Рішення від 02.08.2019 по справі 815/6724/17

Справа № 815/6724/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційна комісія), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційна комісія), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо виготовлення хибної довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії (без врахування всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМ України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції») та зобов'язання відповідача виготовити нову довідку для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», положень Постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», яка складається з: посадового окладу - 3100 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400 грн., надбавки за стаж служби (50%) - 2750 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4125 грн., місячної премії, яка носить постійний характер (190%) - 23512,50 грн. та направити довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не надання повної відповіді на заяву позивача від 20.01.2017 року про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача надати повну відповідь на заяву позивача від 20.01.2017 року про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.

Ухвалою суду від 22.02.2018 року провадження у справі №815/6724/17 було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18.

У зв'язку із набранням чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 ухвалою суду від 02.08.2019 року провадження у справі поновлено.

Позов обґрунтований позивачем тим, що вона є ветераном органів внутрішніх справ України та їй призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 20 січня 2017 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області та начальника ГУ НП в Одеській області Головіна Д.В. із заявою щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Листом №14/3-Т-54911 від 06.01.2017 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області відмовлено позивачу у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України повідомлено позивачу, про те, що 03.02.2017 року МВС України надіслало до Пенсійного фонду України повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, до числа яких також належить позивач. 10 листопада 2017 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо надання належним чином засвідченої копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України повідомило позивачу, що передана 13.10.2017 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області довідка №4451 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повернута Головним управління Пенсійного фонду України до зазначеної установи на доопрацювання у зв'язку із тим, що неправильно складена, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 36-37) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки у квітні 2017 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області отримано лист Головного управління Пенсійного фонду України від 30.03.2017 року за вих. №4422/03, який містив перелік осіб, зокрема, ОСОБА_1 , пенсії яких підлягають перерахунку. На виконання зазначеного листа, у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та члені їх сімей» від 23.12.2015 року №900, Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області проведено перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року, та на адресу ініціатора було виготовлено та направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вих. №13 від 13.10.2017 року. Головне управління Пенсійного фонду України повернуло вищезазначену довідку до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області 05.12.2017 року з метою перевірки правильності встановлення розміру премії. Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим повторно направлена до Головного управління Пенсійного фонду України 06.12.2017 року.

З пояснень третьої особи по справі (аркуші справи 29-30) вбачається, що на підставі п. 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 Міністерство внутрішніх справ листом №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомив головне управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також в даному листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області передана Головному управлінню довідка №4451 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за нормами, чинними на 01.01.2016 року. У зазначеній довідці №4451 вказаний розмір премії 1,1% (90,75 грн.), однак Головному управлінню стало відомо про лист Міністерства внутрішніх справ України від квітня місяця 2017 року №5551/05/22-2017, який адресований головам ліквідаційних комісій ГУ МВС, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в якому вказано, що інші надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій враховувати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції. Оскільки право на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» виникло у січні 2016 року, відповідний розмір премії, враховуючи вимоги п. 5 Порядку, необхідно враховувати за січень 2016 року (а не за грудень 2015 року, як зазначено в листі МВС України №5551/05/22-2017). З цих підстав, для уникнення в подальшому при здійсненні виплати на підставі довідки №4451 ОСОБА_1 переплати або недоплати пенсії, Головним управлінням листом від 08.09.2017 року №16998/03 повернуто довідку до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області з метою перевірки правильності встановлених розмірів премії. Після надходження доопрацьованої довідки, перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Згідно наказу ГУМВС України в Одеській області від 30.09.2015 року №736 о/с ОСОБА_1 звільнена у відставку за п. 65 «а» (за віком) у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, якій з 01.10.2015 року призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (аркуш справи 10), з 01 жовтня 2015 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років, при обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад - 1200 грн., оклад за військове звання-135 грн., процента надбавка за вислугу років 40% - 534 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, 5196,55 грн. у т. ч. надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 190%, всього у розмірі 7065,55 грн.

Задля реалізації права на перерахунок пенсії, 20 січня 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області та начальника ГУ НП в Одеській області із заявою щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (аркуш справи 11).

Листом №14/3-Т-54911 від 06.02.2017 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області позивачу повідомлено, що на даний час Постанова Кабінету Міністрів про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ чи для поліцейських не приймалася (аркуші справи 76-77).

Крім того, на запит позивача від 20.03.2017 року Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України направлено лист №22/6-174зі від 22.03.2017 року в якому повідомлено, що відповідно до п. 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 надіслано до Пенсійного фонду України повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ. При цьому, Порядок не передбачає персонального звернення кожного пенсіонера за довідкою про грошове забезпечення та до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання. (аркуші справи 13-15).

10 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо надання належним чином засвідченої копії довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та повідомлення про здійснення перерахунку її пенсії згідно чинного законодавства (аркуш справи 16).

Головне управління Пенсійного фонду України листом №129/Т-Веб від 20.11.2017 року повідомило позивачу, що передана 13.10.2017 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області довідка №4451 про розмір грошового забезпечення для перерахунку її пенсії згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби та деяких інших осіб» та постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за нормами, чинними на 01.01.2016 року, повернута до зазначеної установи на доопрацювання у зв'язку із тим, що неправильно складена, тому надати її копію головне управління не має можливості (аркуш справи 17).

21 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Національної поліції України із запитом щодо надання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 у співвідношенні спеціальних звань: полковник міліції - полковник поліції та схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції відповідно до посади, з якої її було звільнено у відставку - начальник штабу Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області (аркуш справи 18).

29 листопада 2017 року Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України позивачу направлено лист №216зі/29/2/01-2017, яким повідомлено що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищень посадового окладу, надбавок, доплат, які мають постійний характер), премії та одноразових видів грошового забезпечення. На сьогодні, ураховуючи фінансові можливості державного бюджету, грошове забезпечення поліцейському, зокрема, за посадою «начальник відділу» із спеціальним званням полковник поліції, виплачується з розрахунку таких складових: 1) посадового окладу за спеціальним званням полковник поліції, який становить 2400 грн. (додаток 1 «Схема окладів поліцейських за спеціальними званнями'до постанови №988), 2) посадового окладу за посадою «начальник відділу», який становить 3100 грн. (додаток 4 «Схема окладів поліцейських за спеціальними званнями'до постанови №988), 3) надбавки за стаж служби в поліції, яка виплачується в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням (додаток 11 «Розміри надбавки за стаж служби в поліції» до постанови №988). До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби в поліції зараховуються періоди, визначені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію». 4) надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за наявності допуску виданого Службою безпеки України), яка установлюється в розмірі до 20 відсотків посадового окладу залежно від ступеня секретності інформації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року №414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», 5) премії, розмір якої визначається за показниками, зазначеними у Положенні про преміювання поліцейських відповідно до Головного управління Національної поліції та залежно від особистого вкладу поліцейського в загальні результати служби. Премія кожному поліцейському встановлюється індивідуально безпосереднім керівником структурного підрозділу та затверджується начальником відповідного Головного управління Національної поліції (аркуші справи 19-20).

Позивач не погодився із правомірністю дій Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційна комісія) щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії без врахування всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМ України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Відповідно довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №4451 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії (аркуш справи 62), виданої ОСОБА_2 Комунарівні відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою начальник штабу Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області (на день звільнення зі служби/прирівняною посадою) забезпечення становить: посадовий оклад 3100 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 2400 грн., надбавка за стаж служби (50%) 2750 грн., премія (1,1%) 90,75 грн., всього у розмірі 8340,75 грн. (аркуш справи 62).

При цьому, в позовній заяві позивач просить, серед іншого, зобов'язати Головне управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційну комісію) виготовити нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», положень Постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», яка складається з: посадового окладу - 3100 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400 грн., надбавки за стаж служби (50%) - 2750 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4125 грн., місячної премії, яка носить постійний характер (190%) - 23512,50 грн. та направити довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

В Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднена постанова Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом фізичної особи до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

Ознаками даної типової справи є: 1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ; 2) відповідач - ліквідаційна комісія УМВСУ ; 3) третя особа - ГУ ПФУ у Вінницькій області; 4) предмет спору: зобов'язання відповідача виготовити на направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Висновки Великої Палати Верховного Суду у вищезазначеній зразковій справі належить застосовувати в аналогічних типових адміністративних справах до яких й відноситься розглядувана справа, в силу приписів частини 3 статті 291 КАС України, у зв'язку із чим суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вищезазначеній постанові, які полягають у наступному.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

З огляду на матеріали справи, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) дійшла таких висновків у зразковій справі:

1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;

2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Суд звертає увагу, що вказаний відповідачем у довідці № 4451 розмір премії 1,1% для перерахунку пенсії є середнім, що фактично виплачений за відповідною посадою.

В пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу направлено відповідно до Порядку № 45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).

Таким чином показники у довідці № 4451 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача призвели до збільшення розміру його пенсії, що також не порушує його права на соціальний захист відповідним перерахунком на підставі цієї довідки. При цьому, звернення позивача до суду обумовлено бажанням збільшення розміру пенсійних виплат, виходячи з грошового забезпечення поліцейських, але із залишенням надбавок, які виплачувалися під час проходження ним служби в ОВС, та які на теперішній час неактуальні.

Враховуючи правовий висновок Верховного Суду у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а, а також те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.01.2016 року не виплачується поліцейським, відповідачем при виготовленні довідки враховувався середній розмір премії, суд дійшов висновку, про відсутність протиправних дій Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційна комісія) щодо виготовлення хибної довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (без врахування всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМ України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»), оскільки при виготовлені вказаної довідки, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, а тому підстав для задоволення позову в цій частині не має.

Крім того, суд не вбачає бездіяльності Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційної комісії) щодо не надання повної відповіді на заяву ОСОБА_1 від 20.01.2017 року про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки в матеріалах справи наявна відповідь Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області №14/3-Т-54911 на заяву позивача від 20.01.2017 року, в якій ОСОБА_1 повідомлено, що на даний час Постанова Кабінету Міністрів про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення чи видів введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ чи для поліцейських не приймалася, а тому підстав для зобов'язання Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційної комісії) надати повну відповідь на заяву ОСОБА_3 Комунарівні від 20.01.2017 року про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у суду не має.

Щодо тверджень третьої особи у поясненнях на позовну заяву про пропущення позивачем строку звернення до суду, слід зазначити, що порушення відповідачем прав позивача, з метою захисту яких він звернувся до суду, позивач пов'язує з наданням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповіді від 20.11.2017 року, в якій повідомлено позивачу, що 13.10.2017 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області довідка №4451 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії повернута Головним управління Пенсійного фонду України до зазначеної установи на доопрацювання у зв'язку із тим, що неправильно складена.

Позивач звернувся до суду з цим позовом 19.12.2017 року, а дізнався про порушення своїх прав після отримання листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 20.11.2017 року №129/Т-Веб, а тому строк звернення до суду з цим позовом позивач не пропустив.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційна комісія) (вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 08592268), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційна комісія) щодо виготовлення хибної довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (без врахування всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМ України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції») та зобов'язання Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційної комісії) виготовити нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», положень Постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», яка складається з: посадового окладу - 3100 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400 грн., надбавки за стаж служби (50%) - 2750 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4125 грн., місячної премії, яка носить постійний характер (190%) - 23512,50 грн. та направити довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, визнання протиправною бездіяльності Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційної комісії) щодо не надання повної відповіді на заяву ОСОБА_1 від 20.01.2017 року про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління МВС України в Одеській області (Ліквідаційної комісії) надати повну відповідь на заяву ОСОБА_3 Комунарівні від 20.01.2017 року про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.