Справа № 420/573/19
02 серпня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області розглянути заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у період з 1 вересня 1999р. по 06.11.2015р. ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ в структурі ГУМВС України в Одеській області. 07.11.2015р. позивача прийнято на службу до Національної поліції. Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 14.03.2016р. №108 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби за п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням). 30.05.2016р. військово-лікарською комісією ДУ ТМО МВС України по Одеські області здійснено медичний огляд щодо ОСОБА_1 , за наслідками якого встановлено наявність захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Відповідно до Свідоцтва про хворобу №148/2 від 30.05.2016р. ОСОБА_1 визнано непридатним до служби в поліції. Згідно з Довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 10 ААА №127208 від 30.05.2016р. ступінь втрати ОСОБА_1 професійної працездатності встановлено в розмірі 50%. У зв'язку з чим, Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 08.06.2016р. №458 о/с до Наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 14.03.2016р. №108 о/с внесено зміни в частині звільнення ОСОБА_1 (змінено підставу звільнення на п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», через хворобу). Відповідно до Виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААВ №799315 від 23.06.2016р. ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Згідно з Довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ №312485 від 25.10.2017р. ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. У зв'язку з наявністю вищеозначених обставин ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області із заявою про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, за наслідками розгляду якої, всупереч положенням пункту 4 розділу ІV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4, відповідачем не підготовлено висновок про призначення одноразової грошової допомоги, не проведено його затвердження та у п'ятнадцятиденний строк керівником відповідача не прийнято відповідного рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги або про відмову з письмовим повідомленням із зазначенням відповідних мотивів.
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 19.03.2019р. вхід.№9810/19), наголошуючи, що Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області №108 о/с від 14.03.2016р. ОСОБА_1 звільнено з поліції за власним бажанням з 24.03.2016р. Пунктом 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено вичерпний та такий, що не підлягає розширеному тлумаченню, перелік підстав призначення та виплати одноразової грошової допомоги. У зв'язку з чим, у разі якщо особу не звільнено з урахуванням п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію", а саме через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції, а звільнено з інших підстав передбачених даною статтею (в даному випадку за власним бажанням), то підстави для виплати одноразової грошової допомоги відсутні. Так, Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області №458 о/с від 08.06.2016р. до Наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області №108 о/с від 14.03.2016р. внесено зміну, з урахуванням яких ОСОБА_1 звільнено з поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/573/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 25.04.2019р., відповідно до п.4 ч.1 ст.236 КАС України, провадження по справі №420/573/19 зупинено.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01.07.2019р., у зв'язку з усуненням обставин, котрі слугували підставою для зупинення провадження, поновлено провадження по справі №420/573/19.
Ухвалою суду від 01.07.2019р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.
23.07.2019р. до Одеського окружного адміністративного суду від повноважного представника позивача - ОСОБА_1 надійшло клопотання (вхід.№26580/19) щодо розгляду справи за його відсутності.
Таким чином, враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області із заявою про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, за наслідками розгляду якої Головним управлінням Національної поліції в Одеській області на ім'я заявника надіслано Лист №9/Г-1588 від 15.11.2018р., у якому зазначено про відсутність підстав щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Не погодившись з означеним Листом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 15.11.2018р. №9/Г-1588, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області розглянути заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у період з 1 вересня 1999р. по 06.11.2015р. ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ в структурі ГУМВС України в Одеській області, а з 07.11.2015р. позивача прийнято на службу до Національної поліції, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Трудової книжки серії НОМЕР_1 .
Судом з'ясовано, що 14.03.2016р. Головним управлінням Національної поліції в Одеській області винесено Наказ №108 о/с «По особовому складу», яким майора поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого Київського відділу поліції в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області з 24.03.2016р. звільнено зі служби в поліції відповідно до п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
30.05.2016р. військово-лікарською комісією ДУ ТМО МВС України по Одеські області здійснено медичний огляд щодо ОСОБА_1 , за наслідками якого встановлено наявність захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією Свідоцтва про хворобу №148/2 від 30.05.2016р.
Згідно з Довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 10 ААА №127208 від 30.05.2016р. ступінь втрати ОСОБА_1 професійної працездатності встановлено в розмірі 50%.
У зв'язку з чим, Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 08.06.2016р. №458 о/с до Наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 14.03.2016р. №108 о/с внесено зміни в частині звільнення ОСОБА_1 (змінено підставу звільнення на п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», через хворобу).
Відповідно до наявної у матеріалах справи належним чином засвідченої копії Виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААВ №799315 від 23.06.2016р. ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з Випискою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ №312485 від 25.10.2017р. ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з п.1 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Згідно з ч.2 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до п.п.б п.3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію», розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Згідно з п.п.б п.4 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію», розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України, поліцейських в т.ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій визначено Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, відповідно до підпункту 2 пункту 4 розділу І якого випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: під час виконання службових обов'язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов'язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 розділу ІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, днем виникнення права на отримання ОГД є: у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії.
СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України.
ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України.
Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України.
Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України.
Керівники органів поліції, навчальних закладів відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно із законодавством України.
Згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);
8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Копії документів завіряються підписом власноруч, та перевіряються особою, що приймає документи.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5 розділу ІV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: 1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; 2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій; 3) у навчальних закладах - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою (додаток 3).
Виділення коштів органам поліції для виплати ОГД здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.
Згідно з пунктами 8-9 розділу ІV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, якщо поліцейському протягом двох років після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД.
У разі коли одержувачі ОГД одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про Національну поліцію», та одноразової грошової допомоги відповідно до інших актів законодавства України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав, за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, під час проходження служби ОСОБА_1 отримано травми та набуто захворювання, що безпосередньо пов'язане з виконанням службових обов'язків, що підтверджується належним чином засвідченими копіями Свідоцтва про хворобу №148/2 від 30.05.2016року, виданого згідно медичного огляду, проведеного Військово-лікарською комісією ДУ ТМО МВС України по Одеській області, Довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 10 ААА №127208 від 21.06.2016р., Виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до Довідки серії 10 ААВ №799315 від 21.06.2016р., Виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до Довідки серії 12 ААА №312485 від 25.10.2017р., Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №032672 від 29.10.2018р.
30.05.2016р. військово-лікарською комісією ДУ ТМО МВС України по Одеські області здійснено медичний огляд щодо ОСОБА_1 , за наслідками якого встановлено наявність захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією Свідоцтва про хворобу №148/2 від 30.05.2016р.
Згідно з Довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 10 ААА №127208 від 30.05.2016р. ступінь втрати ОСОБА_1 професійної працездатності встановлено в розмірі 50%.
Відповідно до наявної у матеріалах справи належним чином засвідченої копії Виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААВ №799315 від 23.06.2016р. ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з Випискою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ №312485 від 25.10.2017р. ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №03272 від 29.10.2018р. ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Судом встановлено, що з метою отримання одноразової грошової допомоги пов'язаної з втратою працездатності ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області подано усі документи, котрі передбачено Законом України «Про Національну поліцію», Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженими Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4.
Відповідно до пункту 1 розділу ІV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
Однак, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, з доданими до неї документами, Головним управлінням Національної поліції в Одеській області, у порушення вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, відповідного висновку складено не було.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що заяву ОСОБА_1 про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, з доданими до неї документами, Головним управлінням Національної поліції в Одеській області розглянуто з порушенням вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016року №4, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , у визначений позивачем спосіб.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у відзиві на позовну заяву.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 правомірні, документально підтверджені та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про зобов'язання розглянути заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4, задовольнити.
2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (65014, м.Одеса, вул.Єврейська,12, код ЄДРПОУ 40108740) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) щодо виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням приписів Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.