Іменем України
01 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2565/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Секірської А.Г.,
за участі секретаря - Вакуленка А.В.,
позивача - не прибув;
представника відповідача - Скурідіна В.О., довіреність від 12.07.2019 № 03-30/425;
представника третьої особи - Заброднього Є.О., довіреність від 02.01.2019 № 18/06-1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
18.06.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов даний позов, в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) з 17.12.2018 призначено на посаду головного спеціаліста відділу бюджетного фінансування та бухгалтерського обліку управління капітального будівництва Луганської обласної державного адміністрації. Позивач мала загальний страховий стаж 4 роки 6 місяців.
Згідно із листком непрацездатності серії АДЕ № 198842 від 04.02.2019 позивачеві надано оплачувану відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 календарних днів до 10.06.2019. На підставі довідки до лікарняного листа «до листка непрацездатності серія АДЕ № 198842 від 04 лютого 2019 року» розраховано розмір денної допомоги у сумі 274,18 грн, виходячи з подвійної мінімальної заробітної плати на 2019 рік, яка складає 4173,00 грн (30,44 х 2, тобто на загальну суму за 126 календарних днів - 34 546,68 грн).
30.03.2019 ОСОБА_1 у Київському міському пологовому будинку № 5 було надано обмінну карту, у пункті 17.2 якої зауважено, що у зв'язку з ускладненими пологами надається додаткова післяпологова відпустка 14 днів, внаслідок чого позивач отримала у КУ «Рубіжанська центральна міська лікарня» листок непрацездатності та передала його відповідачу. Станом на 25.06.2019 грошові кошти у розмірі 3 838,52 грн було виплачено (274,18 грн х 14 календарних днів).
Позивач вважає дії Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Департамент) щодо розрахунку допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, виходячи з подвійної мінімальної заробітної плати на 2019 рік, протиправними з огляду на таке.
Відповідно до довідки про доходи, наданої 14.05.2019 відповідачем, загальний розмір заробітної плати за період грудень 2018 року - лютий 2019 року складає 32809,07 грн а саме: з 17.12.2018 (дата прийняття на роботу) по 31.12.2018 - 4 838,42 грн; з 01.01.2019 по 31.01.2019 - 26 011,44 грн; з 01.02.2019 по 03.02.2019 (дата останнього дня перед настанням страхового випадку) - 1 959,21 грн.
В розумінні норм статей 4, 17 Закону України «Про відпустки», статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» оплата часу перебування особи у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами є соціальною гарантією держави, спрямованою на охорону материнства і дитинства, яка полягає у наданні впевненості майбутній матері в тому, що, залишаючись у безпорадному стані, вона буде забезпечена з боку держави матеріально в усередненому розмірі доходу за попередній період. Обмеження цієї гарантії позивач вважає неприпустимим.
З посиланням на статті 26, 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пункти 2, 3, 25, 26 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266, позивач зазначила, що розрахунковий період за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа) є період з 01.01.2019 по 31.01.2019, що відповідно до довідки про доходи від 14.05.2019 № 1 складає:
26011,44 грн/30,44 = 854,52 грн х 126 календарних днів = 107 668,90 грн, а також 854,52 грн х 14 календарних днів додаткової післяпологової відпустки = 11963,28 грн, разом за 140 календарних днів оплачуваної відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами - 119 632,18 грн.
На підставі викладеного позивач просить суд:
- визнати дії відповідача щодо розрахунку допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, виходячи з подвійної мінімальної заробітної плати на 2019 рік, протиправними;
- зобов'язати відповідача здійснити (відповідно до пункту 26 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266) перерахунок допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами за 140 календарних днів з урахуванням середньої заробітної плати за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа) перед настанням страхового випадку та передати його до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі відокремленого підрозділу - Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області для виплати.
Ухвалою суду від 20.06.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (арк.спр. 42-44).
27.06.2019 за вх. № 34244/2019 позивачем надано заяву про усунення недоліків (арк.спр. 46).
Ухвалою суду від 02.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, визначено вирішити клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду в ході судового розгляду справи (арк.спр. 1-2).
Ухвалою суду від 18.07.2019 задоволено клопотання відповідача, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення; вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк.спр. 91-92).
Ухвалою суду від 01.08.2019 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, визнано причини пропуску строку звернення до суду поважними, поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним позовом (арк.спр. 110).
Позивач у судове засідання не прибула, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином (арк.спр.98).
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві від 15.07.2019 за вх.№ 37027/2019 (арк.спр. 74-79), пояснив наступне.
Доводи позивача про те, що відповідач при розрахунку допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами помилково виходив не з суми заробітної плати позивача за січень 2018 року, а з двократного розміру мінімальної заробітної плати, є хибними з огляду на таке.
Відповідно до пункту 29 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266, якщо протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку та за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців, середня заробітна плата визначається для розрахунку допомоги по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.
Такі ж положення містяться у частині четвертій статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Як вбачається з індивідуальних відомостей про застраховану особу - ОСОБА_1 , які містяться в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України та які як доказ позивач надала суду, в 2018 році позивач має страховий стаж на 1 календарний місяць - грудень 2018 року. Також позивач має страховий стаж за повний місяць січень 2019 року, та за не повністю відпрацьований лютий 2019 року.
Отже, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування позивач протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку має страховий стаж менше шести місяців, тому відповідач, обчислюючи розмір допомоги по вагітності та пологах, керуючись, зокрема, статтею 19 Закону та пункту 29 Порядку, правильно виходив із двократного розміру мінімальної заробітної плати.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання вчинити певні дії, відповідач зазначив, що така вимога є безпідставною, оскільки пункт 26 Порядку, на який посилається позивач, не регулює питання (правовідносини) з перерахунку допомоги по вагітності та пологах; врахування при обчисленні допомоги середньої заробітної плати за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа) перед настанням страхового випадку; складання та передачу документу з назвою «перерахунок» до структурного підрозділу Фонду соціального страхування України.
Також відповідач вважає, що позивачем не наведено жодної норми Порядку чи іншого нормативно - правового акта, на підстав, в порядку і в межах якого роботодавець у разі неправильно здійсненого розрахунку допомоги по вагітності та пологах, при здійсненні перерахунку може врахувати середню заробітну плату за фактично відпрацьовані календарні місяці перед настанням страхового випадку, скласти та передати документ з назвою «перерахунок» до структурного підрозділу Фонду соціального страхування України.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи у судовому засіданні зазначив, що вважає позов необґрунтованим, оскільки допомога по вагітності та пологах за листком непрацездатності серії АДЕ № 198842 застрахованій особі ОСОБА_1 розрахована відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства, що також підтверджується листом Міністерства соціальної політики України від 29.11.2017 № 530/0/86-17, надав письмові пояснення від 31.07.2019 за вх. № 40469/2019 (арк.спр.99-101).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (арк.спр. 11-14, 15), наказом Управління капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації Луганської обласної військово - цивільної адміністрації від 14.12.2018 № 109-к «Про призначення ОСОБА_1 » призначена на посаду головного спеціаліста відділу бюджетного фінансування та бухгалтерського обліку управління капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації як таку, що пройшла за конкурсом на зайняття вакантної посади, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом з 17.12.2018 (арк.спр. 20).
Відповідно до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово - цивільної адміністрації від 29.12.2018 № 1068 створено комісію з припинення юридичної особи - управління капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації (арк.спр. 30).
Департамент будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації є правонаступником управління капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації, про що свідчать відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно із записами у трудовій книжці НОМЕР_2 , виданої 05.06.2009 на ім'я ОСОБА_2 , 01.06.2009 позивач прийнята на посаду техніка відділу економічного прогнозування та визначення вартості дорожніх робіт в УДВТП «Укрдортехнологія», 31.03.2010 звільнена у зв'язку з переведенням; 01.04.2010 - прийнята на посаду техніка у відділ економічних досліджень та визначення вартості дорожніх робіт ДДНДІ ім. М.П. Шульгіна «ДерждорНДІ», 20.11.2012 - звільнена за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України; 17.01.2014 прийнята оператором електрозв'язку 2 класу абонентської групи дільниці з продажу послуг Цеху телекомунікаційних послуг № 27 м. Кіровськ ЛФ ПАТ «Укртелеком», 12.05.2014 - звільнена за власним бажанням, стаття 38 КЗпП України, по догляду за дитиною до досягнення нею 14 років; 14.07.2014 - призначена на посаду старшого інспектора відділу персоналу та організаційно - інформаційної роботи УПФУ в м. Кіровську Луганської області, 13.10.2014 - звільнена за угодою сторін; 20.10.2016 - 24.01.2017 - виплата допомоги по безробіттю Сєвєродонецьким міським центром зайнятості; 07.05.2017 - 22.10.2017, 22.11.2017 - 27.12.2017 - виплата допомоги по безробіттю Рубіжанським міським центром зайнятості; 17.12.2018 - призначена на посаду головного спеціаліста відділу бюджетного фінансування та бухгалтерського обліку управління капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації (арк.спр. 16-19).
Згідно із довідкою відповідача до лікарняного листа до листка непрацездатності номер № АДЕ 198842 від 04.02.2019 ОСОБА_1 має страховий стаж менше шести місяців, про що свідчать дані довідки про трудовий та страховий стаж, яка сформована 12.02.2019. Враховуючи викладене, розмір допомоги по вагітності та пологам розраховується виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, але в розмірі на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати. Середній денний заробіток, виходячи з посадового окладу/тарифної ставки для періодів лікарняного - 315,37; середній заробіток, виходячи з мінімальних заробітних плат (4173/30,44)х2=274,18. Нараховано допомогу по тимчасовій непрацездатності в загальному розмірі 34546,68 грн, всього за період з 04.02.2019 по 09.06.2019 (126 календарних днів), виходячи з розміру денної допомоги 274,18 (арк.спр. 22).
Крім того, згідно із довідкою до лікарняного листа до листка непрацездатності АДЕ № 199722 від 16.04.2019 (продовження листка № АДЕ 198842 від 04.02.2019) нараховано допомогу по тимчасовій непрацездатності за період з 10.06.2019 по 23.06.2019 (14 днів) в загальному розмірі 3838,52 грн, розмір денної допомоги - 274,18 грн (арк.спр. 80).
Суми допомоги по тимчасовій непрацездатності за зазначеними довідками виплачено ОСОБА_1 , що не є спірним питанням у даній справі.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовано Конституцією України, Законом України від 23.09.1999 № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105), Законом України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі - Закон №504/96), Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі - Порядок № 1266).
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із статтею 17 Закону № 504/96 на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю:
1) до пологів - 70 календарних днів;
2) після пологів - 56 календарних днів (70 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
На підставі листка непрацездатності серії АДЕ № 198842, виданого КУ «Рубіжанська ЦМЛ», з 04.02.2019 по 09.06.2019 позивачеві надана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 календарних днів (арк.спр. 21), яка була продовжена на 14 календарних днів на підставі листка непрацездатності АДЕ № 199722 від 16.04.2019, всього - 140 календарних днів.
Частиною першою статті 19 Закону № 1105 визначено, що право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
У відповідності до положень статті 25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Відповідно до статті 26 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.
Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Згідно із статтею 33 Закону № 1105 при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок № 1266 визначає механізм обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - страхові виплати), у разі настання страхового випадку, а також оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації або фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників (далі - роботодавці).
Згідно із абзацом першим пункту 2 Порядку № 1266 сума страхових виплат застрахованій особі та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.
Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини) (абзац перший пункту 3 Порядку № 1266).
Пунктами 25-30 Порядку № 1266 визначено особливості обчислення середньої заробітної плати для призначення допомоги по вагітності та пологах, допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок; для осіб, у яких через деякий час погіршився стан здоров'я у зв'язку з раніше отриманим ушкодженням здоров'я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, - перед настанням тимчасової непрацездатності.
Спірним питанням у даній справі є правильність обчислення відповідачем середньої заробітної плати ОСОБА_1 для призначення допомоги по вагітності та пологах з застосуванням пункту 29 Порядку № 1266, в той час як позивач вважає, що відповідач повинен був керуватися пунктом 26 зазначеного Порядку.
Так, пунктом 26 Порядку № 1266 встановлено, що якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).
Згідно із довідкою про доходи від 14.05.2019 № 1 у грудні 2018 року роботодавцем нараховано дохід 4838,42 грн, у січні 2019 року - 26011,44 грн, у лютому 2019 року - 1959,21 грн (арк.спр. 26).
На думку позивача, оскільки вона перебувала з роботодавцем у трудових відносинах менше 12 календарних місяців (неповний грудень 2018 року, січень та неповний лютий 2019 року), то розрахунковий період має визначатися у відповідності до пункту 26 Порядку № 1266 за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), тобто з 01.01.2019 по 31.03.2019, що відповідно до довідки про доходи від 14.05.2019 № 1 становить 26011,44 грн / 30,44 = 854,52 грн х 140 календарних днів = 119 632,18 грн.
Разом з тим, суд не погоджується з зазначеними твердженнями позивача з огляду на таке.
Згідно із частиною четвертою статті 19 Закону № 1105 застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах:
1) допомога по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку;
2) допомога по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Згідно із пунктом 29 Порядку № 1266 якщо протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців, середня заробітна плата визначається для розрахунку допомоги по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.
Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження - у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (частина друга статті 21 Закону № 1105).
Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України, страховий стаж за 2017 рік склав 7 місяців 17 днів, за 2018 рік -1 місяць (грудень) (арк.спр. 27).
Зазначені відомості узгоджуються із записами в трудовій книжці НОМЕР_2 (арк.спр.16-19).
Тобто, протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку (з 03.02.2018 по 03.02.2019, оскільки страховий випадок настав 04.02.2019) за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ОСОБА_1 має страховий стаж менше шести місяців, тому відповідачем правомірно застосовано пункт 29 Порядку № 1266 для розрахунку допомоги по вагітності та пологах.
Суд зауважує, що пункт 26 Порядку № 1266 міг бути застосований при розрахунку допомоги по вагітності та пологах у разі, якщо страховий стаж позивача протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку складав шість і більше місяців, проте в даному випадку підлягають застосуванню норми статті 19 Закону № 1105 та пункту 29 Порядку № 1266.
Пунктом 5 Порядку № 1266 визначено, що у разі коли середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється відповідно до пунктів 9, 10, 12, 20, 28 і 29 цього Порядку, середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), мінімальної заробітної плати або їх частини (у разі, коли особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня), двократного розміру мінімальної заробітної плати на середньомісячну кількість календарних днів.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривні.
Тому розрахунок допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1 здійснюється за наступною формулою:
8346,00 грн (подвійний розмір мінімальної заробітної плати на дату настання страхового випадку) : 30,44 (середньомісячна кількість календарних днів) = 274,18 грн (середній денний заробіток) х 140 (загальна кількість днів непрацездатності) = 38 385,20 грн
З огляду на наведене, відповідачем правильно розраховано розмір допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1 на підставі листків непрацездатності від 04.02.2019 АДЕ № 198842 та від 16.04.2019 АДЕ № 199722, тому позовні вимоги про визнання дій відповідача щодо розрахунку допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами виходячи з подвійної мінімальної заробітної плати на 2019 рік протиправними задоволенню не підлягають.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити (відповідно до пункту 26 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266) перерахунок допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами за 140 календарних днів з урахуванням середньої заробітної плати за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа) перед настанням страхового випадку та передати його до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі відокремленого підрозділу - Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області для виплати також задоволенню не підлягають, оскільки є похідними від першої позовної вимоги, у задоволенні якої відмовлено.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В даному випадку відповідач - суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій, які відповідають критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
Витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04011555, місцезнаходження: 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, просп. Центральний, буд. 59), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення (код ЄДРПОУ 41313100, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, просп. Гвардійський, буд. 30) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Повний текст рішення складено 02 серпня 2019 року.
Суддя А.Г. Секірська