79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"01" серпня 2019 р. Справа № 909/438/19
Суддя доповідач Західного апеляційного господарського суду - Бонк Т.Б.,
одержавши апеляційну скаргу: Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації № 449/02-22/10 від 22.07.2019 та клопотання про відстрочення сплати судового збору зазначене в апеляційній скарзі
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 08.07.2019, суддя Фанда О.М.
у справі № 909/438/19
за позовом:Публічного акціонерного товариства «Укртелеком», бульвар Т. Шевченка, 18, м. Київ, 01601, в особі Івано-Франківської філії Публічного акціонерного товариства «Укртелеком», вул. Академіка Сахарова, 32, м. Івано-Франківськ, 76014,
до відповідача: Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 10, м. Галич, Івано-Франківська область, 77100,
про стягнення боргу по компенсації видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг на телекомунікаційні послуги в сумі 32 514,08 грн.
до Західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації № 449/02-22/10 від 22.07.2019 на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 08.07.2019, суддя Фанда О.М., у справі № 909/438/19.
Апеляційний суд перевіряє матеріали апеляційної скарги на відповідність змісту та форми вимогам ст.ст. 258, 259 ГПК України, а також щодо дотримання строків подання апеляційної скарги, передбачених ст. 256 ГПК України.
Згідно з п.п. 1,2,3 ч.3 ст.258 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень; докази сплати судового збору; докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі.
В апеляційній скарзі, скаржник просить звільнити його від сплати судового збору у зв'язку з тим, що в кошторисах призначеннях на 2019 рік виплати судових витрат по даній статті видатків не передбачено.
Згідно із ст.3 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду апеляційний та касаційних скарг на судові рішення. Розміри ставок судового збору встановлено ст.4 Закону України “Про судовий збір”.
Статтею 8 Закону України “Про судовий збір” визначено можливість суду відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати. Так, ч. 1 враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Отже, за приписами зазначеної норми, звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності підстав, зазначених у ч. 1 ст. 8 Закону № 3674-VI.
Наведений перелік умов звільнення від сплати судового збору є вичерпним, а наведені апелянтом доводи не є підставою для звільнення від сплати судового збору згідно з ст. 8 Закону № 3674-VI.
Суддя-доповідач звертає увагу на те, що на апелянта не поширюються приписи статті 8 Закону України "Про судовий збір", а тому клопотання про зменшення, відстрочення чи звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню. Відтак, проаналізувавши зазначені норми права, приходить до висновку про не обґрунтованість поданого клопотання та вважає, що підстави для звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 08.07.2019 у даній справі відсутні.
Підпунктом 7 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено що за подання апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду справляється судовий збір у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 2.1. частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п. 2.4. ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
При перевірці зарахування судового збору апеляційним судом встановлено, що у базі даних «Діловодство спеціалізованого суду» відсутні докази зарахування судового збору за подання апеляційної скарги - до спеціального фонду Державного бюджету України.
Розмір судового збору за подання апеляційної скарги у даному випадку становить 2 881, 50 грн. Враховуючи наведене суддя-доповідач зазначає, що скаржником не сплачено судовий збір у розмірі, визначеному законом, що не відповідає вимогам п.2 ч.3 ст.258 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до положень частини 2 статті 260 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, підлягає залишенню без руху. До апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Згідно ч.10 ст.174 ГПК України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду державного бюджету.
Відповідно до положень ст.259 Господарського процесуального кодексу України особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
З матеріалів апеляційної скарги вбачається, що до останньої скаржником, як доказ надсилання копії апеляційної скарги іншим учасникам справи, а саме позивачу, додано фіскальний чек (за пересилання), однак не долучено лист з описом вкладення.
Частиною 2 ст.162 ГПК України передбачено, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до ч.3 ст.56 ГПК України юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Оцінивши матеріали поданої апеляційної скарги встановлено, що вона підписана Заступником начальника управління - начальник відділу праці та нагляду за правильністю призначення та виплати пенсії - ОСОБА_1 . Проте, до апеляційної скарги не додано та в суду відсутні докази покладення на ОСОБА_2 повноважень підписувати апеляційну скаргу.
Таким чином, скаржником не подано доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3 уповноважений підписувати апеляційну скаргу.
Відтак, подана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху для усунення недоліків, а саме для подання документу, що підтверджують повноваження ОСОБА_4 на підписання апеляційної скарги, доказів зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, а також доказу надсилання копії апеляційної скарги іншій стороні - листа з описом вкладення.
Довести до відома скаржника, що при неусуненні недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, скарга вважається неподаною і повертається скаржнику в порядку ч.4 ст. 174 ГПК України.
Згідно з ч.4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -
1. Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації № 449/02-22/10 від 22.07.2019 - залишити без руху.
2. Скаржнику усунути недоліки, допущені при поданні апеляційної скарги, та надати суду протягом 10 днів з дня отримання цієї ухвали, але не пізніше ніж 16.08.2019, документ, що підтверджують повноваження ОСОБА_4 на підписання апеляційної скарги, докази зарахування судового збору до державного бюджету України (довідку територіального органу Державного казначейства України); докази (лист з описом вкладення) надіслання копії апеляційної скарги позивачу.
3.При неусуненні недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, скарга вважається неподаною і повертається скаржнику в порядку ч. 4 ст. 174 ГПК України.
4.Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Б. Бонк