд, розглянувши заяву та додані матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 30.12.2011 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб 30.12.2011 року.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в перінатальному центрі міста Макіївка, Донецької області народила дитину чоловічої статі, про що 27.05.2016 року видане свідоцтво про народження № 286, яке засвідчено печаткою незаконного державного утворення «Донецька народна республіка» і яке, відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є незаконним і не створює правових наслідків.
З відмови у проведенні державної реєстрації смерті, наданої заявниці ІНФОРМАЦІЯ_2 . в Краматорському МВ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області за №15.13-25/1-739/3, вбачається, що для державної реєстрації народження дитини до вищевказаного Відділу було надано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 27.05.2016р., яке видане на тимчасово окупованій території України. Тому, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та (або) особами даного утворення є недійсним і не створює правових наслідків.
Приписами п.7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 319 ч.2 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявникам для державної реєстрації народження дитини.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини, що надасть заявникам можливість отримати свідоцтво про народження видане відповідним державним органом України.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 76, 263-265, 315-319 ЦПК України, ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд, -
Заяву ОСОБА_1 ., який діє в інтересах ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини, зацікавлена особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області Міністерства юстиції України - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Макіївка Донецької області, громадянкою України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженкою м. Донецька Донецької області, дитини чоловічої статі ОСОБА_4 .
Зазначити в свідоцтві про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 відомості про матір - громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка м. Донецька Донецької області, та про батька - громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м. Донецька Донецької області.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Краматорського міського суду В. К. Демидова