ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
29.07.2019Справа № 910/7118/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Трофименко Т.Ю., за участю секретаря судового засідання Ваховської К.А., розглянувши в місті Києві у відкритому судовому засіданні матеріали справи
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТУСМО"
(10006, Житомирська обл., місто Житомир, ВУЛ. ДЕНИШІВСЬКА,
будинок 4)
до Міністерства оборони України
(03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6)
про внесення змін до договору
Представники: відповідно до протоколу судового засідання
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТУСМО" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України про внесення змін до Договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) №286/3/18/251 від 13.08.2018, укладеного між Міністерством оборони України та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТУСМО" шляхом викладення його в такій редакції:
“Пункт 1.2. Номенклатура товару, передбаченого до поставки за Договором, вимоги згідно яких виготовляється товар, строки (терміни) виконання Договору, визначаються нижченаведеною специфікацією:
“Пункт 1.2. Номенклатура товару, передбаченого до поставки за Договором, вимоги згідно яких виготовляється товар, строки (терміни) виконання Договору, визначаються нижченаведеною специфікацією:
№ з/пНайменування товаруПерелік нормативних документів (стандарти, технічні умови, технічні специфікації, технічні описи), що встановлюють основні вимоги до товаруСтроки (терміни) постачанняЗагальна кількість, яку необхідно постачити(шт.) Ціна за одиницю товару в грн. з врахув. марк., тари (упак.), вант, робіт у місцях завантаження та трансп. витрат (без ПДВ)Ціна товару в грн. з врахув. марк., тари (упак) вант, робіт у місцях завантаження та трансп. витрат (без ПДВ)
Індивідуальне обмундирування (35810000-5) (Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорного кольору):
1) Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного кольоруВідповідність технічному опису та відповідність зразку еталону до 26.12.2018 р. (включно)7002 265,751 586 025,00
Усього за рік7002 265,751 586 025,001
2) Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України темно-сірого кольору до 26.12.2018 р. (включно)1002 265,75226 575,00
Усього за рік1002 265,75226 575,00
3) Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України чорного кольору до 26.12.2018 р. (включно)2002 265,75453 150,00
Усього за рік2002 265,75453 150,00
Ціна товару без ПДВ2 265 750,00
крім того, ПДВ453 150,00
Ціна товару з ПДВ2 718 900,00
Ціна товару з ПДВ складає: 2 718 900,00 (два мільйони сімсот вісімнадцять тисяч дев'ятсот двісті) грн. 00 коп.
ДСТУ та ГОСТи застосовуються в частині, якій не суперечать Технічним умовам на виріб (товар), затвердженим Міністерством оборони України.”.
“В Рознарядці Міністерства оборони України за Специфікацією (додаток 1 до договору від 13.08.2018 № 286/3/18/251) в частині визначення строків поставки: встановити строк поставки товару захисного кольору (700 шт.): “До 26.12.2018 р. (включно)”, строк поставки товару темно-сірого кольору (100 шт.): “До 26.12.2018 р. (включно)” та строк поставки товару чорного кольору (200 шт.): “До 26.12.2018 р. (включно)”.
Позовні вимоги обґрунтовані існуванням документально підтверджених обставин, які є підставою для продовження строку виконання зобов'язань по поставці товару та внесення відповідних змін до Договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) №286/3/18/251 від 13.08.2018.
Дослідивши матеріали позовної заяви, Суд дійшов висновку, що позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, підстави для залишення її без руху, повернення або відмови у відкритті провадження у справі, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, відсутні.
Разом з тим, у позовній заяві позивачем викладено клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, розглянувши яке Суд зазначає таке.
За приписами ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 249 Господарського процесуального кодексу України клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України, питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У випадку, передбаченому частиною другою статті 247 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може:
1) задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження; або
2) відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
Враховуючи предмет та підстави позову, з огляду на категорію справи, з метою справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення спору, а також ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів юридичних осіб, Суд дійшов висновку, що справа підлягає одноособовому розгляду в порядку загального позовного провадження, у зв'язку з чим у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження Суд відмовив.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/7118/19, приймаючи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом на підставі ч.3 ст. 12 ГПК України вирішено розгляд справи № 910/7118/18 здійснювати за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі, підготовче засідання у справі призначено на 26.06.2019.
18.06.2019 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, вважаючи вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, посилаючись на те, що у позивача було достатньо часу для повного та своєчасного виконання своїх зобов'язань щодо поставки товару.
В підготовче засідання 26.06.2019 з'явилися представники учасників справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.06.2019, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.07.2019.
В судовому засіданні 29.07.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні 29.07.2019 заперечував проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 29.07.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення уповноважених представників позивача, відповідача, Господарський суд міста Києва
06.07.2018 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі (www/prozorro.gov.ua) було опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів № UA-2018-07-06-001734-а), відповідно до якого свої тендерні пропозиції учасники мали право подати до 27.07.2018.
За результатами проведеної процедури публічної закупівлі за кошти державного бюджету сторонами у справі 13 серпня 2018 року укладено договір № 286/3/18/251 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби.
Позивач зазначає, що з метою з'ясування можливості та доцільності прийняття участі у процедурі закупівель ним на адресу товариства з обмеженою відповідальністю “Пандеон”, як постачальника пальтової тканини захисного, темно-сірого та чорного кольору, було надіслано лист № 356 від 09.07.2018 з проханням повідомити про наявність пальтової тканини в обсязі 3 396,00 м.п. захисного кольору, 600,00 м.п. темно-сірого кольору та 1 405,00 м.п. чорного кольору, а також про можливість її бронювання за товариством з обмеженою відповідальністю “Тусмо”.
Листом № 11/07 від 11.07.2018 товариство з обмеженою відповідальністю “Пандеон” повідомило товариство з обмеженою відповідальністю “Тусмо” про наявність тканини пальтової “Аккорд” арт. 2 ВК-13 захисного, темно-сірого (виробниче позначення як сірий) та чорного кольорів у замовлених об'ємах, бронювання якої може бути здійснене на строк 3 банківських дні, у випадку не надходження оплати за тканину у вказаний строк бронювання припиняється і подальше перебронювання в такому разі не здійснюється.
З огляду на наявність позитивної відповіді від товариства з обмеженою відповідальністю “Пандеон”, товариство з обмеженою відповідальністю “Тусмо” 27.07.2018 через автоматизований електронний майданчик подало тендерну пропозицію.
Відповідно до витягу з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів відкритих торгів на закупівлю індивідуального обмундирування (35810000-5) (пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорного кольору) № 75/409/2 від 31.07.2018, товариство з обмеженою відповідальністю “Тусмо” визнано переможцем процедури закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорного кольору).
Як зазначає позивач та слідує з матеріалів справи, з метою підготовки до виконання майбутнього договору, товариство з обмеженою відповідальністю “Тусмо” звернулось до товариства з обмеженою відповідальністю “Пандеон” з листом № 401 від 10.08.2018, в якому просило протягом двох днів поставити тканину пальтову “Аккорд” арт. 2 ВК-13 у кількості 1 1 9769,00 м.п. захисного кольору, 300,00 м.п. темно-сірого кольору та 550,00 м.п. чорного кольору.
Особливості укладання договорів за державним замовленням (державних контрактів) визначаються Законом України “Про публічні закупівлі”, відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 цього Закону договором про закупівлю є договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених Законом України “Про публічні закупівлі” (частина перша статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі”).
13.08.2018 між Міністерством оборони України (далі - замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю “Тусмо” (далі - постачальник), відповідно до рішення тендерного комітету замовника (протокол від 27.07.2018 № 75/409/2), було укладено Договір про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) № 286/3/18/251 (надалі - Договір).
Відповідно до визначених пунктами 1.1 та п. 1.2 договору № 286/3/18/251 умов позивач зобов'язався протягом 2018 року поставити індивідуальне обмундирування (пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного кольору у кількості 700 штук - до 30.11.2018 включно загальною вартістю 1 586 025,00 грн., пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України темно - сірого кольору у кількості 100 штук - до 30.11.2018 включно загальною вартістю 226 575, 00 грн., пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України чорного кольору у кількості 200 штук - до 30.11.2018 включно загальною вартістю 453 150,00 грн.
Місце поставки товару згідно додатку № 1 до договору сторонами погоджено військова частина НОМЕР_1 , що знаходиться у місті Києві по вулиці Качалова, 3.
Строк дії договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 17.12.2018) відповідно до пункту 10.1 сторони встановили з моменту підписання до 31.03.2019 включно, а в частині проведення розрахунків до повного їх завершення.
Відповідно до статті 712 Цивільного кодексу України та статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Як вбачається матеріалів справи, листом № 15/08 від 15.08.2018 ТОВ “Пандеон” у відповідь на лист ТОВ “Тусмо” № 399 від 07.08.2018 повідомило про неможливість виконання заявки по поставці пальтової тканини у дводенний строк, оскільки технологічний цикл виробництва пальтової тканини триває від двох до трьох місяців, а товарні запаси готової продукції на даний час відсутні, сировина запущена у виробництво з плановим строком виходу готової продукції жовтень-листопад 2018 року.
17.08.2018 ТОВ “Тусмо” звернулося до ТОВ “Пандеон” з листом № 410 в якому, з посиланням на укладений з Міністерством оборони України договір, просило надати інформацію про осіб, що здійснювали придбання у ТОВ “Пандеон” запитуваної ТОВ “Тусмо” тканини з метою подальшої її реалізації.
Крім цього, 17.08.2018 ТОВ “Тусмо” звернулось до Закритого акціонерного товариства “Камвально-суконна компанія “ЧЕКСІЛ”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Текстиль-Контакт” та Товариства з обмеженою відповідальністю “Союз-Текстиль” з листами №№ 411, 412, 413, в яких просило повідомити про можливість постачання пальтової тканини у кількості 3 396,00 п.м. захисного кольору, 600,00 п.м. темно-сірого кольору та 1 405,00 м.п. чорного кольору її ціну та строки поставки.
Листом № 21/08 від 21.08.2018 ТОВ “Пандеон” у відповідь на лист ТОВ “Тусмо” № 410 від 17.08.2018 повідомило про відсутність у нього інформації стосовно покупців тканини, які здійснювали її придбання з метою перепродажу.
У той же час, Товариство з обмеженою відповідальністю “Текстиль-Контакт” листом № 21-08 від 21.08.2018 повідомило ТОВ “Тусмо” про можливість поставки тканини у кількості, заявленій останнім, у строк протягом трьох місяців після стовідсоткової передплати.
23.08.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю “Союз-Текстиль” листом № 23-08-18 повідомило ТОВ “Тусмо” про відсутність замовленої останнім пальтової тканини на складах товариства з обмеженою відповідальністю “Союз-Текстиль”.
Також, 27.08.2018 Приватне акціонерне товариство “Камвально-суконна компанія “ЧЕКСІЛ” своїм листом № 27/08-1 повідомило ТОВ “Тусмо” про можливість поставки замовленої останні тканини в грудні 2018 року.
З огляду на надану Приватним акціонерним товариством “Камвально-суконна компанія “ЧЕКСІЛ”, Товариством з обмеженою відповідальністю “Текстиль-Контакт” та Товариством з обмеженою відповідальністю “Союз-Текстиль” інформацію щодо строків поставки ними тканини, які об'єктивно унеможливлювали виконання позивачем договору в визначені ним строки, ТОВ “Тусмо” звернулося до ТОВ “Пандеон” з листом № 436 від 07.09.2018, в якому у зв'язку з тим, що терміни поставки пальт зимових чоловічих для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорного кольорів за договором № 286/3/18/251 від 13.08.2018 спливають, просило здійснити постачання зазначеної тканини у кількості 3 396 м.п. - захисного кольору, 600 м.п. - темно-сірого кольору та 1405 м.п. - чорного кольору, раніше строку визначеного в листі № 15/08 від 15.08.2018, а саме: жовтня-листопада 2018 року.
Листом № 17/09 від 17.09.2018 ТОВ “Пандеон” повідомило ТОВ “Тусмо” про неможливість постачання тканини раніше строків, визначених в листі № 15/08 від 15.08.2018, оскільки виробництво тканини пальтової “Аккорд” арт. 2 ВК-13, захисного, темно-сірого (виробниче позначення як сірий колір) та чорного кольорів триває і технологія її виробництва не допускає пропуску певних стадій виробництва чи зменшення часу проходження технологічного циклу.
На підставі видаткових накладних № 327 від 05.10.2018, № 329 від 08.10.2018, №330 від 09.10.2018 ТОВ “Пандеон” було поставлено ТОВ “Тусмо” пальтову тканину “Аккорд” арт. 2 ВК-13, захисного, темно-сірого та чорного кольорів у замовленому розмірі, а у період з 30.11.2018 по 23.12.2018 ТОВ “Тусмо” на виконання умов договору, згідно видаткових накладних № 178 від 30.11.2018, №193 від 19.12.2018, №195 від 20.12.2018, № 201 від 23.12.2018 передало Міністерству оборони України продукцію у кількості 1000 шт., що підтверджується актами приймального контролю товару за якістю №1 від 30.11.2018, № 2 від 19.12.2018, № 3 від 20.12.2018, № 4 від 23.12.2018.
Отже, за твердженнями позивача, внаслідок відсутності необхідної для виготовлення продукції тканини, ТОВ “Тусмо” у період з 14.08.2018 по 05.10.2018, 08.10.2018 та 09.10.2018 не могло розпочати виконання договору та виробництво товару.
Відтак, позивач вважає, що наведене вище свідчить про наявність документально підтверджених об'єктивних обставин в розумінні п. 4 ч. 4 ст. 36 ЗУ “Про публічні закупівлі”, якими суттєво обмежено постачальника у виконанні своїх зобов'язань в частині виготовлення та поставки товару у строк, встановлений договором та про виникнення необхідності перенесення строку постачання товару за договором шляхом внесення змін до договору, оскільки такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі.
На підтвердження існування документально підтверджених об'єктивних обставин ТОВ “Тусмо” посилається на Висновок Чернігівської регіональної торгово-промислової палати № ЧК-877 від 10.12.2018.
Позивач направив на адресу відповідача лист № 556 від 11.12.2018 з пропозицією внесення змін до договору разом з двома примірниками (проектом) додаткової угоди до договору (з додатком 1 “Рознарядка Міністерства оборони України за Специфікацією”), оформлених у повній відповідності та за зразками аналогічних Додаткових угод, складених Міністерством оборони України, що були підписані та скріплені печаткою позивача.
Вказана пропозиція разом з доданими документами була одержана відповідачем 11.12.2018, про що свідчить зміст листа Міністерства оборони України № 286/6/770 від 04.02.2019. Відповідач відповіді на вказану пропозицію не надав; додаткову угоду до договору не підписав; обґрунтованої відмови не надіслав.
Відповідач проти вимог заперечував, зазначивши, що позивач, підписавши договір та додаткові угоди до нього, погодив усі істотні умови, в тому числі дату поставки без будь-яких нарікань, а тому вважає даний позов безпідставним та необґрунтованим.
Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Укладений договір № 286/3/18/251 від 13.08.2018 за своєю правовою природою є договором поставки, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання положеннями Господарського кодексу України, Закону України “Про публічні закупівлі” та Закону України “Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони”.
Відповідно до ст. 183 Господарського кодексу України, укладання сторонами договору за державним замовленням (державного контракту) здійснюється в порядку передбаченому ст. 181 цього Кодексу, з урахуванням особливостей, передбачених законодавством.
Статтею181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарського договору шляхом надання однією із сторін проекту договору іншій стороні.
Особливості укладання договорів за державним замовленням (державних контрактів) визначаються Законом України “Про публічні закупівлі” та Законом України “Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони”.
Пунктом 20 ст. 1 Закону України “Про публічні закупівлі” визначено, що публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України “Про публічні закупівлі” договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України “Про публічні закупівлі” забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони” відбір учасників для проведення переговорної процедури закупівлі (далі - відбір) - процес визначення учасника переговорів шляхом проведення електронного аукціону.
Частиною 5 статті 3 Закону України “Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони” визначено, що одночасно з розміщенням оголошення про проведення відбору замовник також оприлюднює проект договору про закупівлю.
Отже, приписи вищезазначених законів встановлюють особливості, процедури, строки та інші умови, додержання яких є необхідністю для укладання договорів за державним замовленням, тобто встановлюють всі обставини та дії, які передують укладанню зазначених вище договорів.
З матеріалів справи вбачається, що 06.07.2018 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі (www/prozorro.gov.ua) було опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів №UF-2018-07-06-001734-а на закупівлю індивідуального обмундирування (35810000-5) (Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорного кольору), відповідно до якого цінові пропозиції учасники мали право подати до 27.07.2018.
В опублікованій інформації було зазначено кількість товару - 100 шт., з яких: 700 шт. - пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного кольору, 100 шт. - пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України темно-сірого кольору та 200 шт. - пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України чорного кольору, з датою їх поставки до 30.11.2018 (включно).
Частиною 1 статті 24 Закону України “Про публічні закупівлі” встановлено, що замовник має право зазначити в оголошенні про проведення процедури закупівлі та в тендерній документації вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції. У разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиції вимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції. Розмір забезпечення тендерної пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення торгів на закупівлю робіт та 3 відсотки - у разі проведення торгів на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією.
Так, відповідно до вимог ст. 24 Закону України “Про публічні закупівлі” та оголошення про проведення закупівлі, цінова пропозиція учасників мала бути забезпечена безумовною безвідкличною банківською гарантією.
08.08.2018 цінова пропозиція ТОВ “Тусмо” була забезпечена відповідною банківською гарантією № 5060-18Г на суму 135 945,00 грн., що підтверджується п. 11.1 Договору та не заперечувалось сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, розпочата 06.07.2018 процедура закупівлі та процедура укладання договору була завершена підписанням між позивачем та відповідачем договору 13.08.2018, строк дії якого відповідно до Додаткової угоди № 1 від 17.12.2018 було продовжено до 31.03.2019 (включно).
Матеріалами справи також підтверджується, що ТОВ “Тусмо” до укладання договору від 13.08.2018 № 286/3/18/251 звернулось до ТОВ “Пантеон”, як постачальника пальтової тканини захисного, темно-сірого та чорного кольору з листом № 356 від 09.07.2018, в якому просило повідомити про наявність пальтової тканини в обсязі 3 396,00 м.п. захисного кольору, 600,00 м.п. темно-сірого кольору та 1 405,00 м.п. чорного кольору, а також про можливість її бронювання за товариством з обмеженою відповідальністю “Тусмо”.
Листом № 11/07 від 11.07.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю “Пандеон” повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю “Тусмо” про наявність тканини пальтової “Аккорд” арт. 2 ВК-13 захисного, темно-сірого (виробниче позначення як сірий) та чорного кольорів в замовлених об'ємах, бронювання якої може бути здійснене на строк 3-х банківських днів, у випадку не надходження оплати за тканину у вказаний строк бронювання припиняється і подальше перебронювання в такому разі не здійснюється.
З метою підготовки до виконання майбутнього договору, товариство з обмеженою відповідальністю “Тусмо” звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю “Пандеон” з листом № 401 від 10.08.2018, в якому просило протягом двох днів поставити тканину пальтову “Аккорд” арт. 2 ВК-13 у кількості 1 976,00 м.п. захисного кольору, 300,00 м.п. темно-сірого кольору та 550,00 м.п. чорного кольору.
Проте, після укладення договору № 286/3/18/251 від 13.08.2018 ТОВ “Пандеон” у відповідь на лист ТОВ “Тусмо” № 401 від 10.08.2018 своїм листом № 15/08 від 15.08.2018 повідомило про неможливість виконання заявки по поставці пальтової тканини у дводенний строк, оскільки технологічний цикл виробництва пальтової тканини триває від двох до трьох місяців, а товарні запаси готової продукції на даний час відсутні, сировина запущена у виробництво з плановим строком виходу готової продукції жовтень-листопад 2018 року.
17.08.2018 ТОВ “Тусмо” звернулося до ТОВ “Пандеон” з листом № 410, в якому, з посиланням на укладений з Міністерством оборони України договір, просило надати інформацію про осіб, що здійснювали придбання у ТОВ “Пандеон” запитуваної ТОВ “Тусмо” тканини, з метою подальшої її реалізації.
Крім цього, 17.08.2018 ТОВ “Тусмо” звернулось до Закритого акціонерного товариства “Камвально-суконна компанія “ЧЕКСІЛ”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Текстиль-Контакт” та Товариства з обмеженою відповідальністю “Союз-Текстиль” з листами №№ 411, 412, 413, в яких просило повідомити про можливість постачання пальтової тканини у кількості 3 396,00 п.м. захисного кольору, 600,00 п.м. темно-сірого кольору та 1 405,00 м.п. чорного кольору її ціну та строки поставки.
Листом № 21/08 від 21.08.2018 ТОВ “Пандеон” у відповідь на лист ТОВ “Тусмо” № 410 від 17.08.2018 повідомило про відсутність у нього інформації стосовно покупців тканини, які здійснювали її придбання з метою перепродажу.
У той же час, Товариство з обмеженою відповідальністю “Текстиль-Контакт” листом № 21-08 від 21.08.2018 повідомило ТОВ “Тусмо” про можливість поставки тканини у кількості заявленій останнім у строк протягом трьох місяців після стовідсоткової передплати.
23.08.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю “Союз-Текстиль” листом № 23-08-18 повідомило ТОВ “Тусмо” про відсутність замовленої останнім пальтової тканини на складах товариства з обмеженою відповідальністю “Союз-Текстиль”.
Також, 27.08.2018 Приватне акціонерне товариство “Камвально-суконна компанія “ЧЕКСІЛ” своїм листом № 27/08-1 повідомило ТОВ “Тусмо” про можливість поставки замовленої останні тканини в грудні 2018 року.
З огляду на надану Приватним акціонерним товариством “Камвально-суконна компанія “ЧЕКСІЛ”, Товариством з обмеженою відповідальністю “Текстиль-Контакт” та Товариством з обмеженою відповідальністю “Союз-Текстиль” інформацію щодо строків поставки ними тканини, які об'єктивно унеможливлювали виконання позивачем договору в визначені ним строки, ТОВ “Тусмо” звернулося до ТОВ “Пандеон” з листом № 436 від 07.09.2018, в якому у зв'язку з тим, що терміни поставки пальт зимових чоловічих для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорного кольорів за договором № 286/3/18/251 від 13.08.2018 спливають, просило здійснити постачання зазначеної тканини у кількості 3 396 м.п. - захисного кольору, 600 м.п. - темно-сірого кольору та 1 405 м.п. - чорного кольору, раніше строку, визначеного в листі № 15/08 від 15.08.2018, а саме: жовтня-листопада 2018 року.
Листом № 17/09 від 17.09.2018 ТОВ “Пандеон” повідомило ТОВ “Тусмо” про неможливість постачання тканини раніше строків, визначених в листі № 15/08 від 15.08.2018, оскільки виробництво тканини пальтової “Аккорд” арт. 2 ВК-13, захисного, темно-сірого (виробниче позначення як сірий колір) та чорного кольорів триває і технологія її виробництва не допускає пропуску певних стадій виробництва чи зменшення часу проходження технологічного циклу.
На підставі видаткової накладної №327 від 05.10.2018 ТОВ “Пандеон” було поставлено ТОВ “Тусмо” пальтову тканину “Аккорд” арт. 2 ВК-13, захисного кольору, на підставі видаткової накладної 329 від 08.10.2018 сірого та видаткової накладної №330 від 09.10.2018 чорного кольорів у замовленому розмірі, а у період з 30.11.2018 по 23.12.2018 ТОВ “Тусмо” на виконання умов договору, згідно видаткових накладних № 178, №193, №195 передало Міністерству оборони України продукцію у кількості 100 шт., що підтверджується актами приймального контролю товару за якістю № 1 від 30.11.2018 №2 від 19.12.2018, №3 від 20.12.2018, №4 від 23.12.2018.
Отже, внаслідок документально підтверджених об'єктивних обставин, а саме: відсутності необхідної для виготовлення продукції тканини, ТОВ “Тусмо” не могло розпочати виконання договору та виробництво товару. Вказані обставини тривали з 14.08.2018 по 05.10.2018, 08.10.2018 та 09.10.2018, тобто 53 календарних днів щодо продукції захисного кольору, 56 календарних днів щодо продукції темно-сірого кольору, 57 календарних днів щодо продукції чорного кольору.
Експертним висновком Чернігівської регіональної торгово-промислової палати від 10.12.2018 № ЧК-877 про виникнення і існування документально підтверджених об'єктивних обставин, підтверджено наявність правових підстав для продовження строку постачання товару на 53 календарних днів щодо продукції захисного кольору, 56 календарних днів щодо продукції темно-сірого кольору, 57 календарних днів щодо продукції чорного кольору через відсутність необхідної для виготовлення продукції тканини.
За висновком суду, позивачем належними та допустимими доказами доведено, обставини неможливості поставки товару у строк, визначений Договором, в силу об'єктивних причин, що не залежать від постачальника.
Матеріалами справи також підтверджується, що позивач направив на адресу відповідача пропозицію про внесення змін до договору разом з двома примірниками (проектом) додаткової угоди до договору (з додатком 1 “Рознарядка Міністерства оборони України за Специфікацією”), оформленими у повній відповідності та за зразками аналогічних додаткових угод, складених Міністерством оборони України, що були підписані та скріплені печаткою позивача.
Вказана пропозиція разом з доданими документами була одержана відповідачем 11.12.2018, про що свідчить зміст листа Міністерства оборони України № 286/6/770 від 04.02.2019. Відповідач відповіді на вказану пропозицію не надав, додаткову угоду до договору не підписав, обґрунтованої відмови не надіслав.
Частиною першою статті 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до частин першої - другої статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з частинами першою - четвертою статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Судом встановлено, що позивач надіслав відповідачу проект додаткової угоди, який отримано останнім 11.12.2018.
Відповідач у встановлений Господарським кодексом України строк (двадцять днів після одержання пропозиції) не повідомив позивача про результати розгляду вказаної пропозиції; доказів протилежного суду відповідачем не подано.
Як зазначено вище, відповідач під час судового розгляду заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що:
- при підписанні договору позивачу було відомо кінцеву дату постачання товару, будь-яких зауважень щодо кінцевої дати постачання товару у позивача не було, тобто позивач погодив всі істотні умови Договору без будь-яких нарікань;
- відсутні підстави для зміни умов Договору, а саме не наявні одночасно такі умови: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Доводи відповідача, викладені у відзиві, суд вважає непереконливими та такими, що не відповідають приписам чинного законодавства України, спростовуються матеріалами та встановленими обставинами справи.
Так, у п. 8.5 Договору встановлено, що продовження строку (терміну) виконання зобов'язання (постачання товару, виконання робіт, надання послуг) можливе у випадку істотної зміни обставин, які впливають на можливість виконання своїх обов'язків за Договором у разі, якщо вони змінились на стільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не укладали б Договір, або уклали б його на інших умовах. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладанні Договору він може бути змінений або розірваний за згодою сторін.
У пункті 8.6 Договору сторони погодили, що доказом виникнення істотної зміни обставин, які впливають на можливість виконання своїх обов'язків за Договором є відповідний документ виданий Торгово-промисловою палатою України або регіональними торгово-промисловими палатами.
Згідно ч. 1 п. 1 ст. 11 Закону України “Про торгово-промислові палати в України” торгово-промислові палати мають право: проводити за дорученням державних органів незалежну експертизу проектів нормативно-правових актів з питань економіки, зовнішньоекономічних зв'язків, а також з інших питань, що стосуються прав та інтересів підприємців.
Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України “Про торгово-промислові палати в України” методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їх повноважень, є обов'язковими для застосування на всій території України.
З метою підтвердження існування документально підтверджених об'єктивних обставин позивач звертався до Чернігівської регіональної торгово-промислової палати.
Розглянувши зазначений запит позивача, Чернігівська регіональна торгово-промислова палата надала Висновок про виникнення і існування документально підтверджених об'єктивних обставин від 10.12.2018 № ЧК-877, що міститься в матеріалах справи.
Зокрема, Чернігівська регіональна торгово-промислова палата дійшла наступного висновку:
- унеможливлення виконання зобов'язань, передбачених умовами Договору № 286/3/18/251 від 13.08.2018, про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України): пальт зимових чоловічих для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорних кольорів, укладеного між Міністерством оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю “Тусмо” (постачальник), спричинено внаслідок документально підтверджених об'єктивних обставин, а саме: відсутності необхідної для виготовлення товару тканини захисного, темно-сірого та чорного кольорів з 14.08.2018 по 05.10.2018, 08.10.2018 та 09.10.2018, тобто 53 календарних днів щодо продукції захисного кольору, 56 календарних днів щодо продукції темно-сірого кольору, 57 календарних днів щодо продукції чорного кольору.
- ці документально підтверджені об'єктивні обставини мають об'єктивний невідворотний характер, який у даних умовах не залежить від волі, бажань і дій товариства з обмеженою відповідальністю “Тусмо” і свідчить про прямий причинно-наслідковий зв'язок з фактом унеможливлення виконання зобов'язань за Договором № 286/3/18/251 від 13.08.2018, укладеним між Міністерством оборони України (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю “Тусмо” (постачальник) про поставку пальт зимових чоловічих для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорних кольорів: захисного кольору - 700 шт. до 15.11.2018 (включно), темно-сірого кольору - 100 шт. до 15.11.2018 (включно); чорного кольору - 200 шт. до 15.11.2018 (включно);
- такі документально підтверджені об'єктивні обставини, що спричинили продовження строку виконання зобов'язань щодо передання товару, згідно з положеннями статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі” зумовлюють право сторін за договором вимагати перегляду та внесення змін до договору, зокрема: надає право товариству з обмеженою відповідальністю “Тусмо” вимагати відстрочення поставки та встановлення його після 30.11.2018 щодо поставки пальт зимових чоловічих для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорних кольорів: захисного кольору - 700 шт., темно-сірого кольору - 100 шт., чорного кольору - 200 шт., а у разі недосягнення згоди між сторонами щодо приведення договору у відповідність з документально підтвердженими об'єктивними обставинами, договір може бути змінений за рішенням суду.
З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку, що запропоновані позивачем зміни до договору, а саме збільшення строку постачання товару до 26.12.2018, не суперечать чинному законодавству України та є доцільними, враховуючи тривалість процедури закупівлі та укладення договору, враховуючи висновки Чернігівської регіональної торгово-промислової палати, а вимога внести зміни до договору є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 36 Закону України Умови “Про публічні закупівлі” договори про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі.
Отже, відповідно до вказаної норми чинне законодавство України не забороняє продовження строку виконання зобов'язання за Договором.
Одними з засад цивільного законодавства є: судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність (стаття 3 Цивільного кодексу України).
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин(фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Принцип змагальності тісно пов'язаний з процесуальною рівністю сторін і забезпечує повноту фактичного й доказового матеріалу, наявність якого є важливою умовою з'ясування обставин справи. Відповідно до вказаного принципу, особи, зацікавлені в результаті справи, вправі відстоювати свою правоту у спорі шляхом подання доказів; участі в дослідженні доказів, наданих іншими особами шляхом висловлення своєї думки з усіх питань, що підлягають розгляду у судовому засіданні. Змагальність є різновидом активності зацікавленої особи (сторони). Особи, які беруть участь у справі, вправі вільно розпоряджатися своїми матеріальними і процесуальними правами й активно впливати на процес з метою захисту прав і охоронюваних законом інтересів.
Позивачем надано належні та допустимі докази на підтвердження обставини на які він посилався, як на підставу своїх вимог, та на спростування заперечень відповідача проти позову, у зв'язку з чим на підставі встановлених під час розгляду справи обставин суд вважає заявлені позивачем вимоги обґрунтованими.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господаський суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Внести зміни до Договору № 286/3/18/251 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) від 13.08.2018, укладеного Міністерством оборони України та товариством з обмеженою відповідальністю “Тусмо”, шляхом викладення його в такій редакції:
“Пункт 1.2. Номенклатура товару, передбаченого до поставки за Договором, вимоги згідно яких виготовляється товар, строки (терміни) виконання Договору, визначаються нижченаведеною специфікацією:
№ з/пНайменування товаруПерелік нормативних документів (стандарти, технічні умови, технічні специфікації, технічні описи), що встановлюють основні вимоги до товаруСтроки (терміни) постачанняЗагальна кількість, яку необхідно постачити(шт.)Ціна за одиницю товару в грн. з врахув. марк., тари (упак.), вант, робіт у місцях завантаження та трансп. витрат (без ПДВ)Ціна товару в грн. з врахув. марк., тари (упак) вант, робіт у місцях завантаження та трансп. витрат (без ПДВ)
Індивідуальне обмундирування (35810000-5) (Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного, темно-сірого та чорного кольору):
1) Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України захисного кольоруВідповідність технічному опису та відповідність зразку еталонудо 26.12.2018 р. (включно)7002 265,751 586 025,00
Усього за рік7002 265,751 586 05,00
2) Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України темно-сірого кольору до 26.12.2018 р. (включно)1002 265,75226 575,00
Усього за рік1002 265,75226 575,00
3) Пальто зимове чоловіче для військовослужбовців Збройних Сил України чорного кольору до 26.12.2018 р. (включно)2002 265,75453 150,00
Усього за рік2002 265,75453 150,00
Ціна товару без ПДВ2 265 750,00
крім того, ПДВ453 150,00
Ціна товару з ПДВ2 718 900,00
Ціна товару з ПДВ складає: 2 718 900,00 (два мільйони сімсот вісімнадцять тисяч дев'ятсот) грн. 00 коп.
ДСТУ та ГОСТи застосовуються в частині, якій не суперечать Технічним умовам на виріб (товар), затвердженим Міністерством оборони України.”.
“В Рознарядці Міністерства оборони України за Специфікацією (додаток 1 до договору від 13.08.2018 № 86/3/18/251) в частині визначення строків поставки: встановити строк поставки товару захисного кольору (700 шт.): “До 26.12.2018 р. (включно)”, строк поставки товару темно-сірого кольору (100 шт.): “До 26.12.2018 р. (включно)” та строк поставки товару чорного кольору (200 шт.): “До 26.12.2018 р. (включно)”.
3. Стягнути з Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, буд. 6, код 00034022) користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Тусмо” (10006, м. Житомир, вул. Денишівська, 4, 13548679) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 842 грн. 00 коп.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та п.п. 17.5 п. 17 Розділу XI “Перехідні положення” Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 02.08.2019.
Суддя Трофименко Т.Ю.