Вінницький районний суд Вінницької області
Справа № 128/1709/19
29.07.2019 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької областьі в складі:
головуючого судді - Шевчук Л.П.,
при секретарі - Славич К.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора батальйону №1 роти №3 Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Микитюка Андрія Івановича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до інспектора батальйону №1 роти №3 Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Микитюка А.І. про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення за ч. 9 ст.133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за вчинення якого на позивача було накладено штраф в розмірі 510 грн. Адміністративний позов мотивований тим, що обставини викладені в постанові про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності, суперечать законодавству, а тому постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 02.07.2019 року позов ОСОБА_1 залишено без руху, визначено недоліки позову, порядок та строк усунення вказаних недоліків.
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 19.07.2019 р. відкрито провадження у даній справі та постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судове засідання позивач не з'явився, подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, розгляд справи просив провести без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч.ч. 1, 9 статті 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до вказаних норм закону, у зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, відсутністю підстав для відкладення розгляду справи, відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою серії ЕАВ № 1253725, складеною інспектором батальйону №1 роти №3 Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Микитюком А.І. 22.06.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 9 ст.133-1 КУпАП із застосуванням до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень. (а.с.8)
Згідно даної постанови, 22.06.2019 року о 07-58 год на автодорозі М21, 140 км, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «RENAULT MAGNUM», н/з НОМЕР_1 не пройшов щозмінний обов'язковий огляд лікарем, чим порушив ч. 10 ст. 30 Закон України «Про автомобільний транспорт», тобто вчинив правопорушення передбачене ч. 9 ст.133-1 КУпАП.
Стаття 30 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначає основні права та обов'язки автомобільного перевізника та автомобільного самозайнятого перевізника, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах.
Відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію трансопртного засобу серія НОМЕР_2 , автомобіль «RENAULT MAGNUM», н/з НОМЕР_1 , є вантажним автомобілем, сідловим тягачем.
За правилами ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За таких обставин протокол про адміністративне правопорушення і пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - є доказами у справі про адміністративне правопорушення. Проте, жоден із вказаних доказів не має пріоритету над іншим і повинні оцінюватися в сукупності або ж спростовуватися іншими доказами.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року N 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів. КУпАП визначено форму й передбачено основні вимоги щодо змісту як протоколу про адміністративне правопорушення, так і рішення, що постановляється в конкретній адміністративній справі, а також визначається компетенція осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 9 ст.133-1 КУпАП, відповідальність за дане правопорушення встановлена зокрема за перевезення пасажирів чи вантажів водієм, який не пройшов щозмінного передрейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Водночас ч. 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В позовній заяві позивач зазначив, що зазначеного правопорушення не здійснював.
Натомість відповідач не виконав свій обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, доказів на спростування тверджень позивача не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до статті 293 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, як вбачається зі змісту постанови Серія ЕАВ №1253725 від 22.06.2019 року, саме порушення водієм ОСОБА_1 вимог ч. 10 ст. 30 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій йдеться про те, що автомобільний перевізник, який здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, зобов'язаний: забезпечувати проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів, слугувало підставою для притягнення позивача до адміністратвиної відповідальності за ч. 9 ст. 133-1 КУпАП. За змістом тієї ж постанови водій ОСОБА_1 22.06.2019 року керував автомобілем марки «RENAULT MAGNUM», н/з НОМЕР_1 , що, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу є вантажним автомобілем, сідловим тягачем. Яким чином позивач, керуючи вантажним автомобілем, порушив вимоги законодавства що стосуються автомобільних перевірників пасажирів, відповідачем не зазначано в оскаржуваній постанові. Всій обов'язок щодо доведення правомірності винесеного рішення відповідач не виконав, в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що позивачем не було вчинено правопорушення, яке кваліфіковано за ч. 9 ст.133-1 КУпАП. Відповідно, оскаржувана постанова у справі про адміністративне правопорушення є незаконною.
В діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 9 ст.133-1 КУпАП, у зв'язку з чим зазначена постанова підлягає скасуванню, а справа про притягнення позивача до адміністративної відповідальності закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 247, 251, 252, 287 - 293 КУпАП, ст. ст. 2, 5, 19, 25, 90, 168, 205, 229, 246, 258, 293 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позов ОСОБА_1 до інспектора батальйону №1 роти №3 Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Микитюка Андрія Івановича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Постанову серії ЕАВ № 1253725 від 22.06.2019 року, винесену інспектором батальйону №1 роти №3 Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції Микитюком Андрієм Івановичем відносно ОСОБА_1 за ч. 9 ст.133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - скасувати.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.9 ст.133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Вінницький районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Л.П. Шевчук