Рішення від 31.07.2019 по справі 440/1615/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1615/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.05.2019 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - Гребінківського об'єднаного УПФУ Полтавської області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 18.04.2019 № 10; зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком з визначеним розміром страхового стажу 28 років 04 місяць 21 день, індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати 1,50134 та індивідуальним коефіцієнтом страхового стажу 0,28333, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 та 2018 роки у розмірі 6188,89 грн.

В обгрунтування позову позивач зазначив, що 09.04.2019 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії з 01.04.2019 пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016, 2017, 2018 роки 6188,89 грн, із застосуванням особистого (індивідуального) коефіцієнта заробітної плати 1,50134 із застосуванням особистого (індивідуального) коефіцієнта стажу 0,28333. Водночас за твердженням позивача, відповідачем 02.05.2019 протиправно відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати 5377,90 грн в Україні за 2016, 2017, 2018 роки 6188,89 грн, оскільки це суперечить вище вказаному Закону.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/1615/19, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 18.06.2019.

27.05.2019 до суду надано відповідачем відзив на позов в якому вказано, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у тому числі частину якої складає пенсія по інвалідності згідно з Законом № 1058, адже статтею 37 Закону № 3723 встановлено, що пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Зазначено, що при призначенні позивачу пенсії з 29.04.2010 пенсії по інвалідності відповідно Закону № 3723 було перераховано також і пенсію по Закону № 1058 з врахуванням набутого стажу та заробітку по дату звільнення з посади державного службовця - 28.04.2010. При цьому, розрахунок заробітку проведено з врахуванням показника заробітної плати за 2009 рік (1650,43 грн). За твердженням відповідача, на виконання Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 № 2148-VIII, - з 01.10.2017 здійснено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 із застосуванням середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки (3764,40 грн) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% /а.с. 36-38/.

29.05.2019 до суду позивачем надано відповідь на відзив в якій вказано, що позивачу призначено пенсію відповідно до положень Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач звернувся вперше. Також зазначено, що позивач у позові не ставить питання проведення перерахунку його пенсії з урахуванням набутого страхового стажу після виходу на пенсію відповідно до абзацу третього частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За твердженням позивача, при призначенні позивачеві пенсії за віком має бути врахований загальний страховий стаж на час звернення за призначенням нового виду пенсії, що відповідачє вимогам статті 43 Закону /а.с. 47-50/.

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 09.04.2019 позивач звернувся до Гребінківського об'єднаного УПФУ Полтавської області із заявою про перехід на пенсію по віку, згідно з якою просив призначити пенсію за віком з 01.04.2018 відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати 6188,89 грн в Україні за 2016, 2017, 2018 роки, з урахуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,50134 та індивідуального коефіцієнта страхового стажу 0,28333 /а.с. 28/.

Рішенням Гребінківского об'єднаного УПФУ № 10 від 18.04.2019 відмовлено ОСОБА_1 з 01.04.2019 у призначенні пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-2018 роки (6188,89 грн), так як це суперечить нормам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 30/.

Позивач не погоджуючись із указаним рішенням, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії вперше відповідно до Закону № 1058-IV) відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Положеннями частини першої статті 10 Закону № 1058-IV визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з частинами першою та другою статті 30 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Як передбачено частиною першою статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Судом встановлено, що 25.07.2006 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі із заявою про призначення-перерахунок пенсії згідно з якою просив призначити пенсію по інвалідності /а.с. 38/.

Протоколом від 13.07.2006 № 2251 позивачу призначено пенсію по інвалідності з 03.07.2006 відповідно до Закону №1058-IV /а.с. 39/.

29.04.2010 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі із заявою про призначення/перерахунок пенсії відповідно до якої просив призначити пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" /а.с. 40/.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з частиною шостою статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд зазначає, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 3723-ХІІ, у тому числі частину якої складає пенсія по інвалідності згідно з Законом №1058-IV.

Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV Закону №1058-IV (зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

У письмових поясненнях відповідачем зазначено, що позивачу призначено пенсію з 29.04.2010 по інвалідності відповідно до Закону № 3723-ХІІ було перераховано також і пенсію відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням набутого стажу та заробітку по дату звільнення з посади державного службовця - 28.04.2010.

Крім того, відповідач зазначив, що розрахунок заробітку проведено з врахуванням показника заробітної плати за 2009 рік (1650,43 грн).

Як вбачається із матеріалів справи, позивачу з 03.07.2006 вперше була призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону №1058-IV, а в подальшому з 29.04.2010 позивач отримує пенсію за Законом №3723-ХІІ та частину пенсії за Законом № №1058-IV.

09.04.2019 позивач звернувся до Гребінківського об'єднаного УПФУ Полтавської області із заявою про перехід на пенсію за віком /а.с. 28/.

Суд зазначає, що за приписами частини третьої статті 45 Закону №1058-IV (у редакції, чинній станом на 09.04.2019) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Водночас після останнього перерахунку пенсії з 29.04.2010 набутий позивачем страховий стаж становить менше 24 місяців /а.с. 22-24/, а отже, враховуючи вище зазначене позивач не має права на перерахунок пенсії за віком з визначеним розміром страхового стажу 28 років 04 місяць 21 день, індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати 1,50134 та індивідуальним коефіцієнтом страхового стажу 0,28333, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 та 2018 роки у розмірі 6188,89 грн.

Також відсутні підстави для задоволення вимог позивача про протиправним та скасування рішення Гребінківського об'єднаного УПФУ Полтавської області від 18.04.2019 № 10.

Згідно з абзацом першим частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з цим, як визначено частиною першою цієї статті, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

А відповідно до частини першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (пров. Євгена Гребінки, 13, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний код 41247253) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко