Справа № 420/4148/19
Про повернення позовної заяви
02 серпня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльності, та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області та Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області щодо невиплати, починаючи з 01.01.2019року, державної допомоги сім'ям з дітьми; визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області щодо невиплати, починаючи з 01.01.2019року, грошової допомоги на догляд як особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області поновити виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, та її припинення з 01.01.2019року негайно після проголошення судового рішення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області поновити виплату грошової допомоги на догляд як особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу з 01.01.2019року негайно після проголошення судового рішення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області подати індивідуальні відомості на застраховану особу ОСОБА_1 до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування через органи Пенсійного фонду України, починаючи з 01.01.2019року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2019р. вищеозначену позовну заяву, відповідно до положень ст.169 КАС України, було залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю вимогам ст.ст.160,161 КАС України. Зокрема, згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. Водночас, судом встановлено, що в позовній заяві позивач - ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною бездіяльність Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області та Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області щодо невиплати, починаючи з 01.01.2019року, державної допомоги сім'ям з дітьми; визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області щодо невиплати, починаючи з 01.01.2019року, грошової допомоги на догляд як особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області поновити виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, та її припинення з 01.01.2019року негайно після проголошення судового рішення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області поновити виплату грошової допомоги на догляд як особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу з 01.01.2019року негайно після проголошення судового рішення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області подати індивідуальні відомості на застраховану особу ОСОБА_1 до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування через органи Пенсійного фонду України, починаючи з 01.01.2019року, зазначаючи, при цьому, Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Зміст позовних вимог - це вимоги позивача (предмет позову).
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що під змістом позовних вимог розуміється визначення, згідно з ч.1 ст.5 КАС України, способу захисту своїх прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів, котрі мають формулюватися максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Крім того, пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. Водночас, судом встановлено, що позивачем - ОСОБА_1 у позовній заяві не зазначено ідентифікаційний код Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
01.08.2019р. на виконання вимог ухвали суду від 16.07.2019р. про залишення позовної заяви без руху, від ОСОБА_1 до суду надійшла позовна заява (вхід.№27550/19), у якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області та Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області щодо невиплати, починаючи з 01.01.2019року, державної допомоги сім'ям з дітьми; визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області щодо невиплати, починаючи з 01.01.2019року, грошової допомоги на догляд як особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області поновити виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, та її припинення з 01.01.2019року негайно після проголошення судового рішення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області поновити виплату грошової допомоги на догляд як особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу з 01.01.2019року негайно після проголошення судового рішення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області подати індивідуальні відомості на застраховану особу ОСОБА_1 до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування через органи Пенсійного фонду України, починаючи з 01.01.2019року.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що позивачем, у встановлений судом термін недоліки позовної заяви не усунено, що відповідно є підставою для повернення позовної заяви позивачеві.
Зокрема, згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. Водночас, судом встановлено, що в позовній заяві позивач - ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною бездіяльність Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області та Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області щодо невиплати, починаючи з 01.01.2019року, державної допомоги сім'ям з дітьми; визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області щодо невиплати, починаючи з 01.01.2019року, грошової допомоги на догляд як особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області поновити виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, та її припинення з 01.01.2019року негайно після проголошення судового рішення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області поновити виплату грошової допомоги на догляд як особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу з 01.01.2019року негайно після проголошення судового рішення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області подати індивідуальні відомості на застраховану особу ОСОБА_1 до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування через органи Пенсійного фонду України, починаючи з 01.01.2019року, зазначаючи, при цьому, Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Зміст позовних вимог - це вимоги позивача (предмет позову).
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що під змістом позовних вимог розуміється визначення, згідно з ч.1 ст.5 КАС України, способу захисту своїх прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів, котрі мають формулюватися максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного, адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльності, та зобов'язання вчинити певні дії, повертається позивачеві, відповідно до приписів п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст.248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльності, та зобов'язання вчинити певні дії, повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Харченко Ю.В.