Справа № 420/4623/19
02 серпня 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву адвоката Твердохлібової В.Г. - представника позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі за позовом ОСОБА_1 до Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про визнання протиправними та скасування всіх рішень Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області від 11.07.2019 року №589-І,№590-І, поновлення на посаді, скасування реєстраційної дії,-
До суду 02.08.2019 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (далі Тузлівська сільскрада), у якому позивач просить: - визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №589-1 від 11 липня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Корнован- ОСОБА_2 »; - визнати протиправним та скасувати Рішення відповідача № 590-1 від 11 липня 2019 року «Про покладання обов'язків сільського голови», яким покладено обов'язки сільського голови на секретаря сільської ради ОСОБА_3 ; - поновити її - ОСОБА_4 на посаді голови Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області;- скасувати реєстраційну дію №15491070015000410 від 26 липня 2019 року, проведену державним реєстратором КП «Агенція реєстраційних послуг» Манютою ОСОБА_5 щодо зміни керівника юридичної особи - Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (код ЄДРПОУ: 04378876).
Разом з позовом до суду подана заява про забезпечення позову шляхом зупинення дії Рішення №589-1 від 11 липня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Корнован-Мойсєєнко ОСОБА_6 » Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області від 11 липня 2019 року та Рішення №590-1 від 11 липня 2019 року «Про покладання обов'язків сільського голови» до моменту вирішення справи по суті.
Заявниця зазначила, що її позовні вимоги ґрунтуються на тому, що Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2019 року по справі № 420/5237/18 визнано протиправним та скасовано рішення Тузлівської сільськради «Про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Корнован-Мойсєєнко ОСОБА_7 Юріївни» від 04.10.2018 року №425-1, визнано протиправним та скасовано рішення Тузлівської сільськради «Про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Корнован- ОСОБА_2 » від 04.10.2018 року №426-1, поновлено ОСОБА_4 на посаді Тузлівського сільського голови з 04.10.2018 року.
Однак, як стало відомо, 11.07.2019 року секретарем Тузлівської сільської ради ОСОБА_3 була скликана та проведена позачергова сесія Тузлівської сільськради, на якій були прийняті оскаржувані рішення.
На думку представника позивача фактично здійснюються спроби рейдерського захоплення сільської ради. Секретар ОСОБА_3 був обізнаний, що рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду вже набрало законної сили та громадянка ОСОБА_8 поновлена на посаді Тузлівського сільського голови. Незважаючи на це, ОСОБА_3 проводить сесію Тузлівської сільськради, чим порушує Регламент сільської ради та законодавство України.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що рішення Тузлівської сільської ради від 11.07.2019 року прийняти з порушенням норм діючого законодавства України, а саме: - скликання сесії відбулось неуповноваженою на те особою; - рішення про скликання сесії не доведено до відома більшості депутатів та населення; - проведення сесії здійснено неуповноваженою на те особою.
ОСОБА_3 здійснює дії з метою втілення власних інтересів, що полягають у зайнятті ним особисто посади Тузлівського сільського голови.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, 26 липня 2019 року була проведена реєстраційна дія №15491070015000410 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме зміна керівника, та на даний час керівником Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області є ОСОБА_3 . Тобто, на підставі протиправних Рішень №589-1 та №590-1, які були прийняти на позачергової сесії Тузлівської сільської ради, відбулася незаконна зміна керівника, та фактичне рейдерське захоплення ради.
На думку представника позивача очевидними є ознаки протиправності рішень, прийнятих на позачергової сесії Тузлівської сільськради 11 липня 2019 року, та грубе порушення прав, свобод та інтересів позивача та реальна загроза виникнення суттєвої шкоди її правам ОСОБА_8 , у зв'язку з чим необхідним є забезпечення позову.
Суд вважає заяву позивача такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 ст. 150 КАС України встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акту або нормативно-правового акту; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 ст.151 КАС України встановлено, зокрема, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів позивача в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
У той же час забезпечення адміністративного позову не є самостійним способом захисту порушеного права, та не повинне призводити до вирішення позовних вимог або досягнення іншої мети, не пов'язаної з забезпеченням права особи до вирішення справи по суті.
Між тим, в обґрунтування задоволення заяви про забезпечення позову позивач наводить всі ті самі доводи, що і в обґрунтування задоволення позовних вимог.
Будь-яких об'єктивних доказів, що до моменту ухвалення рішення в адміністративній справі існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, а захист цих прав, свобод або інтересів стане неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, чи для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, до суду не надано.
Твердження заявника, що фактично здійснюються спроби рейдерського захоплення сільської ради є лише припущеннями заявника, які не підтвердженні жодними доказами.
Крім того, заявником ні до позову, ні до заяви про забезпечення позову не надано копій оскаржуваних рішень, тобто тих рішень дії яких заявник просить зупинити. У тому числі з вказаних підстав відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову шляхом зупинення дій рішень від 11.07.2019 року № 589-1 по справам №420/4238/19, №420/4316/19.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника позивача про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст.150, 151,152,154,248 КАС України, суддя, -
Відмовити у задоволенні заяви заяву адвоката Твердохлібової В.Г. -представника позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі за позовом ОСОБА_1 до Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про визнання протиправними та скасування всіх рішень Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області від 11.07.2019 року №589-І,№590-І, поновлення на посаді, скасування реєстраційної дії.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Суддя Е.В.Катаєва